Connect with us

Gündem

Kanada ABD Ticaret Anlaşmazlığı Açığa Çıktı

Yazar

tarih

Ottawa, ABD’li yetkililere otomobil önerisi konusundaki dehşeti ifade eden mektup gönderdi, Kanada ve ABD ticaret eylemine ilişkin ipuçları verdi.

Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri arasında aylardır sessizce kaynayan, yükselen bir ticaret tahrişi şimdi açığa çıktı.

Kanada hükümeti, Cuma günü yaklaşık bir düzine üst düzey ABD yetkilisine, önemli bir Amerikan bütçe tasarısında düşünülen bir fikrin yarattığı dehşeti dile getiren bir mektup gönderdi.

Geçen hafta CBC News tarafından bildirildiği gibi, Kanadalı yetkililer, otomobil sektörünü bozabileceğinden korktukları Amerikan tipi bir Satın Al teklifi konusunda endişeliler.

Şimdi Ottawa bu görüşleri yazılı olarak her iki partiden, Kongre’nin diğer kilit üyelerinden ve iki kabine düzeyindeki yetkiliden kongre liderliğine iletti.

Çok Ciddi Endişeler Var

Kanada’nın Uluslararası Ticaret Bakanı Mary Ng’den gelen mektup, Kanada-ABD otomobil işbirliğinde tarihi bir düşüşle ilgili birkaç endişeyi dile getirdi; on binlerce kayıp Kanadalı iş; ve sınır ötesi otomobil ticaretine dahil olan ABD’li otomobil işçilerine verilen tali zararlar.

Mektupta Ng, “Kanada’nın çok ciddi endişelerini iletmek için yazıyorum” dedi.

Bu öneri, karşılıklı yarar sağlayan entegre bir otomotiv üretimi ve tedarik zincirini teşvik etmek için onlarca yıllık Amerika Birleşik Devletleri-Kanada işbirliğini baltalayacaktır.

“Yasaya geçirilirse, bu krediler Kanada’daki [elektrikli araç] ve otomotiv üretiminin geleceği üzerinde büyük bir olumsuz etkiye sahip olacak ve Kanada’nın en büyük imalat sektörlerinden birinde ciddi ekonomik zarar ve on binlerce iş kaybı riskiyle sonuçlanacak. ABD şirketleri ve çalışanları bu etkilerden tecrit edilmeyecektir.”

Söz konusu olan, ABD Başkanı Joe Biden‘ın iç gündeminin kalbini oluşturan devasa bütçe tasarısı.

Kanada ABD Ticaret Anlaşmazlığı Açığa Çıktı

Elektrikli Araç Kredileri Ottawa’yı Endişelendiriyor

Demokratlar, iklim değişikliği, çocuk bakımı, ebeveyn izni ve sağlık hizmetleri konularında yaklaşık 2 trilyon dolarlık bir tasarıyı geçirmek için kendi aralarında bir anlaşma yapmayı umuyorlar.

Biden, 31 Ekim’de başlayacak olan Glasgow iklim zirvesine gitmeden hemen önce bir anlaşma istiyorlar ve 2 Kasım’da yapılacak eyalet düzeyindeki bir dizi seçimden önce seçmenlere gösterebilecekleri yasal ilerleme sağlamak istiyorlar.

Tasarlanan başlıca iklim hükümlerinden biri, elektrikli araçların satın alınmasına yönelik teşvikleri içerir.

Temsilciler Meclisi ve Senato’daki farklı tekliflere göre, Demokratlar elektrikli araç satın alan kişiler için 12.500 dolar vergi kredisi teklif edecek.

Ottawa ve Kanada’nın otomobil sektörünü rahatsız eden şey, bu kredinin bir kısmını kesinlikle ABD’de monte edilen araçlar için ayıracak hükümler.

Beş yıl içinde, 12.500 dolarlık kredinin tamamı yalnızca ABD’de monte edilmiş arabalara uygulanacak. 

Ottawa’yı en çok endişelendiren şey zamanlama: Şirketler artık elektrikli araçların nerede üretileceği konusunda yatırım kararları veriyor ve bu vergi kredisinin yatırımcıları Kanada’dan uzaklaştırabileceğinden korkuyorlar.

Ticari Misilleme Olasılığı

Ng’nin mektubu, ticari misilleme olasılığına işaret ediyor. Teklifin, yeni Kuzey Amerika ticaret anlaşması ve Dünya Ticaret Örgütü kuralları kapsamındaki ABD taahhütlerini ihlal ettiğini söylüyor.

Ayrıca, ABD’nin elektrikli araçlar geliştirmek için Kanada ile çalışma taahhütlerine ve bunları inşa etmek için kullanılan kritik minerallerin madenciliğine aykırı olduğunu söylüyor.

Başkanın gündeminin büyük bir kısmının bu tek yasa tasarısına bağlı olmasının nedeni, bütçe yasasının Kongre’den geçme şansının en yüksek olmasıdır.

