Rusya’da Yeni Vergi Rejimi Denenecek

Rusya’da Yeni Vergi Rejimi Denenecek

Uzmanlar Izvestia’ya verdiği demeçte, otomatik vergilendirme sistemi (ASN) ile bir deneyin başlatılmasının mikro işletmelerin gelişimine katkıda bulunacağını söyledi.

18 Kasım Perşembe günü, Bakanlar Kurulunun Moskova’ya, Tataristan, Kaluga ve Moskova bölgelerinde mikro işletmelerin basitleştirilmiş bir vergi sistemine geçişi konusunda bir deney yapılmasına ilişkin bir yasa tasarısı sunduğu biliniyordu.

Belge, 1 Temmuz 2022’den 31 Aralık 2027’ye kadar bu bölgelerde özel bir rejim “Otomatik basitleştirilmiş vergilendirme sistemi” kurmak için bir deney öngörüyor. Yıllık geliri 60 milyon rubleyi geçmeyen ve işe alınan personel sayısı beş kişiden fazla olmayan firmalar ve bireysel girişimciler tarafından gönüllü olarak kullanılabilir.

Girişimin yazarlarına göre, bu adım mikro işletmelerin gelişimine katkıda bulunacaktır. Devletle etkileşim kolaylaşacak, katılımcılar için vergi beyannamelerinin doldurulması iptal edilecek. Vergi, çevrimiçi kasalardan ve cari hesaplardaki işlemlerden alınan verilere göre otomatik olarak hesaplanacaktır. Aynı zamanda vergi raporlama, vergi beyannamesi ve kontrol prosedürlerinin maliyetleri azalacağından kaynaklar iş geliştirmeye yönlendirilecektir.

Yeni Vergi Rejimi Hem İş Hem de Devlet İçin Olumlu

Ekonomi Yüksek Okulu Vergi Yönetimi ve Emlak Ekonomisi Enstitüsü uzmanı, Vergi Danışmanları Derneği Direktörü Vladimir Saskov‘a göre, “bu girişim hem iş hem de devlet için olumlu” Projenin uygulanması, vergi hukuku ilişkilerinin şeffaflığını sağlayacak ve tarafları ek vergi kontrol önlemleri ihtiyacından kurtaracaktır.

Saskov, “Fikir, tartışılan diğer girişimlerle birlikte uygulanırsa, önerilen önlem mikro işletmeyi desteklemek için bir kalite vergi aracı görevi görecektir.” dedi.

Analist, aynı zamanda, işi bölerek vergi kaçırma riski olduğunu vurguladı.

Finam bankasının tüzel kişilerle çalışma bölümü başkanı Ruslan Turdibaev, yeni vergi rejiminin işletmeleri raporlamadaki hatalardan ve yanlışlıklardan kurtaracağı görüşünü dile getirdi. Ek olarak, ASN bankalar için de uygundur: kredi kurumlarının bu tür işletmeler için vergi yükünün boyutunu ek olarak izlemesi gerekmeyecektir.

Diğer uzmanlar, ASN’nin mikro girişimcilerin serbest meslek sahibi olmaya geçişini yavaşlatacağına ve iş yapmayı kolaylaştıracağına inanıyor.

Aynı zamanda, yeni vergi rejiminin potansiyel olarak sorunlu yönleri de göz ardı edilmedi. Gazetenin yazdığı gibi, yazar kasa ekipmanı satın alma ve kullanma ihtiyacı nedeniyle işletmeler zorluklarla karşılaşabilir. Ek olarak, otomatik olarak tahakkuk eden vergiyi ve yeniden hesaplama yeteneğini ayarlamak için net bir plan uygulamak gerekir.

Endişe yaratan nokta ise, gelir limitini aşan bir şirket için vergi rejiminin engellenmesi meselesidir.

İngiltere’de Enflasyon Yüzde 4,2 İle 10 Yılın Zirvesine Yükseldi

İngiltere'de enflasyon Ekim ayında 10 yılın en yüksek seviyesine yükseldi ve şu anda İngiltere Merkez Bankası tarafından belirlenen hedefin iki katından fazla olduğu biliniyor.İngiltere'de TÜFE Eylül'deki %3,1'den Ekim ayına kadar 12 ayda %4,2 arttı. Reuters'in anketine katılan ekonomistler, rakamın Ekim ayında %3,9'a ulaşmasını bekliyorlardı.

İlgili İçerik