Moody’s Raporu: Sınır Ötesi CBDC İşlemleri Banka Komisyonlarını Etkileyebilir

Moody’s Raporu: Sınır Ötesi CBDC İşlemleri Banka Komisyonlarını Etkileyebilir

Moody’s Investors Service’in son raporu, finansal kurumları CBDC’lerin yaygın olarak benimsenmesinin, düşük ücret ve komisyonlar yerine bankalar için kredi negatifine yol açabileceği konusunda uyardı. Ayrıca, Moody’s’in kredi görünüm raporuna göre aktif döviz ödemeleri, takas ve havale hizmetleri olan bankalar zarara uğrayacak.

Bu ay Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Singapur, Malezya, Avustralya ve Güney Afrika merkez bankalarıyla işbirliği içinde Sınır Ötesi CBDC yerleşimleri için ilk deneme turlarına başladı. Bu BIS ve merkez bankalarının işbirliği projesinin adı Dunbar. Proje, birden fazla CBDC işlemleri yerleşimine izin veren bir platform oluşturmaya odaklanmıştır. Bankanın amacı, finansal kurumlar arasında daha hızlı sınır ötesi ödemeleri ve ödemeleri kolaylaştırmaktır. Ayrıca bankalar, Dunbar aracılığıyla maliyetleri düşürecek ve güvenliği artıracak.

Dunbar projesi kapsamında geliştirilen platform prototiplerinin diğer merkez bankaları tarafından benimsenip benimsenmeyeceği belirsiz. Ancak BIS, bu projenin sonuçlarının daha verimli sınır ötesi ödemeler için küresel ve bölgesel platformların geliştirilmesine rehberlik etmesini bekliyor.

2021’in başında, Singapur ve Fransa merkez bankaları, ikili CBDC sınır ötesi işlemlerini test etmede zaten başarılı olmuştu.

Sınır Ötesi CBDC Kabulü bankalara milyarlarca dolarlık rakamlara mal olabilir

Moody’s raporu ayrıca, bankaların sınır ötesi gelir yaratmasının çok büyük olduğunu ve Dunbar projesinin eski kar marjlarını engelleyebileceğini vurguladı. Danışmanlık firması McKinsey’in işlem rakamlarına göre, bankalar 2019 yılında dünya genelinde sınır ötesi işlemlerden yaklaşık 230 milyar dolar gelir elde etti.

Ek olarak, bankaların yüksek ücretler aldığı havale gibi sınır ötesi işlemler için 2019 yılında tüketici işinde yaklaşık 60 milyar dolar gelir elde etti. Dünya Bankası verilerine göre, bankalar düzenli olarak yurtdışına havale işlemlerinden yüzde 6,4’e kadar ücret talep edebilirken, Nijerya, Güney Afrika ve Tayland bankaları küresel olarak en yüksek ücretlerin bazılarını alıyor. Bunlar, CBDC işlemlerinin daha geniş çapta benimsenmesi üzerine uygulanacak ücretlerdir.

Moody’s, “Asya-Pasifik’teki bankalar, bu miktarın yaklaşık 100 milyar dolarını oluşturdu; bu, küresel olarak en büyük pay ve gelirin çoğu bankadan bankaya gibi ticari işlemlerden geliyor.”