LUNA Coin nedir? (Terra)

LUNA Coin nedir? (Terra)

Terra (LUNA coin), özel olarak çıkarılan birkaç stabilcoin’in fiyatını dengelemeye yardımcı olan bir kripto para birimidir. LUNA’nın bir sabit para olmadığını unutmayın, ancak Güney Koreli bir dijital ödeme şirketi olan Terraform Labs tarafından çıkarılan birçok sabit paranın dengelenmesi için çok önemli bir bileşendir .

Kararlı paralar bağlamında bahsetmeden Terra’nın yerel kripto para birimi hakkında konuşmak zor. Terra’nın (LUNA) ekosisteminde nasıl çalıştığını merak ediyorsanız bu makalenin sonuna kadar okuyun.

Terra (LUNA) Nasıl Çalışır?

LUNA, işlemleri merkezi olmayan bir şekilde doğrulamak ve onaylamak için bir dizi doğrulayıcının birlikte çalıştığı Terra blok zincirine gönderilir. LUNA coin, ağın yerel kripto para birimi olduğundan, sahipleri tarafından bir doğrulayıcıya yetki vermek veya kefil olmak için kullanılır. 

Doğrulayıcı bir sonraki blok üreticisi olarak seçilirse, doğrulayıcı ve yetki verenler, her LUNA işlemiyle birlikte gelen hesaplama ücretleri ve kararlılık ücretleri kazanacaktır. Bazı sistem kullanıcıları Oracle’ın dürüst katılımcıları olmaları halinde Seigniorage ödülleri de kazanabilirler .

Terra, eleştirel olabilir ve “Diğer kripto para birimleri gibi davranıyorsa Terra’yı bu kadar özel yapan ne?” diye merak edebilirsiniz.

Yukarıdaki açıklama, LUNA ve diğer madeni paralar arasındaki ortaklığın bittiği yerdir. Terra’yı özel yapan şey, kriptografik bir değişim ortamından daha fazlası olacak şekilde tasarlanmış olmasıdır .

Aslında, ilk etapta bir değişim aracı olması amaçlanmamıştır, çünkü Terraform Labs zaten stabilcoins adı verilen bu tür bir varlık yaratmıştır.

Terra DeFi Platformu Nasıl Çalışır?

Terra’nın misyonu, kripto ödemelerini popüler hale getirmek ve bankaları, kredi ağlarını ve ödeme ağ geçitlerini tek bir açık sistemde toplayan devasa bir ödeme ekosistemi yaratmaktır.

Terra, stabilcoinlerin bu görevin anahtarı olduğuna inanıyor çünkü iki şeyi başarabilirler:

  1. Satın alma gücünü koru
  2. Basit, düşük maliyetli ödemeleri etkinleştirin

Kripto para birimi küresel olduğundan, satın alma gücünü korumak, farklı insanlar ve ekonomiler için farklı şeyler ifade eder. Bazıları için ABD doları çok oynak olabilirken, diğerleri için bir cennettir. Bu nedenle USDT ve USDC gibi mevcut stabilcoin saltanatı ideal olmadığından Terra, kolayca değiştirilebilen bölgesel sabit paralar çıkaran bir mekanizma yarattı.

USDT ve USDC gibi dolara sabitlenmiş sabit paralara aşinaysanız, bunların yalnızca dolara sabitlenmediğini, aynı zamanda dolar tarafından da desteklendiğini bilirsiniz. Çıkarılan her 1 USDT için, güvence amaçlı arka planda tutulan 1 USD vardır.

Terra sabit paraları, bu konuda dolar, Kore wonu veya başka herhangi bir fiat para birimi ile desteklenmez. Bunun yerine Terra, kripto teminatlı algoritmik stabil paralar yayınlar. Bu sabit paralar, senyoraj yoluyla arbitraj fırsatları yaratan dairesel bir çift token sistemi kullanarak sabitlenmiş bir değere sahiptir.

Terra Sabit Paraları Nedir?

Yukarıda bahsedildiği gibi, Terra, değeri yakalamak ve fiyatları istikrara kavuşturmak için iki token arasındaki etkileşimi kullanır.

  • LUNA, Terra sabit paralarının fiyatını teminat altına alan ve dengeleyen platform tokenidir.
  • TerraSDR , LUNA coinleri tarafından teminatlandırılmış para birimi varlık sepetidir.

TerraSDR, Bant Protocol aracılığıyla , ağırlıklı bir para birimi sepetinden (USD, EUR, YEN, GBP, RMB) oluşan özel bir varlık olan IMF SDR’nin fiyatına sabitlenir. SDR, küresel olarak önemli para birimlerinden oluştuğu için, TerraSDR için uçucu olmayan bir referans noktası oluşturur.

1 TerraSDR’nin fiyatı = 0,95 SDR olduğunda, 1 SDR değerinde LUNA coin almak için Terra’nın akıllı sözleşmesine 1 TerraSDR gönderebilirsiniz. Bu, TerraSDR arzını azaltarak değerini SDR ile tekrar pariteye yükseltir.

Bunun tersine, 1 TerraSDR’nin fiyatı = 1,1 SDR olduğunda, 1,1 TerraSDR almak için Terra’nın akıllı sözleşmesine 1 SDR gönderebilirsiniz. 

Terra LUNA Coin Özet

Terra, Ethereum  ve  Solana’dan başlayarak, Bittrex Global ile büyük ölçekli çapraz zincir çalışabilirliğini entegre etme planlarını duyurdu. Bu, küresel olarak faydaları arttıkça stablecoin’lere olan talebin artmasını tetikliyor. Terra’nın yenilikçi çift madeni para modeli, diğer blok zinciri ekosistemlerinin TerraUSD kullanarak ölçeklenmesine yardımcı olacak kadar sağlam olacak şekilde tasarlanmış olması onu çekici yapan yönlerinden biri olarak görünüyor.