Connect with us

Teknoloji Haberleri

Nasa, 2022’de Ayda Su Aramaya Başlayacak

Yazar

tarih

Nasa, 2022 yılının sonlarına doğru ayda su aramaya başlayacağını duyurdu. Sondajın Ay’ın Güney Kutbu’ndaki Shackleton Sırtı yakınında başlaması planlanıyor. NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı, otonom dağıtılmış robotik keşif ve ay yüzeyinin haritalanması için bir proje üzerinde çalışıyor. NASA, bir asteroidi kinetik bir etkiyle saptırma olasılığını test edecek olan DART misyonunu başlatmaya hazırlanıyor.

Ayda Su Aramak İçin En Uygun Yer Güney Kutbu

Ay yerleşimleri için en iyi yer uydumuzun Güney Kutbu’dur. Ay’ın dönme ekseni ekliptik düzlemine neredeyse diktir, bu nedenle uydumuzda mevsim değişikliği yoktur ve Güneş neredeyse her zaman kutuplarda parlar. Ay kutuplarında kraterlerin derinliklerinde ışığın hiç olmadığı yerler vardır. Güneş panelleri neredeyse sürekli çalışabilir ve kraterlerde buz birikmelidir. Neredeyse ihtiyacınız olan tek şey bu: “bir enerji kaynağı, bir hidrojen ve oksijen kaynağı.”

Ayda Su Aramak İçin En Uygun Yer Güney Kutbu

NASA, su arayışının ve bir ay yerleşiminin konuşlandırılmasının nerede başlayacağına ve zamanlamasına çoktan karar verdi. “Güney Kutbu’ndaki Shackleton sırtı” “Zaman çizelgesi ise 2022’nin sonu” Genel olarak, yeni bir ay görevine başlayacak olan robotun teslim edileceği yer burası. Birkaç teknolojinin test edilmesi aynı anda başlayacak. Buz, Polar Resources-1 tarafından çıkarılacak. Yaklaşık bir metre derinlikten ay regolitinin örneklerini almak ve örnekleri analiz etmek için bir matkap ve bir kütle spektrometresi ile donatılmıştır. Deneyin amacı: Su olup olmadığını ve ne kadar olduğunu belirlemek. 

4G/LTE İletişim Ağı Konuşlandırılacak

İletişimi test etmek için, küçük gezicinin iniş aracından bir mil uzağa hareket etmesi ve modül aracılığıyla yerle iletişim kurması gerekecekti. Rover VIPER, 2023’te çalışmalara katılacak (bir golf arabasının boyutuyla ilgili), kraterin içi de dahil olmak üzere ay yüzeyini keşfedecek. 

Nasa: En Uygun Yer Güney Kutbu

NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) ekibi, bir grup hafif gezici yaratan CADRE otonom dağıtılmış robotik keşif projesi üzerinde çalışıyor. Rover’lar dört motorlu tekerlek üzerinde çalışır ve stereo kameralarla donatılmıştır. Grubun ana görevi, ay yüzeyini 3 boyutlu olarak haritalamaktır. Gerçekten iyi bir bağlantıya ihtiyaçları var. Tüm bu çalışmalar, astronotların 2028’de Ay yüzeyine inmesini sağlamalıdır. Orada her şey hazır olmalı: suya erişim, yerleştirilmiş güneş panelleri ve ilk ay sığınağı. 

[ilgiliMakale icerik_id=”3197″]

Kaçınılmaz olarak yaklaşan ayın keşfinin yanı sıra başka endişeler de var ve asıl mesele Dünya’nın güvenliği. NASA gezegen savunma şefi Lindley Johnson Lansmanı 24 Kasım’da yapılması planlanan DART görevi hakkında şunları söyledi. Görevin amacı, bir asteroidi kinetik bir etkiyle saptırma olasılığını test etmektir. DART, 2 Ekim 2022’de küçük asteroit Didyme ile çarpışacak. Gökbilimciler çarpışmayı gözlemleyecek ve asteroitin ne kadar saptığını tahmin edecekler. 

Lansman brifinginde Lindley Johnson, kinetik çarpma teknolojisinin bir asteroidi saptırmak için kullanılabilecek tek teknoloji olmadığını söyledi. Başka bir yol da yerçekimi traktörüdür: uydu, asteroitin etrafında döner ve yavaş yavaş kendi yerçekimi ile saptırır. Elbette asteroitler Dünya’ya sık sık düşmez, ancak tehlike durumunda harekete geçmek için hazırlıklı olunmalıdır.

Continue Reading
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknoloji Haberleri

Bulut Bilişim Sistemlerine Yapılan Yatırımlar 56 Milyar Dolara Ulaştı

Yazar

tarih

Bulut Bilişim Sistemlerine Yapılan Yatırımlar 56 Milyar Dolara Ulaştı

Bulut bilişim sistemleri altyapı geliştirmesine yapılan yatırımlar 2022 yılı ilk çeyreğinde 2 milyar dolar arttı. Geçtiğimiz 2021 yılı ilk çeyreğine göre ise 14 milyar dolar artış gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Artan tedarik zinciri sorunları, siber güvenlik tehditleri ve jeopolitik istikrarsızlar küresel tedarik zincirlerini bulut depolama hizmetlerine yönlendirdi. Birçok kuruluş, donanım tedarik sorunu ve küresel anlamda artan enflasyon tehdidinden kendilerini korumak için bulut depolama hizmetlerine yatırım yaptı.

