Kripto Para Piyasası Canlanıyor Mu?

Kripto Para Piyasası Canlanıyor Mu?

Kripto para piyasası sonbahar sezonuna oldukça olumlu başlıyor. Baş döndürücü bir ralliden uzak olsa da,göstergeler ve fiyat dinamikleri genel olarak iyimser görünüyor. Kripto para piyasasının toplam kapitalizasyonu, tarihi zirvelerden çok uzak olmayan 2 trilyon doların geçti. Bu gelişme doğrudan altcoinler için yaygın talebin varlığına işaret ediyor.

İlk kripto para biriminin piyasa değeri 934 milyar dolara ulaştı ve 1 trilyon dolarlık en önemli psikolojik eşiğe yaklaşıyor.

3.700 doları aşan ve yükseliş hareketini durdurmayan Ethereum (ETH) özellikle dikkat çekici. Bu büyümenin arkasında, kripto para birimi borsalarındaki ETH madeni para stoklarındaki düşüş de dahil olmak üzere birkaç önemli neden var. 

Yükseliş Trendi Devam Edecek Mi?

Geleneksel ekonomide olduğu gibi, arzdaki düşüş fiyat artışını teşvik eder ve hatta bazen sınırlı bir emtia talebini artırır. Ek olarak, madeni para, NFT çevresinde olup bitenler tarafından güçlü bir şekilde destekleniyor. CryptoPunks projesi Hollywood seviyesine ulaşıyor ve tokenlere olan talebi teşvik ediyor. 

NFT’lerin Ethereum blok zincirinde çalıştığını ve ekosistem içindeki her işlemin bir ücrete tabi olduğunu belirtmekte fayda var. 

DeFi protokolleri dahilinde coinlerin bloke edilmesi, coin arzındaki düşüşü de etkiler.

Dünya Kripto Parayı Nasıl Bakıyor?

Avrupa Komisyonu’nun kripto para birimleri hakkında düzenleme geliştirmeye çalıştığı haberleri piyasa üzerinde olumsuz etki yaratsa da düzenlemeyi gündeme getiren ülkelerin vatandaşları tarafından şiddetle karşı çıkıldı.

Çin dijital yuan kullanarak mobil ödemeler için uluslararası bir ağ oluşturmak istiyor. Çin şu anda gerçekten rekabetçi bir dijital para birimi yapma gücüne sahip, ancak korumacılık ve Batılı ülkelerden gelen dijital yuana doğrudan muhalefet bu planları engelleyebilir.

Küresel dijital ekonomi iki çekim merkezi olmak üzere ikiye ayrılacak görünüyor. Biri tüm Asya’yı içine alan Çin, diğeri Batı’nın kurallarını yansıtacak ABD. Kripto paralar gelişmekte olan bir piyasa olduğu için önceden belirlenmiş bir kazanan olmayacak.