Petrol Varil Fiyatı 100 Dolar Yolunda Mı?

Petrol Varil Fiyatı 100 Dolar Yolunda Mı?

Birkaç ayda dört katına çıkan gaz fiyatlarındaki artış, Brent fiyatlarını da peşinden sürüklemektedir. Soğuk bir kış, petrol varil fiyatını 100 dolara doğru itebilir.

Petrol Varil Fiyatında Artış Sürecek Mi?

Faktörlerin bir araya gelmesi, Brent fiyatını, yılın başından bu yana %58 artış kaydettikten sonra, 2018’den beri rekor olan varil başına 80 doların üzerine itti. Talep tarafında, ekonomiler yeniden açıldıkça petrol tüketimi toparlanmaya devam ediyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, 2020’de 90,9 milyona kıyasla bu yıl günde 96,1 milyon varile ulaşması gerekiyor. Ancak, tozları ateşleyen her şeyden önce çoklu arz kesintileri. Siyah altın üretimi, Meksika Körfezi’ndeki Ida Kasırgası’nın geçişi ve bazı üretici ülkelerdeki bakım ve teknik kaygılar nedeniyle zayıfladı.

Petrol Varil Fiyatında Artış Sürecek Mi?

Gaz Fiyatı Dört Kat Artabilir

Bu nispeten döngüsel olayların ötesinde, yatırımcılar gaz arzıyla bağlantılı başka bir olağandışı fenomenden korkuyorlar! Birkaç faktörden dolayı (uzun bir kışın ardından Avrupa’da yetersiz depolama, yetersiz yatırım, enerji geçişi), talebi karşılamakta yetersiz kalıyor.

Sonuç: gaz fiyatları yükseliyor. Avrupa ve Asya’da, yılın başından bu yana dört katına çıktılar, böylece gaz şimdi siyah altından önemli ölçüde daha pahalı, fiyatı petrol eşdeğeri varil başına 150 doları aşıyor. Daha rekabetçi hale gelen ham petrol, özellikle Asya’daki elektrik üreticilerini çekmeye başlıyor ve bir ısıtma kaynağı olarak diğer enerjilerin yerini alabilir.

Rystad Energy tasarım ofisinden uzmanlara göre, kuzey yarımkürede soğuk bir kış olması durumunda, bu iki fenomenle bağlantılı aşırı tüketim, önümüzdeki Aralık ayında günde 1 milyon varile ulaşabilir.

Toplamda, yıl sonuna kadar talepte günde 3,1 milyon varillik olası bir artış öngörüyorlar, bu da onu kriz öncesi seviyesine geri getirecek (ya da aşağı yukarı günde 100 milyon varil) altı ila dokuz ay arasında.

OPEC Petrol Arzını Artıracak Mı?

Aynı zamanda, dünya petrol arzı, üretimlerini tam kapasiteleri altında gönüllü olarak günde 5 milyon varil ile sınırlayan OPEC ve müttefiklerinin (Opec +) politikasıyla kısıtlı kalmaya devam ediyor.

4 Ekim’de kartel, Kasım ayında günde sadece 400.000 varillik bir üretim artışı açıklayarak son birkaç aydaki politikasına bağlı kalmaya karar verdi. Bu koşullar altında, siyah altın stokları zaten kriz öncesi seviyelerinin altına düştüğü için piyasa dengesizliğinin önümüzdeki haftalarda daha da kötüleşmesi muhtemeldir.

Bu nedenle, kısa vadede fiyatların daha da artması tamamen mümkündür. Goldman Sachs analistleri, Brent’in yıl sonunda 90 dolar olacağını ve 2014’ten beri görülmeyen sembolik 100 dolar eşiğinin aşılacağını tahmin ediyor.

2022’nin Başında Normale Dönülecek Mi?

Ancak, ortaya çıkarsa, bu salgının kısa ömürlü olması muhtemeldir. Gaz fiyatlarının 2022 baharına kadar düşmesi bekleniyor ve OPEC+’ın tepki göstermeden uzun bir süre siyah altının fiyatının 80 doları aşmasına izin vermesi pek olası değil. Morgan Stanley‘deki analistler, bu seviyede petrol varil fiyatının “talebi yok etmeye başladığına” inanıyor.

Aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri sağlık krizinden öncesine göre günde 1,5 milyon varil daha az petrol pompalarken, Amerikan kaya petrolü üreticilerini faaliyetlerini daha açık bir şekilde yeniden başlatmaya sevk etme riskini de taşıyor. Genel olarak, varil başına 70 dolar civarında bir “normale dönüş” ile 2022’nin başında fiyatların düşmesi beklenebilir.