IMF, Nijerya CBDC Küresel Faiz Çektiğini Söyledi, İlişkili Risklere Karşı Uyardı

IMF, Nijerya CBDC Küresel Faiz Çektiğini Söyledi, İlişkili Risklere Karşı Uyardı

Uluslararası Para Fonu (IMF), yakın zamanda piyasaya sürülen Nijerya merkez bankası dijital para biriminin (CBDC), merkez bankaları da dahil olmak üzere küresel olarak birçok kurumdan ilgi gördüğünü kabul etti. Yine de fon, CBDC’nin para politikası uygulaması, siber güvenlik, operasyonel esneklik ve finansal bütünlük ve istikrar için risk taşıdığı konusunda uyarıyor.

Nijerya CBDC İlgi Çekiyor

Ekonomist Jack Ree tarafından kaleme alınan en son ülke odaklı raporunda IMF, Nijerya’nın yeni CBDC’sinin neden dış dünyadan ve özellikle merkez bankalarından büyük ilgi gördüğünü açıklıyor. Raporda ayrıca, e-naira’nın, bitcoin veya ethereum gibi kripto para birimlerinin aksine, merkez bankası tarafından sıkı erişim hakları kontrollerine sahip olduğunu belirtiyor. Diğer kripto para birimlerinin aksine, CBDC değerini fiziksel nairadan alır.

IMF’ye göre, Nijerya Merkez Bankası (CBN), CBDC’sinin Nijerya ekonomisine birden fazla fayda sağlayacağını umuyor. Öngörülen faydalardan bazıları, finansal kapsayıcılıkta bir artış ve kayıt dışılığın azalmasını içerir.

Havaleler için CBDC Avantajı

Rapor ayrıca CBN’nin CBDC’nin ülkeye havaleleri artıracağından neden umutlu olduğunu da açıklıyor. Raporda şunlar belirtiliyor:

Havaleler, tipik olarak, işlem değerinin yüzde 1 ila yüzde 5’i arasında değişen ücretlerle uluslararası para transferi operatörleri (örn. Western Union) aracılığıyla yapılır. E-naira’nın havale transfer maliyetlerini düşürmesi, Nijerya diasporasının uluslararası para transferi operatörlerinden E-Naira alarak ve bunları cüzdandan cüzdana ücretsiz transferlerle Nijerya’daki alıcılara transfer ederek Nijerya’ya para göndermesini kolaylaştırması bekleniyor.

Bununla birlikte IMF raporunda, CBDC mevduatlarının aslında merkez bankasındaki mevduat olarak işlev görebileceği ve ticari bankalardaki mevduat talebini azaltabileceği yönündeki ortak görüşü yineliyor. Rapor ayrıca CBDC ile ilişkili diğer riskler konusunda da uyarıda bulunuyor. Yazar, “Dijital teknolojiye güvenerek, eNaira ile ilişkili siber güvenlik ve operasyonel riskleri yönetmeye ihtiyaç var” şeklinde uyarıda bulunuyor.

Sonuç olarak, rapor, E-Naira dağıtım sürecinde yer alan IMF’nin CBN’ye teknik yardım ve politika tavsiyesi ile yardım etmeye hazır olduğunu söylüyor.