Sony, Firesprite Oyun Stüdyosunu Satın Aldı

Sony, Firesprite Oyun Stüdyosunu Satın Aldı

Sony, PlayStation’ın özel oyun kataloğunu güçlendirme amacıyla İngiltere merkezli video oyun stüdyosu Firesprite’ı satın aldığını duyurdu. 

Sony Interactive Entertainment yaptığı basın açıklamasında, Firesprite PlayStation Studios küresel gelişme çalışmasına katmak amacıyla 14 kişilik platformunun bir parçası olacağını söyledi. Ancak Sony, satın alma ücretini açıklamadı. 

Ayrıca Firesprite, satın alma sonrasında günlük operasyonlarını mevcut yönetim ekibi altında sürdürecek. 

Firesprite’ın kurucularıyla çalışma konusunda zengin bir geçmişe sahibiz ve Liverpool’daki PlayStation varlığını büyütmekten heyecan duyuyoruz. Sony Interactive Entertainment Başkanı ve CEO’su Jim Ryan, Firesprite’ın geliştirdiği oyun portföyü, ekibin geleneksel oyun deneyimlerini aşma ve donanımımızın potansiyelini parlak bir şekilde sergileme yeteneğini sürekli olarak kanıtladı.

“The Playroom” ve “Run Sackboy!” her iki kuruluşun da Firesprite’ın Sony Interactive Entertainment’ın Liverpool stüdyo çalışanları tarafından kurulduğunu düşünürsek, iki şirket arasında zaten güçlü bir bağlantı var.

Sony Satın Alma Çılgınlığı

Sony’nin son hamlesi, firmanın bu yıl hızlanan satın alma çılgınlığını gözler önüne seriyor. Özellikle Firesprite, 2021’de Sony tarafından satın alınan üçüncü stüdyo oldu.

Sony, Returnal geliştiricisi Housemarque ve Hollandalı stüdyo Nixxes‘i Temmuz ayında satın aldı. Diğer PlayStation Stüdyoları arasında Ratchet & Clank geliştiricileri Insomniac Games, Horizon Zero Dawn geliştiricileri Guerrilla Games ve The Last of Us geliştiricileri Naughty Dog yer alıyor.

Sony, ayrıca geçen yıl kârını artırmanın bir yolu olarak First Person Shooter oyunlarını PC platformuna genişletme fikrini araştırdığını belirtti.