Intel CEO’su CPU ve GPU Krizinin 2023’e Kadar Süreceğine İnanıyor

Intel CEO’su CPU ve GPU Krizinin 2023’e Kadar Süreceğine İnanıyor

Intel CEO’su Pat Gelsinger, CNBC ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda , hem oyun CPU’su hem de grafik kartı sıkıntısının 2023’e kadar sürebileceğini belirterek oldukça cesur bir iddiada bulundu. Daha önce konuyu tartmış olsa da, ilk kez bir belirli yıl. 

İntel CEO’su Gelsinger, teknoloji endüstrisini rahatsız eden yarı iletken kıtlığının zamanla marjinal olarak düzeleceğine inanıyor, ancak “2023 yılına kadar arz-talep dengesi” olacağını düşünmüyor. 

PC satışlarındaki artış konusunda hala iyimserliğini koruyor, ancak eğilimin gelecekte de devam edeceğine inanıyor.

AMD başkanı ve CEO’su Lisa Su da kıtlığın bu yıl çözülmeyeceğini kabul ediyor ancak “2022’de daha iyi olacağını” öne sürüyor. Durum yavaş yavaş düzelecek olsa da, hemen bir düzeltme ummamamız gerektiği konusunda da uyarıyor.

Ne olursa olsun, bu tahminlerin hiçbiri endüstri spekülasyonlarına dayandığından somut değil. Bu nedenle, bu yarı iletken eksikliğinin gerçekte ne kadar süreceğini bekleyip görmemiz gerekecek.

Intel CEO'su CPU ve GPU Krizinin 2023'e Kadar Süreceğine İnanıyor

Analiz: Kıtlıklara Ne Sebep Oluyor?

Genel fikir birliği, pandemi ile başlayan devam eden çip kıtlığıdır. Sağlık zorunlulukları nedeniyle üretim tesislerinin kapanması ve küresel karantinalar nedeniyle birçok işçinin evden çalışmaya zorlanması nedeniyle teknoloji ürünlerine olan talepteki büyük artış gibi bundan kaynaklanan önemli faktörler.

AMD, Apple, Nvidia ve daha fazlası gibi küresel teknoloji devlerine tedarik sağlayan dünyanın en büyük yarı iletken dökümhanesi TSMC gibi üreticileri etkilediğinden, işgücündeki çok yönlü azalma özellikle yıkıcıdır.

Çin, yakın zamanda GPU kullanılabilirliğini artırabilecek ancak genel olarak yarı iletken kıtlığını daha da kötüleştirebilecek kripto para madenciliğine de son verdi. 

Zorunlu kapatma, enerji emisyonlarını boğmak ve enerji taşıyıcı fiyatlarını azaltmak içindir, ancak enerji tedarikçilerini üretim tesislerine doğrudan askıya almak, uzun vadede CPU ve GPU üretimine kesinlikle zarar verecektir.