İngiltere Merkez Bankası Faiz Artırımına Gidecek

İngiltere Merkez Bankası Faiz Artırımına Gidecek

İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını yükselten ilk büyük merkez bankası olacak, ancak artışın önümüzdeki ay gibi erken mi gerçekleşeceği yoksa gelecek yılın başlarına kadar mı bekleyeceği sorusu soruluyor. Reuters tarafından yapılan ankette ekonomistler ikiye bölünmüş durumda.

İngiltere merkez bankası, Ekim ayında Reuters tarafından ankete katılan ekonomistlerin çoğu, geçen hafta gösterge faiz oranını değiştirmeden %0,10’luk rekor düşük seviyede bırakarak piyasaları şaşırttı.

Anketin medyan tahmini 16 Aralık’ta 15 baz puan yukarı çıkarken, ankete katılanların yarısından biraz azı, 47 kişiden 21’i İngiltere Merkez Bankası’nın mevcut konumunda sağlam duracağını söyledi. Önümüzdeki ay harekete geçerse, 1994’ten bu yana ilk Aralık faiz artışı olacak.

Jefferies’den Marchel Alexandrovich, “Aralık toplantısı ‘canlı’ olacak. Önümüzdeki iki işgücü piyasası raporu, İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi (MPC) için özellikle önemli olacak” dedi. 

“Her ikisi de uygunsa, MPC’nin çoğu Aralık ayında bankanın faiz oranını 15 baz puan artırmaya kararlı olabilir. Ancak Aralık raporu çok iyi olmazsa oranlarla ilgili kararın şubat ayına ertelenmesi daha mantıklı olur.”

Piyasalar da Aralık ayındaki fiyatlardaki artışa büyük ölçüde tepki gösterdi.

Ekonomistlerin Aralık ayı artışına ilişkin tahminleri en keskin seviyelerindeyken, 2022’nin ilk çeyreğindeki artışın, Birleşik Krallık merkez bankasının üç aylık para politikası raporunu yayınladığı Şubat ayında gerçekleşmesi muhtemel görünüyor. 44 ekonomistin biri hariç tümü, Mart ayı sonuna kadar büyüme öngörüyor.

Önümüzdeki ay yüzde 0.25’e çıkaracağı ilk artışın ardından, Banka’nın ikinci çeyrekte 25 baz puan daha eklemesi ve duraklamadan önce 2023’ün başına kadar borçlanma maliyetlerini yüzde 0.75’e düşürmesi bekleniyor. Ekim ayında, bu üçüncü artış 2023’ün ikinci yarısı için planlandı.

İngiltere’nin son çeyrekte koronavirüs pandemisinden ekonomik toparlanması diğer gelişmiş ülkelerin gerisinde kaldı. Perşembe günkü resmi veriler, ülkenin 2021’in başlarında ulusal bir karantinaya girmesinden bu yana en zayıf üç aylık büyüme olan %1.3’lük GSYİH büyümesini gösterdi.

İngiltere, Covid-19 pandemisinin neden olduğu tedarik zinciri sorunlarını daha da kötüleştiren Brexit’ten sonraki ek zorluklarla karşı karşıya görünüyor.

JP Morgan’dan Allan Monks, “Pandeminin etkilerini zamanla daha belirgin hale gelecek olan Brexit’ten ayırmak zor. Ancak iş ve ticaret yatırımlarındaki göreceli zayıflık, muhtemelen yeni ticaret ilişkisinin etkisinin bir kısmını yansıtıyor” dedi. 

Bu ve sonraki çeyrekte büyüme, geçen ayın tahmininden daha düşük olarak sırasıyla %1.0 ve %0.8 olarak tahmin edildi. 2022’de büyüme, bir önceki aya göre değişmeden %5.0 ve 2023’te %2.1 olarak tahmin edildi. Ankete katılanların yaklaşık %75’i ekonominin Mart ayı sonuna kadar pandemi öncesi seviyelere dönmesini bekliyor.

Enflasyon tahminleri keskin bir şekilde yükseldi ve daha uzun bir süre için Bank of England’ın %2.0 hedefinin iki katından fazla olabilir.

ABD Enflasyonu Son 30 Yılın En Yüksek Seviyesinde

ABD Çalışma Bakanlığı, tüketicilerin her gün satın aldığı çok çeşitli mallarda enflasyonun Ekim ayında beklenenden daha da kötü olduğunu ve ABD enflasyonunun son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi.Akaryakıttan ilaca, gıdadan kiraya kadar uzanan bir mal sepeti olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), yıllık bazda %6,2 arttı. Dow Jones %5,9 tahmin etmişti.

İlgili İçerik

Enflasyon bu çeyrekte ortalama yüzde 4,1, sonraki çeyrekte yüzde 4,2 ve 2022’nin ikinci çeyreğinde yüzde 4,2 olacak. Geçen ay ilgili tahminler %3.9, %4.0 ve %3.5 idi. 2022 için ortalama, şimdi %2,8 olan Ekim tahmininden %3,2’ye yükseldi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey geçen hafta merkez bankasının enflasyon beklentilerinin ücretleri yükselttiğini görürse harekete geçeceğini söyledi. Daha önce, enflasyonist beklentileri kontrol altına almak için harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

İşsizlik oranı oldukça istikrarlı olarak değerlendirildi, gelecek yılın başlarında %5,0 ile zirveye ulaştı ve ardından %4,6’ya düştü, bu da oran artışlarını tartışan politika yapıcıları biraz sakinleştirdi.