Bütçe faturaları, uzlaşma olarak bilinen bir süreçle basit çoğunluk oyu ile Senato’dan geçebilir ve bu çok amaçlı paket, tüm Demokratlar buna oy verdiğinde yasa haline gelebilir.

Ng’nin mektubu Temsilciler Meclisi ve Senato liderleri, Nancy Pelosi ve Chuck Schumer’in yanı sıra her iki odadaki en iyi Cumhuriyetçilere, kilit komitelerin başkanlarına ve Biden’ın ticaret ve ticaret sekreterlerine gönderildi.

Continue Reading
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Yazar

tarih

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Beyaz Saray, ABD’nin elektrikli araç batarya üretimine 3 milyar dolardan fazla harcama yapacağını söyledi. Başkan Joe Biden, 2030 yılına kadar ABD’de satılan tüm yeni araçların yarısının elektrikli olmasını istiyor.

Biden yönetimi, elektrikli araç (EV) pil üretimini finanse etmek için 3 milyar dolardan fazla altyapı fonu ayırmayı planlıyor.

Fonlar, Başkan Joe Biden’ın geçen yıl imzaladığı 1 trilyon dolarlık altyapı faturasından Enerji Bakanlığı tarafından tahsis edilecek.

Elektrikli Araç Bataryalarında Geri Dönüşüm Öncelikli

Girişimler arasında büyük kapasiteli pillerde kullanılmak üzere minerallerin işlenmesi ve bu pillerin geri dönüştürülmesi olacağını söyledi.

Yönetimi ayrıca, önlemleri enerji bağımsızlığını güvence altına almanın ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle şiddetlenen uzun vadeli enflasyonu düşürmenin bir yolu olarak düşünülüyor.

Beyaz Saray altyapı koordinatörü Mitch Landrieu, Rusya Devlet Başkanı’na atıfta bulunarak, “Putin’in petrol ve gazdaki bu fiyat artışıyla karşı karşıya kalırken, elektrikli araçların uzun vadede Amerikalı aileler için daha ucuz olacağını unutmamak da önemli” dedi.

Continue Reading

Gündem

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Yazar

tarih

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Financial Times’ın haberine göre, Microsoft kurucusu Bill Gates, yeni pandemileri tanımlayabilecek uluslararası uzmanlardan oluşan bir organizasyon oluşturmanın gerekliliğini duyurdu.

Gates’e göre, kuruluşun kadrosunda hem epidemiyologlar hem de bilgisayar modelleyicileri yer alacak. Çalışmalarının amacı, küresel sağlık tehditlerini hızlı bir şekilde belirlemek ve ülkeler arasındaki koordinasyonu geliştirmek olacaktır. Milyardere göre örgütün kendisi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yönetilmelidir.

Aynı zamanda Gates, yeni bir pandemiyi önlemek için büyük yatırımlar gerektiğini kaydetti.

Bu trajediyi görmezden gelebilmemiz ve bu yatırımları dünya vatandaşları adına yapmamamız bana çılgınca geliyor.

Şubat ayının başlarında, Microsoft’un kurucusu başka bir pandemiyi nasıl önleyeceğine dair bir kitap yazacağını duyurmuştu.

Gates’e göre, uzun zamandır insanlığın tehlikeli hastalıklarla mücadelesi konusunu düşünüyor, ancak kitabın oluşturulmasına neden olan COVID-19 salgınıydı.

“Ne zaman COVID’in neden olduğu acıyı görsem, ne zaman son ölüm oranlarını okusam ya da işini kaybeden ya da kapalı bir okulun önünden geçen birini duysam, kendimi tutamıyorum. Bununla bir daha yüzleşmemeliyiz.

Continue Reading

Gündem

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Yazar

tarih

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Warren Buffett bugün yaptığı açıklamada, pandemi sırasında milyonlarca yeni kullanıcının finansal sisteme akın etmesiyle ABD finans piyasalarının “neredeyse tamamen bir kumarhane” haline geldiğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki insanların mali durumlarıyla nasıl etkileşimde bulunduğuna dair çarpıcı bir değişimi takip ediyor. Amerikalılar, pandeminin başlangıcından bu yana milyonlarca aracılık hesabı açtı. Birçoğu Apple ve Tesla gibi şirketlerin hızlı yükselişi veya düşüşü üzerine bahis yapmak için opsiyon piyasalarına yöneldi.

Buffett ve danışmanı, Berkshire başkan yardımcısı Charlie Munger, ticaret alanının hızlı temposu şirket sahiplerinin uzun vadeli büyük alım yapma kabiliyetini engellediği belirtildi.

Piyasadaki yeni başlayan kullanıcıların seçim aracı haline gelen türevlere atıfta bulunarak, “Amerika’da ezici bir çoğunlukla büyük şirketler, poker fişleri haline geldiler ve kullanıcılar iki üç günlük alım-satım işlemi yapıyorlar. Wall Street, kapitalizmin masasından düşen kırıntıları yakalayarak öyle ya da böyle para kazanıyor” denildi.

Continue Reading

Popüler