Merkez Bankası’nda Görevden Alınan 3 İsim Sonrası Dolar Rekor Kırdı

Merkez Bankası’nda Görevden Alınan 3 İsim Sonrası Dolar Rekor Kırdı

Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Semih Tümen ve Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu (PPK) Üyesi Abdullah Yavaş görevden alındı. Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı konumuna BDDK Başkan Yardımcısı olan Taha Çakmak geldi. PPK Üyeliğine ise Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı.

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Semih Tümen ve Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu (PPK) Üyesi Abdullah Yavaş görevden alındı. Konuya ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası kararı ile politika faizi 100 baz puan düşürerek yüzde 19’dan yüzde 18’e düşürülmüştü. Faiz indirimi kararı ile Dolar kuru 8,30 seviyesinden 9’a yükselmişti.

Bugün itibariyle resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile verilen atama kararlarına ilişkin Dolar/TL paritesi tepki verdi. Dolar 9.07 liradan 9.18 liranın üzerine tırmandı ve rekor kırdı.

Son Cumhurbaşkanlığı kararı ile bir başkan yardımcılığı koltuğu boş kaldı. Önümüzdeki haftalarda bu atamanın da yapılması bekleniyor.