Kripto Piyasa Değeri 2 Trilyon Doların Üzerinde

Kripto Piyasa Değeri 2 Trilyon Doların Üzerinde

Kripto varlıklarının toplam piyasa değeri, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) dün güçlü kazançlar gördükten sonra son 24 saat içinde 50 milyar dolardan fazla arttı.

Coinmarketcap’a göre, kripto para birimlerinin genel piyasa değeri şu anda 2,08 trilyon dolar civarında. Dünyanın en büyük kripto varlığı olan Bitcoin, şu anda 860 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ile 46.000 dolar civarında işlem görüyor.

Ethereum’un piyasa değeri de en son düzeltmeden sonra hızla toparlandı. Kripto varlığı şu anda 390 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile 3.300 doların üzerinde işlem görüyor. ETH’nin kripto piyasası hakimiyeti, Solana, Cardano ve Polkadot’taki son sıçrama nedeniyle son birkaç gün içinde biraz azaldı. Ethereum şu anda toplam kripto piyasası değerinin %18,8’ini oluşturuyor.

Habere göre Perakende ve kurumsal kripto yatırımcıları, Bitcoin ve Ethereum’daki bir düşüşün ardından geçen hafta büyük tasfiyeler gördü ve kripto pazarında 300 milyar dolarlık bir düzeltmeyi tetikledi. 7 Eylül 2021’de, yaklaşık 3.4 milyar dolarlık uzun kripto para birimi pozisyonu tasfiye edildi.

2 trilyon dolarlık piyasa değeri seviyesi, kripto para varlıkları için güçlü bir destek görevi gördü. Son düşüşe rağmen, genel kripto piyasası hissi, belirtilen seviyede olumlu kaldı.

El Salvador’un Kripto Kabulü

Geçen hafta El Salvador, Bitcoin’i bölgede resmi olarak yasal bir ihale olarak tanıyan dünyadaki ilk ülke oldu. El Salvador ve BTC’nin fiyat hareketinin son kripto benimsemesi hakkında yorum yapan Saxo Bank’ta kripto para analisti Mads Eberhardt şunları söyledi: “Dünyadaki ilk ülke olarak El Salvador, Bitcoin’i geçen hafta yasal ihaleye çıkardı. Bu, Bitcoin’in ABD dolarının yanı sıra El Salvador’un resmi para birimi olarak hizmet ettiği anlamına gelir. 

Bitcoin’in yasal ihale olarak uygulanmasının ardından El Salvador, toplam 550 Bitcoin sayan üç Bitcoin alımı yaptı. El Salvador, ülkenin yeni yasal ihalesinin benimsenmesini artırmak için ülkede yaşayan her Salvadorlunun 30 $ Bitcoin alabileceği “Chivo” adlı kendi Bitcoin cüzdanını piyasaya sürdü.”