NFT (non-fungible token) Nedir?

NFT (non-fungible token) Nedir?

NFT, sanat, müzik, oyun içi öğeler ve videolar gibi gerçek dünyadaki nesneleri temsil eden dijital bir varlıktır. Genellikle kripto para birimiyle çevrimiçi olarak alınıp satılırlar ve genellikle birçok kriptoyla aynı temel yazılımla kodlanırlar.

2014’ten beri var olmalarına rağmen, NFT’ler artık dijital sanat eserleri satın almak ve satmak için giderek daha popüler bir yol haline geldikleri için ün kazanıyor. Kasım 2017’den bu yana NFT’lere şaşırtıcı bir şekilde 174 milyon dolar harcandı.

NFT tokenlerinin büyük çoğunluğu, iki Ethereum token standardından ( ERC-721 ve ERC-1155) biri kullanılarak oluşturuldu.

Ethereum yazılım geliştiricilerin NFT’leri kolayca dağıtmalarını ve borsalar dahil daha geniş ekosistemle uyumlu olmalarını sağlayan MetaMask ve MyEtherWallet gibi cüzdan hizmetleri geliştirdi. 

Eos, Neo ve Tron, geliştiricileri blok zinciri ağlarında NFT’ler oluşturmaya ve barındırmaya teşvik etmek için kendi NFT token standartlarını da yayınladı.

NFT ve Kripto Para birimi arasındaki fark nedir?

NFT, değiştirilemez token anlamına gelir. Genellikle, Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimiyle aynı tür programlama kullanılarak oluşturulur. Ancak benzerlik burada sona erer.

Fiziksel para ve kripto para birimleri “değişebilir” özelliktedir, yani birbirleriyle takas edilebilir veya takas edilebilirler. Aynı zamanda değer olarak da eşittirler. Bir dolar her zaman başka bir dolar değerindedir; bir Bitcoin her zaman başka bir Coin’e eşittir. Ancak NFT Coin’ler değiştirilemez veya takas edilemez. Crypto’nun değiştirilebilirliği, onu blok zincirinde işlem yapmak için güvenilir bir araç haline getirir.

NFT’ler farklıdır. Her birinin birbiriyle değiştirilmesini veya birbirine eşit olmasını (dolayısıyla takas edilemez) imkansız kılan bir dijital imzası vardır.