Connect with us

Gündem

Merck COVID-19 Hapı, Ölüm ve Hastaneye Yatış Riskini %50 Azaltıyor

Yazar

tarih

Merck ve ortağı Ridgeback Bioterapötiks, hap için mümkün olan en kısa sürede ABD acil kullanım izni almayı ve dünya çapındaki düzenleyici kurumlara başvuru göndermeyi planlıyor.

Merck & Co Inc’in COVID-19 için deneysel oral ilacı olan molnupiravir, Cuma günü açıklanan geçici klinik araştırma sonuçlarına göre, ciddi hastalık riski taşıyan hastaların hastaneye yatış veya ölüm olasılığını yaklaşık %50 oranında azalttı.

Merck ve ortağı Ridgeback Biotherapy, ABD’yi aramayı planlıyor. hap için mümkün olan en kısa sürede acil kullanım izni ve dünya çapındaki düzenleyici kurumlara başvuruda bulunmak. Olumlu sonuçlar nedeniyle, Faz 3 denemesi, dış gözlemcilerin tavsiyesi üzerine erken durduruluyor.

Merck’in CEO’su Robert Davis Reuters’e verdiği demeçte, “Bu, COVID-19’un nasıl yönetileceği konusundaki diyaloğu değiştirecek.”

İzin verilirse, virüsün genetik koduna hatalar eklemek için tasarlanan molnupiravir, COVID-19 için ilk oral antiviral ilaç olacaktır.

Pfizer Inc ve İsviçreli ilaç Roche Holding AG’nin de aralarında bulunduğu rakipler, COVID-19 için uygulaması kolay bir antiviral hap geliştirmek için yarışıyor, ancak şimdiye kadar sadece intravenöz verilmesi gereken antikor kokteylleri hastaneye kaldırılmamış COVID- 19 hasta.

Merck'in COVID-19 Hapı, Ölüm ve Hastaneye Yatış Riskini %50 Azaltıyor

Merck’in çalışmasında 775 hastanın planlı bir ara analizi, molnupiravir verilenlerin %7.3’ünün tedaviden 29 gün sonra hastaneye kaldırıldığını ya da plasebo hastalarının %14.1’ine kıyasla öldüğünü buldu. Molnupiravir grubunda ölüm olmadı, ancak plasebo hastalarının sekiz ölümü oldu.

Ridgeback CEO’su Wendy Holman yaptığı açıklamada, “COVID-19’lu insanları hastaneden uzak tutmak için evde alınabilecek antiviral tedavilere kritik olarak ihtiyaç duyulmaktadır.” Dedi.

Dünyanın dört bir yanındaki hastaların kaydedildiği denemede, beş gün boyunca her 12 saatte bir molnupiravir alındı.

Çalışmaya, semptomları beş günden fazla olmayan, laboratuvar tarafından doğrulanmış hafif-orta şiddette COVID-19 hastaları dahil edildi. Tüm hastalarda obezite veya ileri yaş gibi kötü hastalık sonucuyla ilişkili en az bir risk faktörü vardı.

Merck, şimdiye kadar yapılan viral sekanslamanın, molnupiravir’in son derece bulaşıcı Delta dahil olmak üzere koronavirüsün tüm varyantlarına karşı etkili olduğunu gösterdiğini söyledi.

Şirket, hem molnupiravir hem de plasebo hastaları için yan etki oranlarının benzer olduğunu söyledi, ancak yan etkilerin ayrıntılarını vermedi.

Merck, verilerin molnupiravirin insan hücrelerinde genetik değişikliklere neden olmadığını gösterdiğini, ancak denemelerine katılan erkeklerin heteroseksüel ilişkiden kaçınması veya kontrasepsiyon kullanmayı kabul etmesi gerektiğini söyledi. Çocuk doğurma çağındaki kadınlar hamile olamazlar ve ayrıca doğum kontrolü kullanmak zorundadırlar.

Merck, 2021’in sonuna kadar 10 milyon tedavi kursu üretmeyi ve gelecek yıl daha fazla doz almayı beklediğini söyledi.

Şirketin bir ABD’si var. hükümet, kurs başına 700 $ fiyatla 1,7 milyon kurs molnupiravir tedarik etmek için sözleşme imzaladı.

CEO Davis, Merck’in dünya çapındaki diğer hükümetlerle benzer anlaşmaları olduğunu ve daha fazlasıyla görüşme halinde olduğunu söyledi. Şirket, ülke gelir kriterlerine dayalı kademeli bir fiyatlandırma yaklaşımı uygulamayı planladığını söyledi.

Merck ayrıca ilacı, düşük ve orta gelirli ülkelere tedavi sağlayabilecek Hindistan merkezli birkaç jenerik ilaç üreticisine lisans vermeyi kabul etti.

