Solana Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı. Ethereum ise 4000 Doların Üzerine Çıktı

Solana Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı. Ethereum ise 4000 Doların Üzerine Çıktı

Ethereum, Mayıs ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.647 dolara geri dönme yolunda gün itibariyle 4.000 doların üzerinde işlem görürken, bitcoin 51.000 doların üzerine çıktı.

Piyasa değeri bazında yedinci en büyük kripto para birimi olan Solana, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 150,6 dolara ulaştı. 

Her iki kripto para geliştiricileri son dönemde geliştirdikleri blok zincir üzerinde uygulanmasına izin verilen akıllı sözleşmeler ile fiyat artışı yaşadı.

NFT Çılgınlığı Artışa Sebep Oldu Mu?

Analistlere göre kısmen DeFi (Merkezi Olmayan Finans) sisteminin, kısmen ise NFT çılgınlığı kripto paralardaki artışın sebebi şeklinde değerlendirildi. 

Kripto para borsası EQONEX’in küresel satış ve ticaret müdürü Matthew Blom Perşembe günü yayınladığı paylaşımda, borsa bakiyelerinin yeniden düştüğünü ve bunun genellikle bir yükseliş işareti olarak görüldüğünü yazdı.

Ethereum’un fiyatı yüzde 4.09 artarken, analistler dalgalanmanın aynı zamanda Ethereum’un geliştirdiği EIP (Ethereum İyileştirme Önerisi) içeren son “Londra hard fork” geliştirmesinin de etkili olabileceği söyleniyor. Değişiklikler, işlem ücretlerinin veya “gas ücretlerinin” hesaplanma şeklini değiştirmeyi amaçlıyor ve Ethereum arzını azaltıyor.

Kripto para borsası Nominex’in CEO’su Pavel Shkitin yakın zamanda MarketWatch’a yazdığı bir e-postada, “Son piyasa toparlanması, artan ticaret hacimlerinin fiyat hareketini körüklemesi ile birlikte Ethereum’da bir yükselişe dair spekülasyonları da körükledi.” dedi.

CEO sözlerine ek olarak “Sonuç olarak, büyük olasılıkla eter fiyatında spekülatif bir artış yaşayacağız.” dedi.