Polkadot Nedir?

Polkadot Nedir?

Tanım olarak, Polkadot , birçok özel blok zincirini tek bir birleşik ağa bağlayan yeni nesil bir blok zinciri protokolüdür . İnternet tekelleri üzerinden kontrolü insanlara geri veren bir web için daha geniş bir vizyonun parçası olarak tasarlandı. Polkadot (DOT)’un daha önceki blok zinciri ağlarının devrim niteliğindeki vaadi üzerine inşa ettiği ve aynı anda birçok temel avantaj sunduğu biliniyor.

Bu blok zinciri protokolü, bir ağ içindeki birkaç zinciri desteklemek için tasarlanmıştır. İlginç bir şekilde, günümüzün blok zinciri ortamındaki bir zorluğun üstesinden gelmeyi amaçlıyor. Yüzlerce blok zincir izole edilmiş durumda ve minimum iletişim yeteneğine sahip, DOT’un ana hedefi, birbirleriyle doğrudan iletişim kuracak yeni blok zincirlerin internetine dönüşmektir.

Cardano ve Ethereum gibi birçok harika platform zaten varken böyle bir platforma sahip olmak neden gerekli? DOT’un yaratıcıları, birçok amaca hızlı ve güvenli bir şekilde hizmet edebilecek tek bir blok zincirinin bile olmadığını düşünüyor.

Polkadot Nedir
Polkadot nedir

Gelişmiş işlem hızına sahip ve çok sayıda farklı uygulamaya hizmet eden milyarlarca akıllı sözleşmeye ev sahipliği yapan gelecekteki bir Ethereum hayal edin. Böyle bir platform etkili bir şekilde çalışmayabilir ve iyi ölçeklenemez. Bu nedenle, Polkadot ağı çözümlerle birlikte gelir. Bu proje, tüm farklı blok zincirlerini tek bir yerde toplamayı ve aklınıza gelebilecek tüm projeler için en iyi platformu sunmayı amaçlamaktadır.

Polkadot Tarihi

Parity Technologies, iki eski Ethereum yöneticisi olan Jutta Steiner ve Gavin Wood liderliğindeki DOT’u geliştirdi. Ayrıca bu proje, yakından ilişkili bir kuruluş olan Web3 Vakfı tarafından desteklenmektedir. Projeyi savunuculuk, işbirlikleri, finansman ve araştırma ile sunar.

Parity, 2015 yılında kuruldu ve Ethereum için düğüm yazılımı üzerinde çalışmaya başladı. Yazılım, Parity Ethereum istemcisi olarak biliniyordu. Bugün şirket, DOT’a ve ilgili başka bir proje olan Substrate’a odaklanmasını sağlayan bu projeye verdiği desteği aşamalı olarak kaldırmıştır. Geliştirme, geliştiricilerin Github’da ilk kodu yayınlamasıyla Kasım 2017’de başladı.

Firma, Temmuz 2018’de DOT’un ilk parachain’ini devreye aldı. DOT, Mayıs 2021’de piyasaya sürüldü ve Ağustos 2021’de token transferleri etkinleştirildi.

Polkadot Nasıl Çalışıyor ?

  • Röle Zinciri: Bu, tüm bireysel blok zincirlerinin bağlanacağı ana Polkadot zinciridir.
  • Parachain:  Paralel zincirlerin kısaltması olan  bu bireysel blok zincirler, Polkadot ağı üzerinden paralel olarak çalışacaktır.
  • Köprü Zinciri: Köprü zinciri, DOT’un yönetişim protokollerini kullanmayan blok zincirlerini bağlamak için inşa edilmiştir.

Polkadot Geleceği

DOT yeni gelişen bir proje ama oldukça umut verici. Uygulama geliştiricilerinin çoğu daha büyük bir kitleye ulaşmanın yollarını aradığından ve günümüzde birçok farklı blok zinciri bulunduğundan, bu platform uzun vadede birçokları için faydalı olabilir.

DOT tokeninin yüksek sıralı piyasa konumu, projenin itibarı için de faydalı olabilir. Bununla birlikte, Polkadot’ta en iyi şekilde çalışmasını engelleyebilecek bazı sorunlar var: platformun token yönetimi ile ilgili zorlukları var. Ayrıca, doğrudan rakipleri olan daha yerleşik platformlar var. Bunlar, ağın benimsenme derecesini sınırlayabilecek sorunlardan bazılarıdır.

Şimdilik, DOT henüz bir ‘katil uygulama’ üretmedi. Analistler ve yorumcular şimdi DOT’un fiyatla ilgili ilk heyecanının ötesine geçip geçmeyeceğini görmek için bekliyorlar.