İngiltere, Avrupa’yı Nord Stream 2’ye Karşı Birleşmeye Çağırdı

İngiltere, Avrupa’yı Nord Stream 2’ye Karşı Birleşmeye Çağırdı

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Avrupa ülkelerini resmi olarak tamamlanmış olan Nord Stream 2 (Kuzey Akım 2)’nin inşasına karşı çıkmak için birleşmeye çağırdı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı başkanı RIA Novosti, “Avrupa’nın dört bir yanındaki dostlarımızın bize katılmasını istiyorum. Bu, örneğin Kuzey Akım 2 boru hattının inşasına karşı çıkmak için birlikte olmak anlamına geliyor.” dedi.

Truss ayrıca boru hattının Avrupa’daki güvenliği baltalayabileceğini ve Rusya’nın doğalgazına dayanan devletler üzerindeki kontrolünü sıkılaştırmasına izin verebileceğini söyledi.

Kasım ayı başlarında, Gazprom departmanı başkan yardımcısı Aleksey Finikov, Nord Stream 2 inşaatının tamamen tamamlandığını duyurdu. Gaz boru hattı başlamaya hazır. Bir ay önce, boru hattının ilk dizisini gaz doldurmaya başladı.

Nord Stream 2’nin Alman düzenleyici Bundesnetzagentur tarafından sertifikalandırılması Ocak 2022’de sona erebilir. Ekonomi ve Enerji Komitesi eski başkanı Bundestag milletvekili Klaus Ernst bunu daha önce anlattı. Ayrıca Ukrayna ve Polonya’nın bu süreçte yer almaması gerektiğine inanıyor.

Nord Stream 2 (Kuzey Akım 2) Projesi Nedir?

Baltık Denizi’nde bulunan doğalgaz boru hattıdır. Rusya’nın Vıborg şehrinden Almanya’nın Greifswald kasabasına kadar uzanmaktadır.

Rusya hükûmeti tarafından desteklenen ve Gerhard Schröder başbakanlığındaki Almanya hükûmeti tarafından uzlaşmaya varılan projede boruların döşenmesine Mayıs 2011 yılında başlandı. Boru hattının resmi açılışı 8 Kasım 2011 tarihinde gerçekleştirildi.

Nord Stream 2 (Kuzey Akım 2) Projesi Nedir?
Kaynak: Wikipedia – Nord Stream (Kuzey Akım) Boru Hattı

Rusya, ABD yaptırımları nedeniyle 2019 yılında ara verdiği Kuzey Akım 2 projesini 2020 yılı sonu itibariyle boru hattının inşasına yeniden başlandığını duyurmuştu. 

ABD, Nord Stream 2 projesinin Avrupa’nın enerji güvenliğini tehlikeye attığını iddia ediyor. Kremlin ise yaptırımları “haksız rekabet” olarak nitelendiriyor.

Avrupa’da Sanayi Üretimi Beklenenden Fazla Gerçekleşti

Cuma günü açıklanan verilere göre, Euro Bölgesi sanayi üretimi Eylül ayında beklenenden daha az düşerek, dayanıklı tüketim sektöründeki yüksek üretime bağlı olarak yıllık sanayi üretiminin beklenenden daha iyi gelmesine neden oldu.Avrupa Birliği istatistik ofisi Eurostat, 19 euro bölgesi üye ülkesindeki sanayi üretiminin Eylül ayında bir önceki aya göre

İlgili İçerik