Canalys Araştırma Analisti Yi Zhang, “Bulut altyapı hizmetlerinin kullanım durumları genişledikçe, potansiyel karmaşıklık da artıyor. Hibrit ve çoklu bulut dağıtımlarının piyasada yaygın olduğunu görüyoruz. Hiper ölçekleyiciler, hızlı kanal geliştirmeye yatırım yapıyor ve ortaklar, fırsatlar arttıkça yanıt veriyor” dedi.

Lider Bulut Bilişim Sistemleri Sağlayıcıları

Konu ile ilgili Canalys verilerine göre lider bulut depolama hizmeti sağlayıcısı Amazon Web Services 2022 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda %37 büyüdü. Amazon, T-Systems, Verizon ve Telefónica gibi telekomünikasyon şirketlerine odaklanarak önemli müşterilerin kazandığını duyurdu. Ayrıca telekomünikasyon şirketleri için 5G ağının benimsenmesini hızlandıracak bir otomasyon platformuna güç sağlamak için Tech Mahindra ile olan ilişkisini de geliştirdi.

Pazar payının %21’ine sahip olan Microsoft Azure, 2022 yılı ilk çeyreğinde %46 büyüme kaydederek dünyanın en büyük ikinci bulut depolama hizmet sağlayıcısı oldu.

Son olarak pazar payının %8’ine sahip olan Google Cloud, 2022 yılı ilk çeyreğinde %54 büyüme kaydederek dünyanın en büyük üçüncü bulut depolama hizmet sağlayıcısı konumunda yerini korudu. Google Cloud diğer bulut sağlayıcılardan farklı olarak dijital egemenlik, analitik, yapay zeka ve siber güvenliğe odaklanıyor.

Continue Reading

Teknoloji Haberleri

Apple CEO’su Pandemi Etkisi Hakkında Konuştu

Yazar

tarih

Apple CEO'su Pandemi Etkisi Hakkında Konuştu

Apple CEO’su Tim Cook, “2030 yılına kadar tedarik zincirimizde ve ürünlerimizde karbon nötr olmak için kaydettiğimiz ilerlemenin yanı sıra yeni ürünlerimize yönelik güçlü müşteri tepkisini görmekten memnuniyet duyduklarını” söyledi.

Apple, Covid ile ilgili aksaklıklar ve silikon kıtlığı nedeniyle karşılaştığı “tedarik kısıtlamalarına” rağmen, yıllık yüzde 9 artışla Mart çeyreğinde 97.3 milyar dolarlık bir gelir rekoru açıkladı.

CEO Tim Cook, “2030 yılına kadar tedarik zincirimizde ve ürünlerimizde karbon nötr olmak için kaydettiğimiz ilerlemenin yanı sıra yeni ürünlerimize yönelik güçlü müşteri tepkisini görmekten memnuniyet duyduklarını” söyledi. “Hem yarattığımız hem de geride bıraktıklarımız konusunda her zaman olduğu gibi dünyada iyilik için bir güç olmaya kararlıyız” diye ekledi.

Cook, Covid ile ilgili aksaklıklara ve endüstri çapında silikon kıtlığı ile yakından ilgilendiklerini söyledi. “Kısıtlamaların 4 milyar ila 8 milyar dolar arasında olduğunu tahmin ettik” dedi ve bunların “öncelikle Şanghay koridoru etrafında toplandığını” da sözlerine ekledi. Olumlu yanı, “etkilenen son montaj fabrikalarının neredeyse tamamının şimdi yeniden başlatılmış olması” olduğunu söyledi. 

Apple CFO’su Luca Maestri ise şunları ekledi: “Dünya çapında en çok satan akıllı telefonlara baktığımızda, Mart çeyreğinde oldukça inanılmaz sonuçlar elde ettik. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk altı model iPhone’lar, Japonya’daki ilk dört, Avustralya’daki ilk beş, kentsel Çin’deki ilk altıdan beşi vb. Dolayısıyla iPhone 13 gerçekten küresel bir başarı elde etti” dedi.

Continue Reading

Teknoloji Haberleri

Huawei AR-GE’ye 22 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

Yazar

tarih

Huawei AR-GE'ye 22 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

Huawei Ar-Ge’ye 2021 yılında 22 Milyar Dolar Yatırım Yaptı.

Bloomberg, kendi verilerine dayanarak, Huawei Technologies’in 2021’de ABD yaptırımlarını atlatmak için 22 milyar dolardan fazla araştırma ve geliştirmeye (Ar-Ge) yatırım yaptığını yazıyor.

Çin’in en büyük teknoloji devi, son beş yılda Ar-Ge bütçesini neredeyse ikiye katlayarak 2021’de 22,1 milyar dolara ulaştı. Huawei, bu miktarın şirketin o yılki satışlarının yaklaşık %22.4’ünü temsil ettiğini söyledi.

Ajansa göre Huawei, Microsoft (22.2 milyar dolar), Apple (23,1 milyar dolar) ve Meta dahil olmak üzere geçen yıl Ar-Ge harcamaları 20 milyar doları aşan dünyadaki altı şirketten biriydi Facebook ve Instagram 24,7 milyar dolar ile Rusya’da aşırılık yanlısı olarak yasaklandı. En büyük Ar-Ge harcaması Amazon (56 milyar dolar) ve Alphabet (32.6 milyar dolar) tarafından yapıldı.

Continue Reading

Popüler