Kur Krizi İle Enflasyon Yüzde 36’ya Ulaştı

Kur Krizi İle Enflasyon Yüzde 36’ya Ulaştı

Türkiye’de yıllık enflasyon 19 yılın en yüksek seviyesine çıkarak Cumhurbaşkanının politikalarının tetiklediği kur krizinin derinliğini ortaya çıkardı.

Tüketici fiyatları %36,08 artarak %30,6’lık ortalama tahminin üzerine çıkarken, 2021’de Türk hane halkının gelirindeki payını artıran ulaşım, yiyecek ve içecek gibi temel ürün ve hizmetler daha da hızlı büyümeye başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre, yalnızca Aralık ayında tüketici fiyat endeksi çift haneli %13,58’e sıçradı.

Kredi ve ihracat oranlarını kur istikrarının üzerine koyan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baskısı altında Türkiye merkez bankasının faiz oranlarını düşürmesiyle Türk lirası geçen yıl değerinin %44’ünü  kaybetti.

Bazı ekonomistler, para politikasının yönü hemen tersine çevrilmezse enflasyonun ilkbaharda %50’ye ulaşabileceğini tahmin ettiler.

Politika Faizinin Düşürülmesi Kur Krizini Tetikledi

Spinn Consulting’in İstanbul’daki ortağı ve kurucu ortağı Özlem Derici Şengül“Politika faizi derhal ve kararlı bir şekilde yükseltilmelidir” dedi.

Politika Faizinin Düşürülmesi Kur Krizini Tetikledi

Bununla birlikte, merkez bankasının herhangi bir önlem alma olasılığının düşük olduğunu ve asgari ücrette %50’lik bir artış da dahil olmak üzere fiyatlar o zamana kadar artacağı için yıllık enflasyonun “Mart ayına kadar %40-50’ye ulaşmasının muhtemel olduğunu” da sözlerine ekledi.

Geçen yıl lira için yaklaşık yirmi yılın en kötü yılı olurken, yıllık TÜFE en yüksek (%37.0), Erdoğan’ın partisinin iktidara gelmesinden iki ay önce, Eylül 2002’deydi.

Erdoğan geçen yıl merkez bankasının liderliğini değiştirdi. Banka, Eylül ayından bu yana iskonto oranını %19’dan %14’e indirdi ve Türkiye’nin reel getirisinin son derece olumsuz olmasına, mudileri ve yatırımcıları korkuttu.

Daha sonra fiyatlarda hızlanan artış ve liranın düşüşü de hane ve şirket bütçelerini paramparça etti, seyahat planlarını aksattı ve birçok Türk’ü harcamaları kısmak için mücadele etmeye zorladı. Geçen ay, belediye geçim maliyetinin bir yılda %50 arttığını söylediği İstanbul’da birçok vatandaş sübvansiyonlu ekmek için kuyruğa girdi.

Merkez bankası, geçici faktörlerin fiyatlardaki artışı tetiklediğini savundu ve yıl sonu enflasyon oranını %18,4 olarak tahmin etti.

Spinn Consulting’den Şengül, Pazartesi günü açıklanan verilere göre bu argümanın kendini tamamen tükettiğini öne sürdü.

“Bu, talep enflasyonunun kısır döngüsünü yansıtıyor, çünkü merkez bankası fiyat baskısının artan maliyetlerden (arz kısıtlamaları) kaynaklandığını ve bu konuda yapabileceği hiçbir şey olmadığını varsaydığı için çok tehlikeli” dedi.

Hızla yükselen ithalat fiyatlarını yansıtan Aralık ÜFE, bir önceki aya göre %19,08 ve yıllık %79,89 arttı. TÜFE verilerine göre, yıllık ulaşım fiyatları %53,66, yiyecek ve içecek sepeti ise %43,8 arttı.

Ekonomik istikrarsızlık, 2023 ortalarında yapılması planlanan seçimler öncesinde Erdoğan’ın liderliğiyle ilgili kamuoyu yoklamalarına da yansıdı.

Lira, Aralık ayında dolar karşısında 18,4 ile rekor bir düşüş yaşadı ve ardından iki hafta önce hükümet destekli piyasa müdahaleleri ve Erdoğan’ın lira mevduatlarını kur dalgalanmalarından korumaya yönelik bir plan açıklamasının ardından keskin bir şekilde yükseldi.