Küresel otomobil üretimi 2022’de 8,4 milyon adetle %9,3 düşebilir

Küresel otomobil üretimi 2022’de 8,4 milyon adetle %9,3 düşebilir

Küresel otomobil endüstrisi bir süredir zorlu bir süreçten geçiyor. Başlangıçta, ekonomik bir çöküştü. Ardından Covid-19 salgını endüstriyi sert bir şekilde vurdu. En sonuncusu, bir mikroçip krizi şeklinde tedarik zincirinin bozulmasıydı.

Küresel Otomobil Üretimi Yüzde 9.3 Düşebilir

Araştırma firması IHS Markit, küresel otomobil üretiminin 2022 yılında %9,3 veya yaklaşık 8,4 milyon adet azaltılabileceğini tahmin ediyor.

Araştırma firması ayrıca 2021 yılında küresel otomobil endüstrisinin üretimi %6,2 ile yaklaşık 5 milyon araç azaltabileceğini iddia ediyor. Tahminler, Toyota da dahil olmak üzere birçok otomobil üreticisinin çip krizi nedeniyle bu yıl için üretim kesintisi açıklamasının hemen ardından geldi.

Firmanın 2022 tahmini, son dokuz ayda otomobil üretimi görünümünde yapılan en büyük tek düzeltme olarak geliyor. 2021’in ilk üç çeyreğinde, otomobil endüstrisi, sık sık uygulanan kilitlenmeler, düşen talep ve tabii ki çip kıtlığı nedeniyle milyonlarca adetlik üretimi kesmek zorunda kaldı.

küresel otomobil üretimi

Firmanın iddia ettiği gibi, dördüncü çeyreğe ilişkin görünüm de sönük kalmaya devam edecek. Firma, 2023’te küresel otomobil endüstrisinin üretimde %1,1’lik bir azalma veya bir milyonun biraz üzerinde araç göreceğini iddia ediyor.

Tahminine göre, bu yıl küresel araç üretimi 75,8 milyon araç ve 2022 yılında 82,6 milyon olacak. Bu tahminler, küresel otomobil endüstrisinin karşı karşıya olduğu zorlukları açıkça yansıtıyor.

Otomobil endüstrisi, birkaç ay önce yaşanan çip krizinden yavaş yavaş toparlanıyordu. Bununla birlikte, çip paketleme ve test için sıcak nokta olan Malezya’daki Covid-19 vakalarında yeni bir artış haber gelmesi kurtarma sürecini etkiledi. Malezya hükümeti, endüstrinin Ekim ayı sonuna kadar normale dönmesini engelleyen bir karantina uygulamak zorunda kaldı.