Kanada ABD Ticaret Anlaşmazlığı Açığa Çıktı

Kanada ABD Ticaret Anlaşmazlığı Açığa Çıktı

Ottawa, ABD’li yetkililere otomobil önerisi konusundaki dehşeti ifade eden mektup gönderdi, Kanada ve ABD ticaret eylemine ilişkin ipuçları verdi.

Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri arasında aylardır sessizce kaynayan, yükselen bir ticaret tahrişi şimdi açığa çıktı.

Kanada hükümeti, Cuma günü yaklaşık bir düzine üst düzey ABD yetkilisine, önemli bir Amerikan bütçe tasarısında düşünülen bir fikrin yarattığı dehşeti dile getiren bir mektup gönderdi.

Geçen hafta CBC News tarafından bildirildiği gibi, Kanadalı yetkililer, otomobil sektörünü bozabileceğinden korktukları Amerikan tipi bir Satın Al teklifi konusunda endişeliler.

Şimdi Ottawa bu görüşleri yazılı olarak her iki partiden, Kongre’nin diğer kilit üyelerinden ve iki kabine düzeyindeki yetkiliden kongre liderliğine iletti.

Çok Ciddi Endişeler Var

Kanada’nın Uluslararası Ticaret Bakanı Mary Ng’den gelen mektup, Kanada-ABD otomobil işbirliğinde tarihi bir düşüşle ilgili birkaç endişeyi dile getirdi; on binlerce kayıp Kanadalı iş; ve sınır ötesi otomobil ticaretine dahil olan ABD’li otomobil işçilerine verilen tali zararlar.

Mektupta Ng, “Kanada’nın çok ciddi endişelerini iletmek için yazıyorum” dedi.

Bu öneri, karşılıklı yarar sağlayan entegre bir otomotiv üretimi ve tedarik zincirini teşvik etmek için onlarca yıllık Amerika Birleşik Devletleri-Kanada işbirliğini baltalayacaktır.

“Yasaya geçirilirse, bu krediler Kanada’daki [elektrikli araç] ve otomotiv üretiminin geleceği üzerinde büyük bir olumsuz etkiye sahip olacak ve Kanada’nın en büyük imalat sektörlerinden birinde ciddi ekonomik zarar ve on binlerce iş kaybı riskiyle sonuçlanacak. ABD şirketleri ve çalışanları bu etkilerden tecrit edilmeyecektir.”

Söz konusu olan, ABD Başkanı Joe Biden‘ın iç gündeminin kalbini oluşturan devasa bütçe tasarısı.

Kanada ABD Ticaret Anlaşmazlığı Açığa Çıktı

Elektrikli Araç Kredileri Ottawa’yı Endişelendiriyor

Demokratlar, iklim değişikliği, çocuk bakımı, ebeveyn izni ve sağlık hizmetleri konularında yaklaşık 2 trilyon dolarlık bir tasarıyı geçirmek için kendi aralarında bir anlaşma yapmayı umuyorlar.

Biden, 31 Ekim’de başlayacak olan Glasgow iklim zirvesine gitmeden hemen önce bir anlaşma istiyorlar ve 2 Kasım’da yapılacak eyalet düzeyindeki bir dizi seçimden önce seçmenlere gösterebilecekleri yasal ilerleme sağlamak istiyorlar.

Tasarlanan başlıca iklim hükümlerinden biri, elektrikli araçların satın alınmasına yönelik teşvikleri içerir.

Temsilciler Meclisi ve Senato’daki farklı tekliflere göre, Demokratlar elektrikli araç satın alan kişiler için 12.500 dolar vergi kredisi teklif edecek.

Ottawa ve Kanada’nın otomobil sektörünü rahatsız eden şey, bu kredinin bir kısmını kesinlikle ABD’de monte edilen araçlar için ayıracak hükümler.

Beş yıl içinde, 12.500 dolarlık kredinin tamamı yalnızca ABD’de monte edilmiş arabalara uygulanacak. 

Ottawa’yı en çok endişelendiren şey zamanlama: Şirketler artık elektrikli araçların nerede üretileceği konusunda yatırım kararları veriyor ve bu vergi kredisinin yatırımcıları Kanada’dan uzaklaştırabileceğinden korkuyorlar.

Ticari Misilleme Olasılığı

Ng’nin mektubu, ticari misilleme olasılığına işaret ediyor. Teklifin, yeni Kuzey Amerika ticaret anlaşması ve Dünya Ticaret Örgütü kuralları kapsamındaki ABD taahhütlerini ihlal ettiğini söylüyor.

Ayrıca, ABD’nin elektrikli araçlar geliştirmek için Kanada ile çalışma taahhütlerine ve bunları inşa etmek için kullanılan kritik minerallerin madenciliğine aykırı olduğunu söylüyor.

Başkanın gündeminin büyük bir kısmının bu tek yasa tasarısına bağlı olmasının nedeni, bütçe yasasının Kongre’den geçme şansının en yüksek olmasıdır.

Bütçe faturaları, uzlaşma olarak bilinen bir süreçle basit çoğunluk oyu ile Senato’dan geçebilir ve bu çok amaçlı paket, tüm Demokratlar buna oy verdiğinde yasa haline gelebilir.

Ng’nin mektubu Temsilciler Meclisi ve Senato liderleri, Nancy Pelosi ve Chuck Schumer’in yanı sıra her iki odadaki en iyi Cumhuriyetçilere, kilit komitelerin başkanlarına ve Biden’ın ticaret ve ticaret sekreterlerine gönderildi.