Küresel Ekonomi 2022 Yılında 100 Trilyon Dolar Büyüyecek

Küresel Ekonomi 2022 Yılında 100 Trilyon Dolar Büyüyecek

Gelecek yıl küresel ekonomi 2022 yılı üretim hacmi ilk kez 100 trilyon doları aşacağı ve Çin’in ABD’yi geçmesi ve dünyanın bir numaralı ekonomisi haline gelmesi tahmin edilenden daha uzun sürecek görünüyor.

İngiliz danışmanlık şirketi Cebr, Çin’in geçen yılki Dünya Ekonomik Ligi’nin bildirdiği tarihten iki yıl sonra, 2030’da dolar bazında dünyanın lider ekonomisi olacağını tahmin ediyor.

Cebr’deki analistlere göre Hindistan, gelecek yıl Fransa’yı ve 2023’te İngiltere’yi geçerek dünyanın altıncı en büyük ekonomisi konumunu yeniden kazanacağı tahmininde bulundu.

Cebr Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Douglas McWilliams, “ABD’de %6.8’e ulaşan enflasyon küresel ekonomiyi önemli ölçüde etkileyecek, bununla nasıl başa çıkılacağı önemli” dedi.

Douglas ek olarak “Nispeten mütevazı bir kontrol ayarlamasının, uçucu olmayan unsurları kontrol altına alacağını umuyoruz. Bu olmazsa, dünyanın 2023 veya 2024’te resesyona hazırlanması gerekecek” dedi.

Analist raporu, Almanya’nın 2033’te ekonomik çıktıda Japonya’yı geçme yolunda olduğunu savunuyor. Rusya 2036’da en büyük on ekonomiden biri olabilirken, Endonezya 2034’te dokuzuncu sırada yer almayı planlıyor.