Kazakistan’da Ayaklanmanın Ardından Tüm Ülkede İnternet Kapatıldı

Kazakistan’da Ayaklanmanın Ardından Tüm Ülkede İnternet Kapatıldı

2 Ocak’ta Kazakistan’ın Mangistau bölgesindeki Zhanaozen ve Aktau kentlerinin sakinleri, akaryakıt fiyatlarını düşürme çağrısıyla topluca sokaklara döküldü. Daha sonra protestolar Kazakistan’a yayıldı. Protestocularla yapılan görüşmenin ardından yetkililer, Mangistau bölgesindeki sıvılaştırılmış gaz fiyatında indirime gidildiğini duyurdu, ancak durum istikrar kazanmadı. Protestocular ayaklandı ve polis flaş bombaları kullanmaya başladı.

NetBlocks hizmetinden alınan verilere göre, Kazakistan genelinde internet kesintisi kaydedildi. “Kazakistan, bir günlük mobil internet kesintileri ve kısmi kısıtlamaların ardından ülke çapında bir internet kesintisinin ortasında” denildi. Daha önce, kullanıcılar Kazakistan’daki bazı devlet kurumlarının web sitelerine yurt dışından erişimle ilgili sorunlar bildirdiler.

Kazakistan Durumu Değerlendirmek İçin Komisyon Kurdu

Ocak ayının ilk günlerinde, Kazakistan’ın petrol üreten bölgesi Mangistau bölgesinin Zhanaozen ve Aktau kentlerinde yaşayanlar,  sıvılaştırılmış petrol gazı fiyatlarının iki katına çıkmasına  karşı yürüdü. Gelen haberlere göre protestocular, fiyatın 120 (0,27 $) tenge 60 (0,13 $) tenge düşürülmesini talep etti. Sosyal ağlardan alınan bilgilere göre, komşu Atyrau ve Batı Kazakistan bölgelerinde de protestoculara destek mitingleri düzenleniyor.

Bir RIA Novosti muhabirinin bildirdiğine göre, 5 Ocak Çarşamba günü Alma-Ata’daki protestocular belediye başkanının ofisine girdi ve binada yangın çıktı. Almatı’nın merkezinde silah sesleri duyulduğu, polislerin belediye binasının yanındaki meydanı terk ettiği belirtildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, durumu değerlendirmek için bir hükümet komisyonu kurulması talimatını verdi. Komisyon, protestoculara gaz fiyatını düşürme sözü verdi ve onları kovuşturmama garantisi verdi.

Tokayev, hükümetin özellikle cumhuriyette bir protesto durumuna izin vermekten sorumlu olduğunu söyledi. 5 Ocak’taki bir hükümet toplantısının ardından, Kazakistan Cumhurbaşkanı, sıvılaştırılmış gaz ve benzin fiyatlarına altı ay boyunca devlet düzenlemesinin yanı sıra sosyal açıdan önemli gıda ürünleri için devlet fiyat düzenlemesinin getirilmesi talimatını verdi. Buna ek olarak, hükümete, nüfus için altı ay boyunca artan hizmet oranları konusunda bir moratoryum getirme ihtiyacını ve nüfusun sosyal açıdan savunmasız kesimleri için ikincil konut kiralarını sübvanse etme konusunu dikkate alması talimatı verildi.

6 Adımda Borsaya Giriş

Paranızı en üst düzeye çıkarmak ve enflasyonun maliyetini yenmek mi istiyorsunuz? Ortalama tasarruf hesabınızdan daha yüksek getiri elde etmek için borsaya yatırım yapmak istiyorsunuz. Ancak hisse senetlerine nasıl yatırım yapılacağını öğrenmek, yeni başlayan biri için göz korkutucu olabilir. Hisse senetlerine yatırım yaptığınızda, bir şirketin hissesini satın alıyorsunuz. Temelde, bir şirkette başarılı olursa getiri 

İlgili İçerik