SP Global Evergrande’yi Değerlendirdi

SP Global Evergrande’yi Değerlendirdi

SP Global Ratings’deki analistler, çok borçlu olan geliştirici China Evergrande’nin ana faaliyet alanını kaybetmesi nedeniyle temerrüde düşebileceğini söyledi.

Evergrande, geçen yıl satışlara göre Çin’in en büyük ikinci emlak geliştiricisiydi. Birçok Çinli geliştirici gibi, şirket de tamamlanmadan önce tüketicilere daire sattı ve gelecekteki projeler için sermaye yarattı.

SP Global: Evergrande Borcunun Bedeli Olacak

Amerika merkezli finansal analiz şirketi olan Standard And Poor’s raporunda, şirketin varlıklarını satma ve ödemeleri zamanında yapmanın yollarını bulma becerisine rağmen, “Evergrande’nin devasa borcunun bedelini ödeyecek” dedi.

SP Global Analistleri, “Şirket yeni ev satma yeteneğini kaybetti, bu da temel iş modelinin fiilen varlığının sona erdiği anlamına geliyor. Bu, borcun tamamen ödenmesi ihtimalini azaltıyor.” dedi.

Raporda, “Evergrande’nin temerrüde düşme olasılığının yüksek olduğuna inanmaya devam ediyoruz” dedi.

Evergrande, CNBC’nin S&P raporuna ilişkin yorum talebine yanıt vermedi.

Geliştirici, son dakika ödemeleriyle temerrüde düşmeyi başarırken, analistler, Evergrande için daha büyük testin, gelecek yıl Mart ve Nisan aylarında USD cinsinden banknotlar için 3.5 milyar dolarlık vade olacağını söyledi.

Geçtiğimiz on yılda, yapım aşamasında olan Evergrande mülklerinin değeri o kadar hızlı arttı ki, şirketin tamamladığı projelerinin yanı sıra şirketin satabildiklerinin değerini de çok aştı. Çin Halk Bankası, Evergrande’yi benzersiz bir vaka olarak nitelendirdi ve Ekim ayında çoğu geliştiricinin istikrarlı olduğunu söyledi.

S&P analistleri Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Hükümetin Evergrande üzerindeki yükü kontrollü bir şekilde almak veya düzenli bir borç yeniden yapılandırmasına izin vermek istediğine inanıyoruz. Yetkililer, ev alıcılarının çıkarlarını korumak ve müteahhitlere ve şirketi destekleyen diğer küçük işletmelere büyük meblağlar ödemek için Evergrande’nin tamamlamakta olduğu önceden satılan evlerin sayısını en üst düzeye çıkarmak istiyor.” dedi. 

Şirket daha önce yatırımcıları olası bir temerrüt konusunda uyarmıştı.

Geliştiricinin Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören hisseleri, şirketin varlık satışından 273 milyon dolar toplamak için bir anlaşma yaptığına dair haberlere rağmen Perşembe günü %5’ten fazla düştü.