Connect with us

Gündem

Kötü Çalışma Koşulları Doktorları Türkiye’den Kaçırıyor

Yazar

tarih

Koronavirüs pandemisi ve ekonomik krizin daha da kötüleştiği ortamda kötü çalışma koşulları, hasta ve yakınları tarafından maruz kaldıkları şiddet ve düşük ücretler nedeniyle binlerce hekim Türkiye’yi terk ediyor.

Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) göre, son iki yılda 3.000’den fazla doktor yurtdışında çalışmak için ülkeyi terk etti ve yaklaşık 8.000 kişi de aynı şeyi yapmayı planlıyor.

İzmir Tabip Odası yönetim kurulu üyesi Süleyman Kaynak Çarşamba günü yerel basına verdiği demeçte; “Meslektaşlarımız ülke dışında iş arıyor. Konuştuğumuz doktorların çoğu aynı fikirde” dedi.

Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör olan Selçuk Candansayar, öğrencilerimiz ve asistanlarımızın çoğunluğunun ülkeyi terk etmeyi hayal ettiğini söylüyor.

“Bu ülke bir doktor yetiştirmek için yaklaşık 1 milyon dolar harcıyor. Mezunlarımızın en iyileri her hafta beni görmeye gelip yurtdışında nasıl çalışabileceklerini soruyorlar” diyen Candansayar, her ay 80 Türk doktorun ülkeyi terk ettiğini de sözlerine ekledi.

Ülkenin dört bir yanından 6.000 doktorla yapılan yakın tarihli bir TTB araştırması, %86’sının fiziksel veya sözlü saldırılara maruz kaldığını, %76’sının ise pandemi sırasında çalıştıkları saatler için fazla mesai ödemelerini almadıklarından şikayet ettiğini gösterdi.

%68’i ağır iş yüküyle mücadele ettiğini söylerken, %45’i yetersiz ücret bildirdi.

Ankara’daki özel bir hastanede acil servis doktoru olan Yılmaz Kurt; “Meslektaşlarımın çoğu günde 100’den fazla hastaya bakıyor. Bu kadar çok hastayla yeterince ilgilenmek nasıl mümkün olabilir?” 

Kurt, Covid-19 pandemisi sırasında iş yükünün arttığını, kötü çalışma koşulları bulunduğunu, ücretlerin yetersiz kaldığını ve doktorlara yönelik artan şiddet eğiliminin Türk Hekimlerini yurtdışına yönlendirdiğini söyledi.


Continue Reading
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Yazar

tarih

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Beyaz Saray, ABD’nin elektrikli araç batarya üretimine 3 milyar dolardan fazla harcama yapacağını söyledi. Başkan Joe Biden, 2030 yılına kadar ABD’de satılan tüm yeni araçların yarısının elektrikli olmasını istiyor.

Biden yönetimi, elektrikli araç (EV) pil üretimini finanse etmek için 3 milyar dolardan fazla altyapı fonu ayırmayı planlıyor.

Fonlar, Başkan Joe Biden’ın geçen yıl imzaladığı 1 trilyon dolarlık altyapı faturasından Enerji Bakanlığı tarafından tahsis edilecek.

Elektrikli Araç Bataryalarında Geri Dönüşüm Öncelikli

Girişimler arasında büyük kapasiteli pillerde kullanılmak üzere minerallerin işlenmesi ve bu pillerin geri dönüştürülmesi olacağını söyledi.

Yönetimi ayrıca, önlemleri enerji bağımsızlığını güvence altına almanın ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle şiddetlenen uzun vadeli enflasyonu düşürmenin bir yolu olarak düşünülüyor.

Beyaz Saray altyapı koordinatörü Mitch Landrieu, Rusya Devlet Başkanı’na atıfta bulunarak, “Putin’in petrol ve gazdaki bu fiyat artışıyla karşı karşıya kalırken, elektrikli araçların uzun vadede Amerikalı aileler için daha ucuz olacağını unutmamak da önemli” dedi.

Continue Reading

Gündem

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Yazar

tarih

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Financial Times’ın haberine göre, Microsoft kurucusu Bill Gates, yeni pandemileri tanımlayabilecek uluslararası uzmanlardan oluşan bir organizasyon oluşturmanın gerekliliğini duyurdu.

Gates’e göre, kuruluşun kadrosunda hem epidemiyologlar hem de bilgisayar modelleyicileri yer alacak. Çalışmalarının amacı, küresel sağlık tehditlerini hızlı bir şekilde belirlemek ve ülkeler arasındaki koordinasyonu geliştirmek olacaktır. Milyardere göre örgütün kendisi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yönetilmelidir.

Aynı zamanda Gates, yeni bir pandemiyi önlemek için büyük yatırımlar gerektiğini kaydetti.

Bu trajediyi görmezden gelebilmemiz ve bu yatırımları dünya vatandaşları adına yapmamamız bana çılgınca geliyor.

Şubat ayının başlarında, Microsoft’un kurucusu başka bir pandemiyi nasıl önleyeceğine dair bir kitap yazacağını duyurmuştu.

Gates’e göre, uzun zamandır insanlığın tehlikeli hastalıklarla mücadelesi konusunu düşünüyor, ancak kitabın oluşturulmasına neden olan COVID-19 salgınıydı.

“Ne zaman COVID’in neden olduğu acıyı görsem, ne zaman son ölüm oranlarını okusam ya da işini kaybeden ya da kapalı bir okulun önünden geçen birini duysam, kendimi tutamıyorum. Bununla bir daha yüzleşmemeliyiz.

Continue Reading

Gündem

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Yazar

tarih

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Warren Buffett bugün yaptığı açıklamada, pandemi sırasında milyonlarca yeni kullanıcının finansal sisteme akın etmesiyle ABD finans piyasalarının “neredeyse tamamen bir kumarhane” haline geldiğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki insanların mali durumlarıyla nasıl etkileşimde bulunduğuna dair çarpıcı bir değişimi takip ediyor. Amerikalılar, pandeminin başlangıcından bu yana milyonlarca aracılık hesabı açtı. Birçoğu Apple ve Tesla gibi şirketlerin hızlı yükselişi veya düşüşü üzerine bahis yapmak için opsiyon piyasalarına yöneldi.

Buffett ve danışmanı, Berkshire başkan yardımcısı Charlie Munger, ticaret alanının hızlı temposu şirket sahiplerinin uzun vadeli büyük alım yapma kabiliyetini engellediği belirtildi.

Piyasadaki yeni başlayan kullanıcıların seçim aracı haline gelen türevlere atıfta bulunarak, “Amerika’da ezici bir çoğunlukla büyük şirketler, poker fişleri haline geldiler ve kullanıcılar iki üç günlük alım-satım işlemi yapıyorlar. Wall Street, kapitalizmin masasından düşen kırıntıları yakalayarak öyle ya da böyle para kazanıyor” denildi.

Continue Reading

Popüler