IMF, “Kriptolaştırma” İle İlişkili Risklere Karşı Uyardı

IMF, “Kriptolaştırma” İle İlişkili Risklere Karşı Uyardı

1 Ekim’de yayınlanan bir blog yazısında, Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto para birimi endüstrisinin finans sektörü için oluşturduğu bazı riskleri özetledi.

Dijital varlıkların yaygın olarak benimsenmesini “kriptolaştırma” olarak nitelendiren blog yazısının yazarları Fabio Natalucci, Dimitris Drakopoulos ve Evan Papageorgiou, olgunun hem para hem de maliye politikalarını uygulamayı zorlaştıracağını savunuyorlar.

IMF: Kripto Borsalarında Giderek Artan Olumsuz Etkiler Mevcut

Tüketici risklerinden bahsetmişken, IMF aşırı piyasa oynaklığı dönemlerinde kripto borsalarının yaşadığı kesintilerin henüz somut olumsuz etkilere neden olmadığını, ancak kripto para birimleri giderek daha yaygın hale geldikçe etkilerinin artmaya devam ettiğini belirtiyor.

ABD Senatörü Elizabeth Warren kısa süre önce Coinbase’i müşterilerinin aşırı piyasa hareketleri sırasında fonlarına erişmesini engellediği için eleştirdi.

Siber suçlar, kara para aklama ve vergi kaçakçılığının yanı sıra enerji tüketimi, IMF tarafından dile getirilen en önemli endişelerden bazıları.

Uluslararası Para Fonu ekonomistlerine göre finansal sistem, hızla büyüyen stablecoin sektörünün neden olduğu bir “knock-on etkisi” yaşayabilir. 

Kuruluş, düzenleyici arbitrajdan kaçınmak için düzenleyicileri hızlı harekete geçmeye çağırıyor:

Kripto varlıklarının küresel doğası, politika yapıcıların düzenleyici arbitraj risklerini en aza indirmek ve etkili denetim ve uygulama sağlamak için sınır ötesi koordinasyonu geliştirmesi gerektiği anlamına gelir.