Microsoft: Rus Hackerlar Hükümet Destekli Faaliyet Yürütüyor

Microsoft: Rus Hackerlar Hükümet Destekli Faaliyet Yürütüyor

Microsoft’un Perşembe günü yayınladığı verilere göre, Rus devlet destekli bilgisayar korsanları, hükümet kuruluşlarını saldırılarının ana odak noktası haline getirdiklerinden ABD ve başka yerlerdeki hedefleri ihlal etmede daha büyük başarı elde ediyor.

Microsoft’a göre, hükümet kuruluşları, Haziran 2021’e kadar olan yıl için Moskova bağlantılı bilgisayar korsanlığı gruplarının hedeflerinin yarısından fazlasını oluştururken, bir önceki yıl bu oran sadece %3’tü. Aynı zamanda, teknoloji devi devlet destekli ve siber suç faaliyetlerine odaklanan bir raporda, Rusya’nın hükümet ve hükümet dışı hedeflere yönelik saldırılarının başarı oranının yıldan yıla %21’den %32’ye çıktığını söyledi.

Bir Beyaz Saray yetkilisinin bildirdiğine göre Başkan Joe Biden’ın daha fazla çok faktörlü kimlik doğrulama ve işyeri cihazlarının daha fazla izlenmesini gerektiren diğer şeylerin yanı sıra federal kurum güvenliğini iyileştirme emirleri verdiğini söyledi.

Kuzey Kore, İran ve Çin Sonraki En Aktif Ülkeler Oldu

Microsoft ayrıca Perşembe günü, hükümet bağlantılı bilgisayar korsanlığı girişimlerinin %58’inin Rusya’dan geldiğini, ardından %23’ünün Kuzey Kore’den, %11’inin İran’dan ve %8’inin Çin’den geldiğini bildirdi.

Rusya bu yılın başlarında Ukrayna sınırındaki birliklerini güçlendirirken, Microsoft’a göre SolarWinds ihlallerini gerçekleştiren aynı bilgisayar korsanlığı grubu “ağır bir şekilde Ukrayna hükümetinin çıkarlarını hedef aldı.” 

Rus bilgisayar korsanlığı grubunun “etkilediği” Ukrayna’daki Microsoft müşterilerinin sayısı, bir önceki yıla kıyasla Haziran ayında sona eren mali yılda 1.200’e yükseldi.

Goodwin, CNN’e verdiği demeçte; “Tarihsel olarak, ulus devlet saldırıları bir ülke için jeopolitik bir önceliğin nerede olduğunu takip etme eğilimindedir.” dedi.