Nasa, 2022’de Ayda Su Aramaya Başlayacak

Nasa, 2022’de Ayda Su Aramaya Başlayacak

Nasa, 2022 yılının sonlarına doğru ayda su aramaya başlayacağını duyurdu. Sondajın Ay’ın Güney Kutbu’ndaki Shackleton Sırtı yakınında başlaması planlanıyor. NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı, otonom dağıtılmış robotik keşif ve ay yüzeyinin haritalanması için bir proje üzerinde çalışıyor. NASA, bir asteroidi kinetik bir etkiyle saptırma olasılığını test edecek olan DART misyonunu başlatmaya hazırlanıyor.

Ayda Su Aramak İçin En Uygun Yer Güney Kutbu

Ay yerleşimleri için en iyi yer uydumuzun Güney Kutbu’dur. Ay’ın dönme ekseni ekliptik düzlemine neredeyse diktir, bu nedenle uydumuzda mevsim değişikliği yoktur ve Güneş neredeyse her zaman kutuplarda parlar. Ay kutuplarında kraterlerin derinliklerinde ışığın hiç olmadığı yerler vardır. Güneş panelleri neredeyse sürekli çalışabilir ve kraterlerde buz birikmelidir. Neredeyse ihtiyacınız olan tek şey bu: “bir enerji kaynağı, bir hidrojen ve oksijen kaynağı.”

Ayda Su Aramak İçin En Uygun Yer Güney Kutbu

NASA, su arayışının ve bir ay yerleşiminin konuşlandırılmasının nerede başlayacağına ve zamanlamasına çoktan karar verdi. “Güney Kutbu’ndaki Shackleton sırtı” “Zaman çizelgesi ise 2022’nin sonu” Genel olarak, yeni bir ay görevine başlayacak olan robotun teslim edileceği yer burası. Birkaç teknolojinin test edilmesi aynı anda başlayacak. Buz, Polar Resources-1 tarafından çıkarılacak. Yaklaşık bir metre derinlikten ay regolitinin örneklerini almak ve örnekleri analiz etmek için bir matkap ve bir kütle spektrometresi ile donatılmıştır. Deneyin amacı: Su olup olmadığını ve ne kadar olduğunu belirlemek. 

4G/LTE İletişim Ağı Konuşlandırılacak

İletişimi test etmek için, küçük gezicinin iniş aracından bir mil uzağa hareket etmesi ve modül aracılığıyla yerle iletişim kurması gerekecekti. Rover VIPER, 2023’te çalışmalara katılacak (bir golf arabasının boyutuyla ilgili), kraterin içi de dahil olmak üzere ay yüzeyini keşfedecek. 

Nasa: En Uygun Yer Güney Kutbu

NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) ekibi, bir grup hafif gezici yaratan CADRE otonom dağıtılmış robotik keşif projesi üzerinde çalışıyor. Rover’lar dört motorlu tekerlek üzerinde çalışır ve stereo kameralarla donatılmıştır. Grubun ana görevi, ay yüzeyini 3 boyutlu olarak haritalamaktır. Gerçekten iyi bir bağlantıya ihtiyaçları var. Tüm bu çalışmalar, astronotların 2028’de Ay yüzeyine inmesini sağlamalıdır. Orada her şey hazır olmalı: suya erişim, yerleştirilmiş güneş panelleri ve ilk ay sığınağı. 

Teknoloji Çağında Veri Güvenliğimizi Nasıl Sağlayabiliriz

Teknolojinin etkin olduğu kötüye kullanımı nasıl tanıyacağınızı öğrendikten sonra, onunla savaşmaya hazırsınız. Veri Güvenliğine İlişkin Ulusal Siber Güvenlik Farkındalık Ayının son haftasında, Bilgi Teknolojisi Hizmetleri ve Özsermaye Güvencesi Ofisi, #BeCyberAware'in nasıl yapılacağına dair ipuçları sunuyor.Her şeyden önce, içgüdülerinize güvenin. Bir kişi sizin hakkınızda çok şey biliyor gibi görünüyorsa, cihazlarınızı izliyor, hesaplarınıza erişiyor veya çevrimiçi bilgi topluyor

İlgili İçerik

Kaçınılmaz olarak yaklaşan ayın keşfinin yanı sıra başka endişeler de var ve asıl mesele Dünya’nın güvenliği. NASA gezegen savunma şefi Lindley Johnson Lansmanı 24 Kasım’da yapılması planlanan DART görevi hakkında şunları söyledi. Görevin amacı, bir asteroidi kinetik bir etkiyle saptırma olasılığını test etmektir. DART, 2 Ekim 2022’de küçük asteroit Didyme ile çarpışacak. Gökbilimciler çarpışmayı gözlemleyecek ve asteroitin ne kadar saptığını tahmin edecekler. 

Lansman brifinginde Lindley Johnson, kinetik çarpma teknolojisinin bir asteroidi saptırmak için kullanılabilecek tek teknoloji olmadığını söyledi. Başka bir yol da yerçekimi traktörüdür: uydu, asteroitin etrafında döner ve yavaş yavaş kendi yerçekimi ile saptırır. Elbette asteroitler Dünya’ya sık sık düşmez, ancak tehlike durumunda harekete geçmek için hazırlıklı olunmalıdır.