İngiltere Son 10 Yılın En Yüksek Enflasyonunu Yaşıyor

İngiltere Son 10 Yılın En Yüksek Enflasyonunu Yaşıyor

İngiltere Merkez Bankası’nın Perşembe günkü belirleyici para politikası toplantısı öncesinde tüketici fiyatlarının yükselmeye devam etmesiyle Birleşik Krallık’ta enflasyon Kasım ayında 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Son 10 Yılın En Yüksek Enflasyonu

İngiltere’de kasım ayına kadar olan TÜFE oranı %4.2’den %5.1’e yükseldi. Bu artış son on yılın en keskin artışı ve merkez bankasının hedefinin iki katından fazla olarak biliniyor.

Reuters anketine katılan ekonomistler, oranın Kasım ayında %4,7 olmasını beklerken, İngiltere Merkez Bankası enflasyonun 2022 baharında %5’e ulaşacağını ve ardından 2023’ün sonunda %2 hedefine gerileyeceğini tahmin ediyordu.

Aylık bazda, Birleşik Krallık enflasyonu Kasım ayında Ekim ayına göre %0.7 arttı ve Reuters tarafından ankete katılan analistlerin %0.4 büyüme tahminini geçti.

Dalgalı enerji, gıda, alkol ve tütün fiyatlarını hariç tutan Çekirdek TÜFE, Reuters’in %3,7 ve %0,5’lik tahminlerine karşı yıllık %4 aylık ise %0.3 arttı.

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi, artan enflasyon ve işgücü piyasasındaki esnekliğin devam etmesi nedeniyle para politikasını sıkılaştırıp sıkılaştırmamaya karar vermek için Perşembe günü toplanıyor, ancak omicron Covid-19 varyantının hızla yayılması, kısa vadeli ekonomik üzerinde yeni bir belirsizliğe yol açtı.

Regülatör, faiz oranlarını %0,1’lik tarihi düşük seviyelerinde tutmak için yediye iki oyla Kasım ayında piyasa beklentilerine meydan okudu, ancak analistler, korona virüsün omicron varyantı ışığında perşembe günü bunun bir faiz artışını tetikleyip tetikleyeceği konusunda ikiye bölündü.

Quilter Cheviot’ta sabit faiz oranı araştırması başkanı Richard Carter, “Ne yazık ki tüketiciler için en yüksek enflasyon birkaç ay daha devam edebilir. Bugünün TÜFE verileri yalnızca yarınki toplantıda faiz oranlarını yükseltmesi için İngiltere Merkez Bankası üzerindeki baskıyı artırıyor” dedi.

Carter son olarak, “İngiltere Bankası, omicron seçeneğinin ekonomi üzerindeki etkisini çevreleyen mevcut belirsizlik ve ek kısıtlamaların gerekebileceği riski göz önüne alındığında, takdir yetkisinin yiğitliğin en iyi yanı olduğuna karar verebilir ve gelecek yıla kadar beklemeyi tercih edebilir.” dedi.