Monero Nedir? (XMR)

Monero Nedir? (XMR)

Monero (XMR), gizliliğe odaklanan açık kaynaklı, merkezi olmayan bir kripto para birimidir. Monero, işlemleri izlenemez hale getirmek için halka imzası ve gizli adresler gibi kriptografi kullanır.

Monero güvenli, özel ve izlenemeyen bir para birimidir. Bu açık kaynaklı kripto para birimi Nisan 2014’te oluşturuldu ve piyasaya sürüldü ve kısa sürede kripto topluluğu ve meraklıları arasında büyük ilgi uyandırdı.

Kripto para biriminin ana odak noktası, özel ve sansüre dirençli işlemlerdir. Monero, işlem tutarlarının yanı sıra gönderme ve alma adreslerini korumak için kriptografi kullanır. Bu, blok zincirinin kasıtlı olarak tamamen opak olacak şekilde yapılandırıldığı anlamına gelir; bu, göndericilerin ve alıcıların kimliği ve her işlemin miktarı gibi işlem ayrıntılarını anonim hale getirir ve katılımcılar tarafından kullanılan adresleri maskeler.

Monero Nedir ve Nasıl Çalışır?

Monero kripto para birimi, göndericiden alıcıya yapılan işlemi anonim ve işlemin kendisini gizli hale getirmek için birkaç teknik kullanır. Bir Monero cüzdanı oluşturarak, bir Özel harcama anahtarına, özel görünüm anahtarına ve genel anahtara sahip olursunuz. Genel anahtar işlem almak için, özel harcama anahtarı işlem göndermek için, görünüm anahtarı ise gelen işlemleri görmek için kullanılır. Görünüm anahtarıyla Monero blok zincirinin gizliliğinin yanı sıra, (isterseniz) diğer kişilere, yetkililere veya kuruluşlara cüzdanınızın işlem geçmişini gösterebilirsiniz. Bu, madeni parayı varsayılan olarak özel ve gerekirse yarı saydam yapar.

1.Ring Signature
Monero, işlemi göndereni gizlemek için Ring imzası adı verilen bir teknik kullanır. Bu, bir halka oluşturan farklı cüzdanlardan birkaç işlemi toplayıp imzalayarak yapılır ve işlemin göndericisi bilinmez. Bu aynı zamanda Monero blok zincirinden alınan önceki işlemleri tuzak olarak kullanarak da yapılır .

2.Gizli Adres
Gizli adres, tek seferlik alma adresi olarak kullanılıyor. Monero, örneğin, bakiyenin ve işlemin blok zincirinde kolayca kontrol edilebildiği Bitcoin gibi aynı genel adresi tekrar tekrar kullanmaz, ancak tek seferlik benzersiz adresi kullanır, bu nedenle alıcı adresi veya işlem.

3.Gizli İşlemler
Gizli işlemler (CT), gönderilen ve alınan işlem miktarını saklayan bir protokol olup, işlem tutarının yalnızca gönderici ve alıcı olduğunu bilen kişilerdir. CT fikri 2013’e aittir ancak birkaç yıl sonra Gregory Maxwell, Andrew Poelstra ve Dr. Pieter Wuille tarafından geliştirilmiştir.

Monero Madenciliği Nedir?

Anonimliğin yanı sıra, Monero’nun madencilik süreci, ademi merkeziyetçiliği sürdürmeyi amaçlayan çeşitli optimizasyonlarla PoW konsensüsüne dayanır. Süreç aynı zamanda eşitlikçi bir konsepte, yani tüm insanların eşit olduğu ve eşit fırsatları hak ettiği ilkesine dayanmaktadır. Monero piyasaya sürüldüğünde, geliştiriciler kendileri için hiçbir pay bırakmadı ve sanal para biriminin daha da geliştirilmesi için topluluğa katkıda bulunmayı ve desteklemeyi taahhüt etti.

Monero’nun ayrıca dinamik bir blok boyutu vardır; bu, blok zincirindeki blok boyutlarının sabit olmadığı ve ağ gereksinimlerine göre ayarlandığı anlamına gelir. Blockchain, insanların madencilik havuzlarına katılarak faaliyetleri için madeni paralarla (blok ödülünden) ödüllendirildiği veya bireysel olarak Monero madenciliği yapabildikleri bir madencilik sürecini sürdürür.

Monero Amacı Nedir?

Monero’nun amacı, hem gönderici, hem de alıcı, bir işlemin miktarı ve süresi ile ilgili olarak tamamen anonim olmaktır. Bu, blok zincirinde depolanan tüm bilgileri şifrelemek için tasarlanmış “cryptonote” adı verilen bir protokol yardımıyla gerçekleştirilir. Bu, örneğin Bitcoin tarafından kullanılan tamamen açık blok zinciri çözümünün aksine.

Anonim kripto para birimleri, kara para aklama, terörizmin finansmanı ve uyuşturucu ticareti gibi suçları durdurmak isteyen devletler için bir sorundur. Bu nedenle, diğerlerinin yanı sıra Japonya, finansal hizmetlerin monero ticaretine sunulmasını yasakladı.

Monero (XMR) günümüz tarihi ile ₺37,783,841,372.32 piyasa değerine sahiptir. İlk 100 kripto para sıralaması içerisinde 35. sıradadır.