İngiltere’de Enflasyon Yüzde 4,2 İle 10 Yılın Zirvesine Yükseldi

İngiltere’de Enflasyon Yüzde 4,2 İle 10 Yılın Zirvesine Yükseldi

İngiltere’de enflasyon Ekim ayında 10 yılın en yüksek seviyesine yükseldi ve şu anda İngiltere Merkez Bankası tarafından belirlenen hedefin iki katından fazla olduğu biliniyor.

İngiltere’de TÜFE Eylül’deki %3,1’den Ekim ayına kadar 12 ayda %4,2 arttı. Reuters’in anketine katılan ekonomistler, rakamın Ekim ayında %3,9’a ulaşmasını bekliyorlardı.

Artan Covid Salgını İngiltere’de Enflasyonu Etkiliyor

Bu ayın başlarında, İngiltere Merkez Bankası, birçok yatırımcının Birleşik Krallık düzenleyicisinin koronavirüs pandemisinin ardından oranları yükselten ilk büyük merkez bankası olacağı yönündeki beklentilerine rağmen faiz oranlarını değiştirmedi.

İngiltere Merkez Bankası, büyüme yavaşlarken ve çalışma koşulları sıkılaştıkça enflasyon istikrarlı bir şekilde yüksek kaldığı için çok sayıda kritik veri izliyor. Çarşamba günü açıklanan veriler kesinlikle İngiltere Merkez Bankası üzerinde ek baskı yaratacaktır. Düzenleyicinin Aralık toplantısında sert önlemler açıklanabilir.

İngiltere Merkez Bankası, yüksek petrol ve gaz fiyatlarının etkisinin zayıflaması ve mal talebinin zayıflaması nedeniyle 2023 yılı sonuna kadar %2 hedefine düşmeden önce 2022 baharında enflasyonun yaklaşık %5’e yükselmesini bekliyor.

İngiltere’deki Pantheon Makroekonomisinin baş ekonomisti Samuel Thombs, “önümüzde %5’lik bir zirve olduğunu” kabul ediyor.

Bir araştırma notunda, gaz fiyatlarındaki artışa atıfta bulunarak, “Ekim ayında toplam oranın Aralık 2011’den bu yana en yüksek seviyesine sıçraması, esas olarak Ofgem’in varsayılan fiyat üst sınırındaki %12,2’lik artıştan kaynaklandı” dedi. – Ayrıca, Ekim ayında motor yakıtı fiyatları bir önceki aya göre %3,0 arttı, ancak bir yıl önce biraz azaldı, bunun sonucunda toplam göstergeye katkısı 0,1 puan arttı. Gıda için TÜFE enflasyonu da %0,8’den %1,2’ye yükselerek üretici fiyatlarıyla arasındaki farkı kapattı” dedi.

Hargreaves Lansdown’da kişisel finans analisti olan Sarah Coles, rakamların İngiltere Merkez Bankası’nın “enflasyonla savaşma ve dişlerini gösterme” riskini artırdığını söyledi.

Euro Bölgesi enflasyonu, döviz bloğunun da yükselen enerji fiyatlarıyla boğuşmasıyla Ekim ayında %4,1 ile 13 yılın yeni zirvesine ulaştı. 

Ekonomik Beklentiler: 15-21 Kasım Ekonomik Gelişmeler

Bu hafta itibariyle dünyada gerçekleşmesi öngörülen toplantılar, raporlar, etkinlik duyuruları ve diğer tüm ekonomik gelişmeleri paylaşıyoruz. 15-21 Kasım Ekonomik Gelişmeleri;Japonya GSYİH verilerini paylaşacak.İngiltere işsizlik rakamları açıklanacak.AB istihdam oranları ve GSYİH raporu yayınlanacak.Fransa 2021 3. çeyreğine ilişkin işsizlik oranları açıklanacak.15 Kasım Ekonomik Gelişmeler

İlgili İçerik