Connect with us

Gündem

Petrol Cenneti BAE, Enerji Üretmek İçin Atıkları Yakacak

Yazar

tarih

Dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından biri olan BAE, kronik çöp sorununu ve aynı zamanda gaz yakıtlı elektrik istasyonlarına olan bağımlılığını hafifletmek için Körfez bölgesinin ilk atıktan enerji santrallerini inşa ediyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, çöplerinden kurtulmanın yeni bir yolunu buldu. Çölde biriken çöpleri elektriğe dönüştürecek yakma fırınları kuruyor.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından biri olan BAE, kronik çöp sorununu ve aynı zamanda gaz yakıtlı elektrik istasyonlarına olan bağımlılığını hafifletmek için Körfez bölgesinin ilk atıktan enerji santrallerini inşa ediyor.

Yeşil gruplar ikna olmadı. Aşırı derecede savurgan tüketim oranları arasında gelişmiş geri dönüşüm, kompostlama ve alışkanlıkların değiştirilmesinin çevre için daha iyi olacağını söyleyerek, sera gazı yoğun yakma fırınlarından kaynaklanan kirlilik risklerine karşı da uyarıda bulunuyorlar.

Ancak atık yönetim şirketi Bee’ah’tan mühendis Nouf Wazir, bunların geri dönüştürülemeyen atıklardan yararlanmanın bir yolu olduğunu savunuyor.

Projede kıdemli bir mühendis olan Wazir, “Herkes israfın değerli olduğunu bilmiyor” dedi. Sharjah tesisinin bu yıl faaliyete geçmesi ve 28.000 eve güç sağlamak için yılda 300.000 tondan fazla atık yakması bekleniyor.

Ortak şirketlerden biri olan Hitachi Zosen Inova’ya göre, komşu Dubai Emirliği’nde 1,2 milyar dolarlık bir maliyetle başka bir tesis geliştiriliyor.

Dubai tesisi, 2024’te tamamlandığında yılda 1,9 milyon ton atığı ve şu anda Emirlik’te üretilen evsel atıkların yaklaşık yüzde 45’ini enerjiye çevirme kapasitesine sahip dünyanın en büyüklerinden biri olacak.

Çöl Karakolu BAE

BAE, bir çöl karakolundan gelişen bir iş merkezine dönüştüğü için atık çoğaldı.

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre 1990’dan bu yana yüzde 750 artan güç kullanımı da öyle.

Şimdi yaklaşık 10 milyon insanla, 30 yıl önceki nüfusun beş katı olan zengin BAE, neredeyse diğer tüm ülkelerden daha fazla elektrik kullanıyor ve kişi başına daha fazla atık üretiyor.

Yetkililer, atık üretimini kişi başına günde 1,8 kilo (dört pound) olarak belirledi.

Çevre dostu atık yönetimi konusunda uzmanlaşmış Dubai merkezli bir danışmanlık şirketi olan ECOsquare’in kurucusu Riad Bestani, BAE’de “insanlar çok tüketiyor ve çok fazla atıyorlar” dedi.

Çöplükler ülkenin dört bir yanına dağılmış durumda. Belediyeye göre, yalnızca Dubai’de altı tanesi yaklaşık 1,6 milyon metrekarelik (395 dönüm) bir alanı kaplıyor.

Başka çözümlerin yokluğunda, düzenli depolama alanlarının 2041 yılına kadar 800’den fazla futbol sahası büyüklüğündeki Emirlik’in 5,8 milyon metrekaresini işgal edeceği tahmin ediliyor.

Geri dönüştürülmüş plastik şişelerden giysi ve aksesuar tasarlayan Dubai merkezli DGrade’in direktörü Emma Barber, çöplük ücretleri “neredeyse yok, bu nedenle tüm malzemeleri çöle atmak oldukça ucuz ve kolay” dedi.

BAE, yüzde 90’ından fazlası gazla çalışan santrallerden gelen elektrik üretimini çeşitlendirmeye başladı.

Geçen yıl BAE, Arap dünyasının ilk nükleer santralinin açılışını yaptı ve dünyanın en sıcak bölgelerinden birindeki konumundan yararlanarak önemli güneş enerjisi kaynaklarına sahip.

Pazar günü başlayan Glasgow’daki COP26 iklim zirvesi öncesinde BAE, 2050 yılına kadar karbon nötrlüğünü hedeflediğini söyledi.

Çöpleri Yakmak Yeşilci Yaklaşım Mı?

Tesisleri destekleyenler, yakma fırınlarının minimum kirlilik riski taşıdığını söylerken, aktivistler çevre için başka yaklaşımların daha iyi olacağını söylüyor.

Petrol Cenneti BAE, Enerji Üretmek İçin Atıkları Yakacak. Çöpleri Yakmak Yeşilci Yaklaşım Mı? Pazar günü başlayan Glasgow'daki COP26 iklim zirvesi öncesinde BAE, 2050 yılına kadar karbon nötrlüğünü hedeflediğini söyledi.

Zero Waste Europe’dan Janek Vahk’a göre, çöpleri yakmak, alan tüketen depolama alanlarına sahip olmaktan “daha kolay” olabilir, ancak bu yeşil olmaktan çok uzak.

Vahk, AFP’ye verdiği demeçte, “İklim (ve) çevre için en faydalı olanı geri kazanım ve kompostlama olacaktır” dedi.

Brüksel merkezli STK, yeni atık yakma fırınları ve eskilerinin 2040 yılına kadar aşamalı olarak kullanımdan kaldırılması için moratoryum çağrısında bulunarak, ürettikleri elektriğin fosil yakıtlarla karşılaştırıldığında bile sera gazı yoğun olduğu konusunda uyardı.

