Proof Of Work Nedir? (PoW)

Proof Of Work Nedir? (PoW)

Proof of Work (PoW), başlangıçta kötü niyetli veya anlamsız bilgi işlem gücü kullanımlarını önlemek için kullanılan ve 2004 yılında dijital para birimi fikir birliği mekanizması olarak yeniden işlenmiş bir sistemdir. Bitcoin de dahil olmak üzere birçok kripto, fikir birliği mekanizması olarak PoW’u seçmiştir. Bitcoin ağındaki işlemlerin güvenliğini sağlamak için kanıtlanmış bir sistemdir. Bu makale size fikir birliği mekanizmalarını tanıtacak, PoW’nin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını açıklayacak, bir örnek de dahil olmak üzere madenciliğe genel bir bakış sağlayacak ve son olarak bazı PoW sorunlarını açıklayacaktır. 

Konsensüs Mekanizmaları

PoW’u anlamak için önce konsensüs protokolleri veya algoritmaları olarak da bilinen konsensüs mekanizmalarını anlamamız gerekir. Bir konsensüs mekanizması, dağıtılmış bir sistemin (bir bilgisayar ağı) güvenliğini sağlamak için bir gerçek kaynağı üzerinde anlaşma yoludur. 

Merkezi sistemlerde, bu kaynağa kontrol eden bir varlık tarafından karar verilir, ancak dağıtılmış bir sistemde, düğüm adı verilen birçok otorite ağı korumak için işbirliği yapmalıdır. Sistem, düğümlerin bir anlaşmaya veya fikir birliğine vardığı bir hesaplama mekanizması gerektirir.

Sistem genelinde hem en son hem de doğru veri kaydının Konsensüs mekanizmaları, veritabanı düğümleri, uygulama sunucuları ve diğer kurumsal altyapılar arasında onlarca yıldır fikir birliği sağlamıştır. Daha yakın zamanlarda, kripto-ekonomik sistemlerin (Bitcoin/Ethereum) ağın durumu üzerinde anlaşmaya varmasına izin verirken, aynı zamanda ağın “%51’ini” kontrol eden bir bilgisayar korsanı tarafından fikir birliğinin tehlikeye girdiği durumlarda hack’leri önleyen yeni fikir birliği mekanizmaları geliştirildi. 

proof of work nedir
Proof Of Work Nedir?

Proof Of Work Nedir?

Proof of Work (PoW), kötü niyetli bilgisayar güç kullanımını (hizmet reddi saldırısı veya istenmeyen e-postalar) caydırmak için makul miktarda çalışma gerektiren bir sistemdir. 2004 yılında Hal Finley, SHA-256 algoritmasını uygulayan dijital para birimi işlemleri için kullanılacak konsepti yeniden çalıştı. 2009 yılında Bitcoin, Finley PoW konseptinin ilk kullanımını yaptı. 

SHA-256 algoritması 256 bit uzunluğunda bir değer çıktı versin 2001 yılında Milli Güvenlik Ajansı tarafından oluşturulan patentli kriptografik hash (sayılardan oluşan uzun dize) fonksiyonudur.

Kısa Açıklama

Bir Blockchain ağının kullanıcıları dijital belirteçlerini aktarabilir. Merkezi olmayan bir defter, tüm bu işlemleri sıralı bloklarda toplar, ancak işlemlerin onaylanması ve blokların düzenlenmesi, herhangi birinin elindeki varlıkları birden fazla harcamasını önlemek için dikkatli ve güvenli bir süreç olmalıdır. 

Defter herkese açıktır ve ağ genelinde tutarlı olması gerekir. Bu işlem blokları oluşturma süreci, “madenciler” adı verilen ağ düğümleri tarafından tamamlanır. PoW, çözümü kolayca kanıtlama olanağına sahip karmaşık bir matematik bilmecesidir. 

Ağın madencileri, PoW matematiksel bulmacasını çözmek (çözüm doğru bir karmadır), blokları onaylamak ve üretmek için rekabet eder ve bu hizmet için madenciler bir ödül alır. Madencilerin enerji harcaması, herhangi birinin sistemle oynamasını engellemek içindir.

Proof Of Work İle İlgili Sorunlar

Proof of Work ile gelen temel sorun, hash’i çözmek için gereken enerji miktarı ve bunun sonucunda ortaya çıkan silahlanma yarışıdır. Ağ güvenliği, hashrate değil, harcanan enerjiye bağlıdır. Bir karma çözmek belirli bir miktarda enerji gerektirir ve özel donanım kullanmak metriği oynamaktır. Diğer madencilerin daha sonra eşit veya daha iyi bir şansa sahip olmak için aynı şeyi takip etmeleri ve eşit veya daha güçlü donanım satın almaları gerekecek. 

Donanım ne kadar hızlı olursa, karmanın çözülmesi o kadar zor olacaktır ve bu nedenle, esasen aynı tek bir karma çözme görevi için giderek artan bir toplam güç miktarı gerekir. Zamanla, bu görevi tamamlamak için gereken enerji miktarı çok büyük hale geldi ve artık ekolojik bir endişe haline geldi. 

İlgili Makale: Proof Of Stake (PoS) Nedir ?