Ömer KOÇ, Ekonomi Politikasının Elden Geçirilmesi Çağrısında Bulundu

Ömer KOÇ, Ekonomi Politikasının Elden Geçirilmesi Çağrısında Bulundu

Ömer Koç, ülkenin ‘yorucu’ enflasyonunu ve hızla artan döviz kurunu eleştirdi.

Türkiye’nin önde gelen iş adamlarından Ömer KOÇ, cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi politikasına yönelik ince örtülü bir eleştiri olarak görülebilecek nadir bir kamu müdahalesinde ülkenin “yorucu” enflasyonu ve hızla yükselen döviz kuruna karşı konuştu.

Ülkenin en eski ve en önemli şirketlerinden biri olan Koç Holding’in başkanı Ömer Koç, geçen ay neredeyse yüzde 20’ye yükselen yıllık enflasyonun etkisini görmenin “son derece üzücü” olduğunu söyleyerek ekonomik revizyon çağrısında bulundu.

Cuma günü şirket tarafından yayınlanan yorumlarının bir dökümüne göre, İstanbul’da düzenlenen bir etkinlikte, “Döviz kurunu, yüksek maliyetleri ve bunların sonuçlarını aşağı çekmekten başka kalıcı bir alternatif yok” açıklaması yapıldı.

Koç, Erdoğan’dan veya son 20 yıldır Türkiye’yi yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) söz etmedi. Ancak yapılan açıklama ile ülkenin 765 milyar dolarlık ekonomisini yönetmeye yönelik giderek daha fazla öngörülemeyen ve alışılmışın dışında yaklaşımı yabancı yatırımı korkutup ülkede artan kamuoyu hoşnutsuzluğuna neden olan Türk liderine yönelik alışılmadık ve ince örtülü bir eleştiri getirdi.

Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu yabancı yatırımı ihtiyacına dikkat çekerek reformlar yapılması çağrısında bulunan Koç, “Ülkemizde barış ve sürdürülebilir ekonomik büyüme için akla ve bilime göre hareket edilmesi gerektiği açıktır” dedi.