Spekülasyon ve Sistem Güvensizliği Kripto Yatırımcılarını Korkutuyor

Spekülasyon ve Sistem Güvensizliği Kripto Yatırımcılarını Korkutuyor

Bitcoin, Ether, Cardano’nun ADA’sı ve ilgili kripto para birimlerinin yükselişi piyasa değerleri tüm zamanların en yüksek seviyelerine geri dönüyor ve zaman zaman gümüş gibi metallerin ve dünyanın önde gelen finans şirketlerininkiyle rekabet ediyor. Yatırımcı görüşleri, özellikleri ve gelişmişliği hakkında bir incelemeyi garanti ediyor.

Bu dijital varlıkları yaratmanın bir motivasyonu, hükümetler, uluslararası kuruluşlar ve finansal kurumlar tarafından yapılan tahribat ve sansüre dirençli yeni bir değişim biçimiyle fiat para ve ticari bankacılığın yerini alacak bir şey bulmaktı. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, üçüncü bir taraf olmadan işlem yapmamızı sağlayan bir elektronik ödeme sistemine ihtiyacımız olduğunu vurguladı. Ayrıca Ethereum, Vitalik Buterin kurucularından biri olarak kabul “ayrımcılık yapmama ve non-sansür” Ethereum tasarımı ardındaki temel ilkelerinden biri kabul ediliyor.

Kripto Yatırımcılarının Hareket Eğilimleri

Bir BIS çalışma belgesinde bu konuya baktığımızda , ABD nüfusunu temsil eden ve 2014 ile 2019 arasındaki dönemi kapsayan bir veri seti olan “ Tüketici Ödeme Tercihi Anketi ”nden (SCPC) gelen verileri kullanıyoruz. ABD’de kripto para birimlerinin fiat para birimlerine veya düzenlenmiş finansmana bir alternatif olarak arandığı hipotezini destekleyecek kanıt yok Genel nüfusla karşılaştırıldığında (aşağıdaki grafiğin ilk iki sütununa bakın), kripto para yatırımcılarının güvenliği konusunda yüksek endişeleri yoktur. nakit veya ticari bankacılık hizmetleri gibi ana ödeme seçenekleri.

Kripto para birimlerinin genç, erkek ve eğitimli yatırımcıların hakim olduğu niş pazarlar olarak kaldığını görüyoruz. Aslında, ABD kripto para yatırımcılarının temel sosyoekonomik belirleyicilerinden biri eğitim düzeyidir. Genç olmak aynı zamanda en az bir kripto para birimine sahip olma olasılığının daha yüksek olmasıyla da ilişkilidir.

Kripto Para Birimlerine Düzenleme Şart

Kripto para birimlerinin devam eden yükselişinin, günümüzün düzenlenmiş finansal piyasalarında ve parasal düzenlemelerde artan güvensizliğe işaret edip etmediğini anlamak çok önemlidir.

Spekülasyon ve Sistem Güvensizliği Kripto Yatırımcılarını Korkutuyor

Politika açısından bakıldığında, yatırımcıların amaçları diğer varlık sınıflarıyla aynıysa, düzenleme de öyle olmalıdır. Kripto para birimleri, fiat para birimlerine veya düzenlenmiş finansmana alternatif olarak aranmaz, bunun yerine dijital bir spekülasyon varlığıdır. Daha yeni veriler ayrıca kripto yatırımcılarının genel nüfusa daha çok benzediğini, yani kripto para birimlerinin ana akım haline geldiğini gösteriyor.

Kripto para birimlerinin daha az eğitimli yatırımcılar tarafından hedef alındığı ve benimsenmenin yaygınlaştığı bir bağlamda, kripto para piyasaları için açıklayıcı bir düzenleyici ve denetleyici çerçeve sektör için faydalı olabilir.

Bununla birlikte, önemli bir husus, teknolojiden bağımsız düzenlemenin nasıl uygulanabileceği ve aynı zamanda denetim sürecinde teknolojinin kendi potansiyelinden nasıl yararlanılabileceği ile ilgilidir. Böyle bir çerçeve için bir seçenek “gömülü denetim”dir. Bu, piyasanın defterini okuyarak uyumluluğun otomatik olarak izlenmesine izin veren kripto para birimleri için bir denetim çerçevesi uygulamak anlamına gelir.

Bu çerçevenin faydaları çoktur. Örneğin, düzenleyicinin tüm fon borsalarının zincir üstü kripto para varlıkları tarafından desteklenmesini sağlamasına izin verebilir. Bunu yaparak, kripto para yatırımcıları, veri dağıtımı otomatikleştirildiği ve düzenleyici, blok zincirindeki sahiplik bakiyelerini denetlediği için tamamen korunacaktır.