Petrol ve Gaz Devi Beklentileri Aştı

Petrol ve Gaz Devi Beklentileri Aştı

Petrol ve gaz devi BP, yükselen enerji fiyatlarının da yardımıyla üçüncü çeyrek kazanç beklentilerini aştı.

Refinitiv’e göre, Birleşik Krallık enerji şirketi, üçüncü çeyrek için 3,3 milyar dolarlık dolaylı bir net gelir ölçüsü olan yenileme maliyetinde analistlerin 3,1 milyar dolarlık tahminlerinden daha yüksek bir temel kar bildirdi. Rakam, koronavirüs pandemisinin ardından petrol fiyatlarının düştüğü 2020’de bir önceki çeyrekte 2,8 milyar dolar ve aynı dönemde 100 milyon dolar net gelirle karşılaştırılıyor.

Bu yıl, uluslararası gösterge Brent ham petrol fiyatları yaklaşık %60 arttı.

CEO Bernard Looney şirketin gelir tablosuna göre BP’nin sonuçları hakkında “Emtia fiyatlarındaki artış kesinlikle yardımcı oldu, ancak her çeyrekte söz verdiğimiz şeyi yaptığımız için çok memnunum. Malımızı güçlendirmek, hissedar dağılımını artırmak ve stratejik dönüşümümüze yatırım yapmak için önemli miktarda nakit sağlayacak” dedi.

Aynı zamanda şirket, “gerçeğe uygun değer muhasebesi üzerindeki önemli olumsuz etki” sonucunda üçüncü çeyrekte toplam 2,5 milyar dolar zarar bildirdi. Sonuç olarak şirket, çeyreğin sonuna doğru vadeli gaz fiyatlarında “olağanüstü” bir artışa bağladığı 6,1 milyar dolarlık zarara uğradı.

Petrol ve Gaz Devi Beklentileri Aştı

Looney Salı günü CNBC’ye verdiği demeçte, başlık ile temel arasındaki uyumsuzluğun IFRS raporlama kuralları kapsamında “basit bir geçici etki” olduğunu söyledi. Bu da BP’nin “portföy değerini değil, riskten korunmayı düşündüğü” anlamına geldiğini söyledi.

Bunun, riskten korunmanın yanlış gittiği anlamına gelmediğini, ancak şirketin “UFRS’nin gerektirdiği şekilde denklemin bir tarafını, diğer tarafını hesaba katmadığını ve bunun zamanla değişeceğini” doğruladı.

Net borç, ikinci çeyrekte 32,7 milyar dolardan 32 milyar dolara düşerek art arda altıncı çeyrekte düşüş gösterdi.

BP, ikinci çeyrekte açıklanan 2025 yılına %4’lük bir artışın ardından dördüncü çeyrekte ödenecek hisse başına 5,46 sent temettüsünü sürdürdü. Şirket, dördüncü çeyrek gelir tablosunun yayınlanmasından önce 1,25 milyar dolarlık ek hisse geri almayı planladığını söyledi.

Bu yılın başlarında BP, petrol ve gaz üretimini %40 oranında azaltmak ve düşük karbonlu enerji maliyetlerini yılda 5 milyar dolara çıkarmak için 10 yıllık bir planın ana hatlarını çizdi. Ancak, büyük petrol şirketleri bu hafta Glasgow’da yapılacak COP26 iklim zirvesinin dışında tutuluyor.

Looney Salı günü CNBC’ye verdiği demeçte, “Durumu anlıyorum ve toplumdaki bazı kişiler bizimki gibi şirketlerin çözümün bir parçası olmadığına inanıyor” dedi.

BP’nin bu iddialara meydan okumak için üçüncü çeyrekte elektrikli araç işinde yaptığı bir dizi anlaşmaya dikkat çekti.