NEO nedir?

NEO nedir?

NEO, Çin’in Ethereum’a cevabı olarak adlandırılan bir blok zinciri platformudur. NEO, Onchain DNA tarafından geliştirilen çift-katmanlı bir blockchain ağıdır. Başlangıçta Antshares olarak adlandırılan NEO’nun çift tokenli, akıllı sözleşme ekosistemi ve Delegated Bizans Hata Toleransı protokolü, Ethereum’un ölçeklenebilirliği ile ilgili sorunları düzelterek birçok kişinin Ethereum Katili olarak adlandırılmasına neden oldu.

NEO Nedir? Çekirdek Bileşenleri ve Parçaları

  1. NeoVM – Evrensel Blok Zinciri Sanal Makinesi: NeoVM, sanal CPU’ya benzer hafif, genel amaçlı bir sanal makinedir. Sözleşmedeki talimatları sırayla okur ve yürütür, talimat işlemlerinin işlevselliğine dayalı olarak süreç kontrolünü gerçekleştirir vb. İyi bir başlangıç ​​hızı ve çok yönlülüğü vardır, akıllı sözleşmeler gibi küçük programlar için çok uygundur ve ayrıca blok zinciri olmayan sistemlere de taşınabilir.
  2. InteropService – Birlikte Çalışabilir Hizmetler : blok zinciri defterini, dijital varlıkları, dijital kimliği, kalıcı depolama alanını, NeoFS’yi ve diğer temel hizmetleri yüklemek için kullanılır.
  3. DevPack – Derleyici ve IDE eklentisi : kolay geliştirme ve entegrasyon için.
  4. NeoContract: bir akıllı sözleşme çalıştırmadan önce statik analiz yoluyla bir akıllı sözleşme çağrı ağacı oluşturabilir.
  5. NeoX : zincirler arası birlikte çalışabilirliği uygulayan bir protokol. NeoX, “zincirler arası varlık değişim protokolü” ve “zincirler arası dağıtılmış işlem protokolü” olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır.
  6. NeoFS : Dağıtılmış Karma Tablosunu (DHT) kullanan dağıtılmış bir depolama protokolü.
  7. NeoQS (Quantum Safe) : NEO’yu kuantum bilgi işlem tehdidine karşı korumak için kafes tabanlı bir şifreleme mekanizmasıdır.

NEO’nun temelinde akıllı sözleşme vardır. Bu karşılıklı anlaşmalar, Blockchain 2.0 projelerinde işlenen verilerdir. NEO, bu işlemi bir Delegated Bizans Hata Toleransı (DBFT) algoritması ile yapar. 

NEO’nun cephaneliğinde sahip olduğu bir başka sistem ise; NeoX (bir çapraz blok zinciri çözümü), NeoFX (merkezi olmayan blok zinciri depolaması) ve NeoQ (kuantum hesaplamaya dirençli blok zinciri tabanlı bir şifreleme çözümü), hem Çin’in içinde hem de dışında bu iddialı projeye bakan işletmelerin ve hükümetlerin bulunduğu güçlü bir paket oluşturuyor.

NEO, Ethereum gibi bir dApp topluluğuna ev sahipliği yapar ve her bir dApp, platformda kendi tescilli kripto tokenini oluşturabilir. Ayrıca Ethereum gibi, NEO varlıklarını tasfiye etmenin de engelleri olabilir ve bu sorunu çözmek için şimdiden NEP-5 tokeni ile denemeler yapıyor. NEP, Ethereum’un ERC protokollerine benzer NEO protokolleridir.

NEO Özellikleri

NEO, Ethereum’a tek başına güçlü bir rakip ama tek başına değil. Onchain’in blok zinciri tabanlı DNA’sının bir parçası olarak, blok zinciri kullanarak dünyayı fethetmek isteyen daha büyük bir ekibin yalnızca bir parçasıdır. Bu Çin blok zinciri projesi de bu güçlü yönlere dayanarak başarılı olabilir.

  • NEO iki token kullanır: NEO ve GAS. GAS, işlemleri finanse etmek ve para birimlerini dönüştürmek için kullanılırken NEO’nun hiçbir bağı yoktur.
  • NEO’nun DBFT konsensüs algoritması, Ethereum ve Bitcoin tarafından kullanılan PoW‘dan daha hızlıdır.
  • Onchain, fintech konusunda güçlü bir geçmişe sahiptir ve NEO, Ethereum’dan daha hızlı, daha verimli ve daha ölçeklenebilirdir.

Güçlü bir temel oluşturan bu parçalarla NEO, bir proje olarak büyümeye devam etmeye hazır. NEO, karanlık bölgesel mevzuatta gezinirse ve doğru ortaklıkları güvence altına alırsa, gelecek vaad eden bir kripta para birimi olabilir.