Petrol Vadeli İşlemleri Ekim Ayından Bu Yana En Düşük Seviyesinde Kapandı

Petrol Vadeli İşlemleri Ekim Ayından Bu Yana En Düşük Seviyesinde Kapandı

Petrol vadeli işlemleri, ABD petrol stoklarındaki artışa ilişkin verilerle Ekim ayından bu yana en düşük seviyesinde kapandı.

Petrol vadeli işlemleri Çarşamba günü Ekim ayından bu yana en yakın seviyesinde kapandı. ABD Enerji Bakanlığı’na bağlı Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) ülkedeki petrol rezervlerini art arda ikinci hafta artırdığını açıklamasının ardından fiyatlardaki düşüş hızlandı.

Kpler analisti Matt Smith, “Rafineri faaliyeti sınırlı kalmaya devam ediyor, bu da yüksek ihracat hacimlerine rağmen petrol stoklarında artışa yol açıyor” dedi.

EIA, 23-29 Ekim haftasında ABD petrol rezervlerinde 3,3 milyon varil artış bildirdi.

S&P Global Platts tarafından ankete katılan analistler, petrol stoklarının ortalama 300.000 varil artmasını bekliyorlardı. Amerikan Petrol Enstitüsü (API) Salı günü petrol rezervlerinde 3,6 milyon varil artış olduğunu açıkladı.

Petrol Vadeli İşlemleri 80.11 Dolara Geriledi

NYMEX’te Aralık WTI petrol vadeli işlemleri 3,05 dolar veya %3,6 düşüşle varil başına 80,86 dolardan kapandı. ICE’de Ocak ayı için Brent vadeli işlemleri 2.73 $ veya %3.2 düşüşle varil başına 80.11 $’a geriledi.

Dow Jones’un piyasa verilerine göre, WTI vadeli işlemlerinin kapanış fiyatı, kısa vadeli teslimatlı sözleşmeler için 7 Ekim’den bu yana en düşük seviyedeydi.

ÇED ayrıca benzin stoklarında 1,5 milyon varil kesinti ve distilat stoklarında 2,2 milyon varil artış açıkladı. S&P Global Platts tarafından ankete katılan analistler, benzin ve distilat stoklarında sırasıyla 900.000 varil ve 1.5 milyon varil azalma bekliyorlardı.

Smith, damıtık stoklarının düşük öngörülen talep nedeniyle arttığını, benzin stoklarının ise yılın bu zamanı için öngörülen çok yüksek talep nedeniyle düştüğünü söyledi. Bu arada, bu veriler son derece değişken olduğu için dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır, diye uyarıyor.

EIA verileri, Cushing, Oklahoma terminalindeki petrol rezervlerinde 900.000 varil azalmanın yanı sıra kümülatif ABD petrol üretiminin günde 200.000 varil artarak günde 11.5 milyon varile yükseldiğini gösterdi.

Smith, ABD üretiminin arttığını ve stratejik petrol satışlarıyla birlikte ticari stokların artmasına yardımcı olurken, ithalatın önceki haftaya göre büyük ölçüde değişmediğini söyledi.

Aralık benzin vadeli işlemleri yaklaşık %4.6 düşüşle galon başına 2.339 dolara düşerken, Aralık ısıtma yağı vadeli işlemleri %2.9 düşüşle galon başına 2.435 dolara düştü.

Price Futures Group kıdemli piyasa analisti Phil Flynn, önümüzdeki haftalarda toplam petrol rezervlerinde bir düşüşün beklenmesi gerektiğine ve muhtemelen oldukça önemli olduğuna inanıyor. Fazla envanteri abartılı olarak nitelendiriyor ve bunu rafinerinin bakım sezonuyla ilişkilendiriyor. Bu sezon sona erdiğinde, piyasanın petrol fiyatlarını destekleyecek olan Cushing’deki duruma daha iyi uyum sağlayacağını söyledi.

Ham petrol vadeli işlemleri, Fed’in Çarşamba günü beklenen aylık tahvil alımlarını geri çekmeye başladığını açıklamasının ardından seans dip seviyeleri yakınlarında işlem görmeye devam etti. Merkez bankası yetkilileri, yüksek enflasyon oranlarını geçici olarak gördüklerini de yinelediler.

OPEC+ Aralık Ayı Petrol Anlaşmasının Parametrelerini Belirleyecek

OPEC+ Alliance Perşembe günü, petrol piyasasındaki durumu ve Aralık ayı için petrol üretimini sınırlama konusundaki anlaşmasının parametrelerini değerlendireceği bir dizi toplantı daha yapacak.

Perşembe günü yatırımcıların dikkati OPEC+ toplantısına odaklanacak. ABD Başkanı Joe Biden ve diğer politikacılar, planlanandan daha fazla üretim çağrısı yaparak ittifak üzerindeki baskıyı artırıyor. Çarşamba günü Glasgow’da düzenlenen bir iklim değişikliği konferansında konuşan Biden, gazetecilere Rusya, Suudi Arabistan ve diğer petrol üreticilerinin fiyatları yükseltmek için üretimi kıstırmamaları gerektiğini söyledi.

BCS World of Investments borsası uzmanı Igor Galaktionov yaptığı açıklamada, “COVID-19’dan kaynaklanan riskler ile ithalatçılardan gelen baskı arasında denge kuran OPEC + büyük olasılıkla statükoyu korumayı ve orijinal plana bağlı kalmayı tercih edecek” dedi.

Bununla birlikte, petrol üreticisi ülkeler, aylık üretimi, üzerinde anlaşılan günlük 400.000 varilden fazla artırmak için acele etmiyorlar. Üstelik bu göstergeye bile ulaşamıyorlar.

NYMEX’te Aralık ayı doğal gaz vadeli işlemleri %2,3 artarak milyon BTU başına 5,67$’a yükseldi. Doğal gaz Salı günü %6,9 arttı. ABD Enerji Bakanlığı, Perşembe günü doğalgaz rezervlerine ilişkin verileri yayınlayacak.