Solana Nedir ?

Solana Nedir ?

Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Solana 2017 yılında Anatoly Yakovenko tarafından kurulmuştur.

Solana, birçok yönden Ethereum’a benzer. Merkezi olmayan uygulamaları (DApp’ler) barındırabilen, akıllı sözleşmelerde işlemleri halledebilen ve çok çeşitli kullanım durumlarına sahip bir blok zinciri ağıdır. Buna merkezi olmayan finans (DeFi) platformları, sansüre dayanıklı medya ağları, NFT ve kripto para piyasaları, oracle ağları ve daha pek çok şey dahildir.

Solana için yerel kripto para birimi SOL’dur. DeFi uygulamalarında sabit para ödünç almak, işlem ücretleri, borç ve teminat ödemek için kullanılır.

Blockchain teknolojisi yeni değil, ancak Solana’nın Proof of History teknolojisi yeni

Proof of Stake (PoS), bitcoin’in daha az enerji yoğun ve muhtemelen daha güvenli olan Proof of Work (PoW) protokolüne alternatif bir teknolojidir. Ethereum’un bir sonraki sürümü, Cardano ve birçok yeni nesil ağ PoS kullanıyor.

PoS ile ilgili sorun şu ki; doğrulayıcıların işlemleri kendi başlarına doğrulayamamasıdır. İş yapabilmeleri için öncelikle blok lideri olarak seçilmeleri gerekir. Bu modelde, tüm doğrulayıcılar aynı anda çalışırsa işlemlerin sırası konusunda anlaşmazlıklar meydana gelebilmektedir.

Solana, Bitcoin’den yaklaşık 10.000 kat, Ethereum’dan 4000 kat ve hatta Visa’dan 2,5 kat daha hızlı olduğu söylenmektedir.

Solana

Solana Nasıl Çalışır ?

  • Solana’nın ağındaki her bir dağıtık sistemde, senkronize çalışan bir kriptografik saat ( doğrulanabilir bir gecikme işlevi kullanan ) bulunur. Tüm sistem, standart ancak merkezi olmayan bir zaman ölçümü üzerinde işlem gerçekleştirebilir.
  • Bir kullanıcı arabiriminden (genellikle bir DApp) ağa bir mesaj gönderilir ve onu alan ilk doğrulayıcı, mesajı anında doğrular ve mesaja bir zaman damgası ekler. 
  • Bu doğrulayıcı daha sonra veri paketini, belirli bir mesaj için mevcut olan en erken zaman damgasına dayalı olarak tüm mesajları ve işlemleri doğru sırada düzenleyecek olan mevcut blok liderine iletir. 
  • Blok lideri 1,6 saniye sonra süresini tamamlar ve dört bloğu tamamlar, bu da Solana’nın blok süresinin sadece 400 ms olduğu anlamına gelir. Böylece, bir blok milisaniyede 50 işlem yaparken blok lideri 20.000 işlemi gerçekleştirebilir.