Kripto Balinalarının Stratejileri

Kripto Balinalarının Stratejileri

Bitcoin, geçtiğimiz yıllarda fiyatı çok değişken olmakla birlikte gün içerisinde yüzde 20-30 değer kaybettiği gözlemleniyor. Buna bağlı olarak diğer altcoinler de bu iniş çıkışlardan etkileniyor. Bu fiyat hareketlerinin sebebinin bir bölümünü büyük miktarda kripto para sahibi kişi veya kişilerin fiyatları basitçe yukarı veya aşağıya çeken “Balina” adı verilen oyuncular oluşturuyor.

Bu büyük Bitcoin sahibi oyuncuların bir stratejisi olan “pump-dump” hareketlerinden bahsedeceğiz.

Bir pompala ve boşalt stratejisi (Pump-Dump), değerini yapay olarak artırmak için bir para birimine milyonlarca yatırım yapan oyuncular. Sıradan traderlar ve yatırımcılar varlığın yükseldiğini gördüklerinde, satın alırlar ve fiyatı yükseltirler. Daha fazla insan girdikçe fiyat yükselir.

Başlangıç ​​balinası, fiyatın yeterince arttığına karar verdiğinde, tüm hisselerini satar ve yüksek fiyatlı madeni paralarını FOMO alıcılarına boşaltır. Bitcoin’in zengin balina adresleri yatırımcıları yanıltıyor olabilir! Santiment’e göre, 100-10.000 BTC’ye sahip Bitcoin milyoner balina adresleri, BTC varlıklarını 6-7 Eylül tarihleri ​​arasında sattı.

Glassnode kurucu ortakları “Yann ve Jan” da benzer gözlemler yaptı. En son güncellemede şunları yazdılar:

“Geçen hafta birkaç #Bitcoin sahibi sarsıldı ve zincirdeki kayıpları fark etti. Daha güçlü eller devreye girdi ve daldırma satın aldı. $BTC 48k $’ın üzerine çıktıkça, net gerçekleşen PnL pozitif döndü ve piyasa bu karlı harcanan paraları emiyor.

Kripto Balinaları İçin Yönetmelik

Kripto balinalar, perakende kâr rezervasyonu nedeniyle fiyat 45.000 doların altına neredeyse %15 düştüğünde BTC’yi geri satın aldı. Bu balinalar son üç günde 60 bin BTC alırken fiyatları %5 arttı. Bu, sıradan yatırımcıları sıkıştırmanın tipik bir örneğidir.

Eylül Ayı oynaklığına rağmen, bazı büyük yatırımcılar kendilerinden emin bir şekilde varlıklarını satmadılar. Bunlar genellikle uzun vadeli Bitcoin sahipleri olarak değerlendiriliyor.

Kripto para düzenleyici kurumlar son zamanlarda sektördeki birçok kripto girişimini hedef almasına rağmen Kripto para balinaları durdurulamıyor. Forbes analisti Oliver Renick bu soruna ilişkin “yetkililer, fiyat manipülasyonunda daha fazla etkiye sahip olan kripto VIP’leri veya balinaları hedeflemeli.” diyor.