Moody’s Türkiye İçin “Finansal Çapa” Değerlendirmesi

Moody’s Türkiye İçin “Finansal Çapa” Değerlendirmesi

Kredi derecelendirme kuruluşunun “Gelişen Piyasalara Bakış” başlıklı raporunda, Türkiye’nin gelecek yıl yüzde 4,8 oranında büyümesinin beklendiği belirtildi.

Raporda, “Türkiye’nin ekonomik aktiviteyi destekleyen mali çapası ve güçlü kredi büyümesi, kamu maliyesinin dayanıklılığını sağlayacaktır” denildi. 

Demografik görünümün bankaların yükselen piyasalardaki performansına olası etkisinin değerlendirildiği raporda, “Yaşlanan işgücü, Doğu Avrupa ve Rusya’daki bankaların karlılığını azaltacak. Orta Asya ve Türkiye’deki bankalar, genç ve artan nüfusun kredi talebinden daha fazla yararlanacak.” terimleri kullanılmıştır.

Gelişmekte olan piyasalardaki enflasyonist baskıların en çok Latin Amerika ülkeleri ve Türkiye’de görüldüğünün belirtildiği raporda, Endonezya ve Çin’de enflasyonun istikrara kavuştuğu belirtildi.

Rusya’da enflasyon yükselirken Hindistan’da düşüşe geçtiğine dikkat çekilen raporda, yükselen piyasaların büyük çoğunluğunda ekonomik aktivitenin 2022’de salgın öncesi düzeyine dönmesinin beklendiği bildirildi.

Moody’s raporunda, gelişmekte olan piyasalarda ekonomik büyümenin 2022 yılında bu yıla göre daha düşük seyretmesinin beklendiği belirtildi.

Gelişmekte olan piyasalarda önümüzdeki dönemde sıkı finansal koşulların devam etmesinin beklendiğine dikkat çekilen raporda, bu piyasalarda görünümü zayıf olan şirketlerin kredi gerilimi ile karşı karşıya kalabileceği kaydedildi.

Moody’s Türkiye’nin Büyüme Tahminlerini Artırmıştı

Raporda değerlendirmelerine yer verilen Moody’s Genel Müdür Yardımcısı Ariane Ortiz-Bollin, “Kredi koşullarının önümüzdeki yıl (gelişmekte olan piyasalarda) istikrara kavuşması bekleniyor. Ancak daha yüksek kaldıraç ve kötüleşen finansal koşullar, daha zayıf gelişmekte olan piyasalar için kredi risklerini artıracaktır. ‘ dahil edildi.

Ortiz-Bollin, “Çoğu ekonomide enflasyon yavaşlayacak, ancak artan gıda ve yakıt maliyetlerinden kaynaklanan riskler yüksek” dedi.

Moody’s geçtiğimiz hafta yayınladığı “Küresel Makro Görünüm 2022-23” başlıklı raporunda Türkiye için büyüme tahminlerini artırmıştı.

Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye ekonomisi için 2021 büyüme iddiasını yüzde 6’dan yüzde 9,2’ye, 2022 büyüme beklentisini ise yüzde 3,6’dan yüzde 4,8’e yükseltti.