Vahk, üretilen ısının da kullanıldığı, ancak sıcak çöllerde değil, daha soğuk İskandinav ülkelerinde yakmanın “daha verimli” olduğunu savunuyor.

Vahk, “Yalnızca elektrik üretirseniz, bu enerjinin sera gazlarının yoğunluğu çok yüksek” diyen Vahk, yakma fırınlarının da “inşa edilmesinin çok pahalı olduğunu ve çalıştırmak için sürekli girdiye sahip olmaları gerektiğini” sözlerine ekledi.

Müşterilerin çamaşırlarını toplarken ve geri dönüşümünü aynı anda yapan Dubai merkezli bir start-up olan Washmen’in kurucu ortağı Rami Shaar, atıktan elektriğin “mutlak yeşil enerji” olmadığını söyledi.

“Daha fazla petrol çıkarmamak için biraz çözüm ama sorunu tam olarak çözmüyor” dedi.

Continue Reading
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Yazar

tarih

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Beyaz Saray, ABD’nin elektrikli araç batarya üretimine 3 milyar dolardan fazla harcama yapacağını söyledi. Başkan Joe Biden, 2030 yılına kadar ABD’de satılan tüm yeni araçların yarısının elektrikli olmasını istiyor.

Biden yönetimi, elektrikli araç (EV) pil üretimini finanse etmek için 3 milyar dolardan fazla altyapı fonu ayırmayı planlıyor.

Fonlar, Başkan Joe Biden’ın geçen yıl imzaladığı 1 trilyon dolarlık altyapı faturasından Enerji Bakanlığı tarafından tahsis edilecek.

Elektrikli Araç Bataryalarında Geri Dönüşüm Öncelikli

Girişimler arasında büyük kapasiteli pillerde kullanılmak üzere minerallerin işlenmesi ve bu pillerin geri dönüştürülmesi olacağını söyledi.

Yönetimi ayrıca, önlemleri enerji bağımsızlığını güvence altına almanın ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle şiddetlenen uzun vadeli enflasyonu düşürmenin bir yolu olarak düşünülüyor.

Beyaz Saray altyapı koordinatörü Mitch Landrieu, Rusya Devlet Başkanı’na atıfta bulunarak, “Putin’in petrol ve gazdaki bu fiyat artışıyla karşı karşıya kalırken, elektrikli araçların uzun vadede Amerikalı aileler için daha ucuz olacağını unutmamak da önemli” dedi.

Continue Reading

Gündem

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Yazar

tarih

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Financial Times’ın haberine göre, Microsoft kurucusu Bill Gates, yeni pandemileri tanımlayabilecek uluslararası uzmanlardan oluşan bir organizasyon oluşturmanın gerekliliğini duyurdu.

Gates’e göre, kuruluşun kadrosunda hem epidemiyologlar hem de bilgisayar modelleyicileri yer alacak. Çalışmalarının amacı, küresel sağlık tehditlerini hızlı bir şekilde belirlemek ve ülkeler arasındaki koordinasyonu geliştirmek olacaktır. Milyardere göre örgütün kendisi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yönetilmelidir.

Aynı zamanda Gates, yeni bir pandemiyi önlemek için büyük yatırımlar gerektiğini kaydetti.

Bu trajediyi görmezden gelebilmemiz ve bu yatırımları dünya vatandaşları adına yapmamamız bana çılgınca geliyor.

Şubat ayının başlarında, Microsoft’un kurucusu başka bir pandemiyi nasıl önleyeceğine dair bir kitap yazacağını duyurmuştu.

Gates’e göre, uzun zamandır insanlığın tehlikeli hastalıklarla mücadelesi konusunu düşünüyor, ancak kitabın oluşturulmasına neden olan COVID-19 salgınıydı.

“Ne zaman COVID’in neden olduğu acıyı görsem, ne zaman son ölüm oranlarını okusam ya da işini kaybeden ya da kapalı bir okulun önünden geçen birini duysam, kendimi tutamıyorum. Bununla bir daha yüzleşmemeliyiz.

Continue Reading

Gündem

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Yazar

tarih

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Warren Buffett bugün yaptığı açıklamada, pandemi sırasında milyonlarca yeni kullanıcının finansal sisteme akın etmesiyle ABD finans piyasalarının “neredeyse tamamen bir kumarhane” haline geldiğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki insanların mali durumlarıyla nasıl etkileşimde bulunduğuna dair çarpıcı bir değişimi takip ediyor. Amerikalılar, pandeminin başlangıcından bu yana milyonlarca aracılık hesabı açtı. Birçoğu Apple ve Tesla gibi şirketlerin hızlı yükselişi veya düşüşü üzerine bahis yapmak için opsiyon piyasalarına yöneldi.

Buffett ve danışmanı, Berkshire başkan yardımcısı Charlie Munger, ticaret alanının hızlı temposu şirket sahiplerinin uzun vadeli büyük alım yapma kabiliyetini engellediği belirtildi.

Piyasadaki yeni başlayan kullanıcıların seçim aracı haline gelen türevlere atıfta bulunarak, “Amerika’da ezici bir çoğunlukla büyük şirketler, poker fişleri haline geldiler ve kullanıcılar iki üç günlük alım-satım işlemi yapıyorlar. Wall Street, kapitalizmin masasından düşen kırıntıları yakalayarak öyle ya da böyle para kazanıyor” denildi.

Continue Reading

Popüler