Molnupiravir, virüse maruz kalan kişilerde koronavirüs enfeksiyonunu önlemek için bir Faz 3 denemesinde de çalışılmaktadır.

Merck yetkilileri, ilacın FDA incelemesinin ne kadar süreceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

Merck’in araştırma laboratuvarları başkanı Dean Li, “Bu konuda şevkle çalışmaya çalışacaklarına inanıyorum” dedi.

Continue Reading
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Yazar

tarih

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Beyaz Saray, ABD’nin elektrikli araç batarya üretimine 3 milyar dolardan fazla harcama yapacağını söyledi. Başkan Joe Biden, 2030 yılına kadar ABD’de satılan tüm yeni araçların yarısının elektrikli olmasını istiyor.

Biden yönetimi, elektrikli araç (EV) pil üretimini finanse etmek için 3 milyar dolardan fazla altyapı fonu ayırmayı planlıyor.

Fonlar, Başkan Joe Biden’ın geçen yıl imzaladığı 1 trilyon dolarlık altyapı faturasından Enerji Bakanlığı tarafından tahsis edilecek.

Elektrikli Araç Bataryalarında Geri Dönüşüm Öncelikli

Girişimler arasında büyük kapasiteli pillerde kullanılmak üzere minerallerin işlenmesi ve bu pillerin geri dönüştürülmesi olacağını söyledi.

Yönetimi ayrıca, önlemleri enerji bağımsızlığını güvence altına almanın ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle şiddetlenen uzun vadeli enflasyonu düşürmenin bir yolu olarak düşünülüyor.

Beyaz Saray altyapı koordinatörü Mitch Landrieu, Rusya Devlet Başkanı’na atıfta bulunarak, “Putin’in petrol ve gazdaki bu fiyat artışıyla karşı karşıya kalırken, elektrikli araçların uzun vadede Amerikalı aileler için daha ucuz olacağını unutmamak da önemli” dedi.

Continue Reading

Gündem

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Yazar

tarih

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Financial Times’ın haberine göre, Microsoft kurucusu Bill Gates, yeni pandemileri tanımlayabilecek uluslararası uzmanlardan oluşan bir organizasyon oluşturmanın gerekliliğini duyurdu.

Gates’e göre, kuruluşun kadrosunda hem epidemiyologlar hem de bilgisayar modelleyicileri yer alacak. Çalışmalarının amacı, küresel sağlık tehditlerini hızlı bir şekilde belirlemek ve ülkeler arasındaki koordinasyonu geliştirmek olacaktır. Milyardere göre örgütün kendisi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yönetilmelidir.

Aynı zamanda Gates, yeni bir pandemiyi önlemek için büyük yatırımlar gerektiğini kaydetti.

Bu trajediyi görmezden gelebilmemiz ve bu yatırımları dünya vatandaşları adına yapmamamız bana çılgınca geliyor.

Şubat ayının başlarında, Microsoft’un kurucusu başka bir pandemiyi nasıl önleyeceğine dair bir kitap yazacağını duyurmuştu.

Gates’e göre, uzun zamandır insanlığın tehlikeli hastalıklarla mücadelesi konusunu düşünüyor, ancak kitabın oluşturulmasına neden olan COVID-19 salgınıydı.

“Ne zaman COVID’in neden olduğu acıyı görsem, ne zaman son ölüm oranlarını okusam ya da işini kaybeden ya da kapalı bir okulun önünden geçen birini duysam, kendimi tutamıyorum. Bununla bir daha yüzleşmemeliyiz.

Continue Reading

Gündem

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Yazar

tarih

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Warren Buffett bugün yaptığı açıklamada, pandemi sırasında milyonlarca yeni kullanıcının finansal sisteme akın etmesiyle ABD finans piyasalarının “neredeyse tamamen bir kumarhane” haline geldiğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki insanların mali durumlarıyla nasıl etkileşimde bulunduğuna dair çarpıcı bir değişimi takip ediyor. Amerikalılar, pandeminin başlangıcından bu yana milyonlarca aracılık hesabı açtı. Birçoğu Apple ve Tesla gibi şirketlerin hızlı yükselişi veya düşüşü üzerine bahis yapmak için opsiyon piyasalarına yöneldi.

Buffett ve danışmanı, Berkshire başkan yardımcısı Charlie Munger, ticaret alanının hızlı temposu şirket sahiplerinin uzun vadeli büyük alım yapma kabiliyetini engellediği belirtildi.

Piyasadaki yeni başlayan kullanıcıların seçim aracı haline gelen türevlere atıfta bulunarak, “Amerika’da ezici bir çoğunlukla büyük şirketler, poker fişleri haline geldiler ve kullanıcılar iki üç günlük alım-satım işlemi yapıyorlar. Wall Street, kapitalizmin masasından düşen kırıntıları yakalayarak öyle ya da böyle para kazanıyor” denildi.

Continue Reading

Popüler