McDonalds El Salvador’da Bitcoin Kabul Etmeye Başladı

McDonalds El Salvador’da Bitcoin Kabul Etmeye Başladı

Fast Food zinciri McDonalds El Salvador’da Bitcoin kabul etmeye başladı.

Bitcoin Magazine gazetecisi Aaron van Wirdum tarafından Twitter’da yayınlamış olduğu ekran görüntüsü ile QR kodlu fiş ile ödeme yapıldığı kanıtlanıyor.

U.Today, yeni ödeme seçeneğinin bugünden itibaren Orta Amerika ülkesindeki McDonald’s lokasyonlarında gerçekten mevcut olduğunu doğruladı.

El Salvador’un çığır açan Bitcoin yasası bugün erken saatlerde yürürlüğe girdi.

U.Today tarafından bildirildiği üzere, Başkan Nayib Bukele’nin hukuk danışmanı, Bitcoin’i kabul etmeyi reddeden işletmelerin tepkilerle karşılaşacağını söyledi. Bu nedenle, ülkede faaliyet gösteren uluslararası şirketler, resmi olarak yasal ödeme aracı olarak kabul edildiğinden, amiral gemisi kripto para birimini yeni bir ödeme seçeneği olarak eklemek zorundadır.

Parasal deneyin, sürdürülebilir bir para birimi olarak Bitcoin için bir turnusol testi olduğuna inanılıyor. Cryptocurrency savunucuları, 7 Eylül’ün Bitcoin için yeni bir dönemin başlangıcını işaret ettiğini ve diğer ülkelerin liderliğini takip etmelerini beklediğini savunuyorlar.    
 
Herkes heyecanını paylaşmıyor. Uluslararası Para Fonu, El Salvador’u Bitcoin’in benimsenmesinin finansal ve yasal sorunlar sunduğu konusunda uyardı.

Yakın tarihli bir ankete göre, Bitcoin baskısı, nüfusun kabaca yüzde 70’inin yasaya karşı çıkmasıyla birçok Salvadorluyu şaşırttı.

Kripto para piyasası, El Salvador haberlerine kapalı, Bitcoin bugün erken saatlerde 52.956$’a yükseldikten sonra geri çekilerek 50.000$’ın altına düştü.