Ripple (XRP) nedir?

Ripple (XRP) nedir?

Ripple (XRP) bugün piyasadaki en yüksek kripto para birimlerinden biri ama nedir?

Piyasada bu kadar çok kripto para birimi varken, bazen aralarındaki fark konusu kafa karıştırıcı olabiliyor. Giderek daha fazla insanın kripto para birimlerine yatırım yapması ve bunlara ilgi duyması ile kripto para birimleri hayatımızda belli bir yer edinmeye başladı. Peki bu kripto paralardan biri olan Ripple nedir ?

Piyasadaki en büyük kripto paralardan biri olan XRP veya Ripple Chris Larsen ve Jed McCaleb tarafından kurulmuştur. 2021 yılı itibariyle piyasadaki en büyük 6. en büyük kripto para birimidir.

XRP nedir?

XRP, Ripple şirketi tarafından işletilen bir kripto para birimidir. Ethereum gibi diğer kripto para birimleri gibi hızlı ve ucuz işlemlere izin veren bir platformdur.

Bitcoin işlemleri biraz zaman alabilirken, Ripple’ın az maliyetle hızlı ve kolay olması onu çekici yapan tarafı.

Ripple, Bitcoin’den farklı olarak madenciliği yapılamaz ve özel bir şirket tarafından denetlenir. 

XRP, esas olarak dijital ödeme ağı ve protokolü ile tanınan bir teknolojidir. Ancak Ripple, bankalar ve finansal aracılar ağı tarafından kullanılan uluslararası para transferleri için “swift” gibi çalışan bir ödeme anlaşması ve varlık değişimi yani havale sistemi olarak da bilinir.

Ripple, piyasaya sürüldüğünde piyasadaki tüm arza karşılık XRP üretti. Toplam 100.000.000.000 XRP arzının 45 milyardan fazlası şu anda dolaşımdadır.

Ripple, bir kripto para birimini denetleyen ve Ripple ağını koruyan tek şirketlerden biri olduğu için benzersizdir.

Başlangıçta Opencoin olarak adlandırılırken şuan Ripple (XRP) olarak adlandırılıyor. Ripple’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile hala devam eden bir davası bulunmaktadır. Söz konusu dava Ripple’in piyasa değerinde ciddi düşüşler meydana getirdi.