İsviçre Borsası SIX, Dijital Varlık Borsasını Başlatmak için Onay Aldı

İsviçre Borsası SIX, Dijital Varlık Borsasını Başlatmak için Onay Aldı

İlk olarak 2018 yılında duyurulan SIX Digital Exchange, bankaları, ihraççıları, sigorta şirketlerini ve kurumsal yatırımcıları hedef alacak.

İsviçre borsası SIX, dijital varlıklar için bir borsa ve depozito başlatmak için düzenleyici onay aldı.

Cuma günü yapılan bir duyuruya göre, SIX Digital Exchange (SDX), İsviçre mali düzenleyicisi FINMA tarafından dijital varlıkların alım satımı ve muhafazası için yetkilendirildi.

CoinDesk’te yer alan habere göre İlk olarak Temmuz 2018’de blok zincir teknolojisine dayalı dijital varlıklar için bir borsa kurduğunu açıklayan İsviçre Borsası SIX’e, FINMA’dan bir borsa ve merkezi menkul kıymetler deposunu (CSD) işletmek için iki lisans verildi. Kendi dijital varlık borsasını başlatan ilk büyük borsa gibi görünüyor.

SIX’in küresel borsa başkanı ve yönetim kurulu üyesi Thomas Zeeb, “Bu, kurumsal yatırımcılara geleneksel bir borsa ve CSD altyapısının tüm temel gereksinimlerini karşılayan güvenli ve sağlam bir altyapı sağlamada önemli bir kilometre taşıdır” dedi.

İsviçre Borsası SIX’in üç yıl önce yaptığı ilk duyuru, geleneksel menkul kıymetlerin dijital varlıklara dönüştürülmesine atıfta bulunsa da, hangi dijital varlıkların destekleneceği henüz tam olarak belli değil.

Sonunda FINMA onayını kazanan SDX, önümüzdeki aylarda dijital varlıklar ve yerleşik müşteriler için likidite ile gerekli ekosistemi oluşturmaya çalışacak.

SDX, bankalara, ihraççılara, sigorta şirketlerine ve kurumsal yatırımcılara hitap etmeyi umuyor.