SEC, Kripto Para Dolandırıcılığına Karşı Yatırımcıları Uyardı

SEC, Kripto Para Dolandırıcılığına Karşı Yatırımcıları Uyardı

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dijital varlıklar ve kripto para dolandırıcılığı hakkında yeni bir uyarı yayınladı. 

SEC’in Yatırımcı Eğitimi ve Savunuculuk Ofisi ve İcra Dairesi Perakende Stratejisi Görev Gücü tarafından paylaşılan duyuru, perakende yatırımcıların dolandırıcılık nedeniyle karşı karşıya kaldıkları “yıkıcı kayıplara” dikkat çekti.

SEC, artan kripto para dolandırıcılığı ve istismarların ana nedeni olarak kripto para birimleri, coinler ve tokenler dahil olmak üzere ilk coin tekliflerinin “artan popülaritesini” bağladı.

SEC ayrıca, belirli dijital varlıkların fiyat artışının, dolandırıcıların şüphelenmeyen yatırımcıları cezbetmesi için önemli bir faktör olduğunu söyledi:

“Yatırımcılar, yeni veya ‘son teknoloji’ bir şey içeren yatırım fırsatları konusunda daha az şüpheci olabilir veya kaçırma korkusuna kapılabilir (FOMO).”

FOMO (Fear of Missing Out) psikolojide yatırımcıların fırsatı kaçırma korkusu olarak nitelendiriliyor.

Yatırımcıların FOMO’su, temel olarak çok sayıda token ve karşılıksız token inisiyatifinin gösterdiği son yükseliş performansına bağlanıyor. 

Artan Kripto Para Dolandırıcılığı

SEC, yatırımcıların netlik içinde kalmasına yardımcı olmak için, dijital varlık yatırımcılarına, yüksek yatırım getirisi vaatleri, belirsiz lisans ve kayıt durumu ve sahte referanslar dahil olmak üzere olası bir dolandırıcılık için uyarı işaretleri aramanın yanı sıra riskleri anlamalarını ve değerlendirmelerini önerir.

SEC, BitConnect’in perakende yatırımcılar için büyük kayıplarla sonuçlanan 2 milyar dolarlık kripto para dolandırıcılığının altını çizdi. Uyarıda, “Platformun, yatırımcılara gelen yatırımcı fonlarından para çekmelerini ödediği ve yatırımcıların Bitcoin’ini temsilleriyle tutarlı bir şekilde takas etmediği ve platformun çökmesine ve yatırımcıların büyük miktarda para kaybetmesine neden olduğu iddia edildi” denildi.