Spot Piyasa Nedir?

Spot Piyasa Nedir?

Bir varlığın el değiştirmesini amaçlayan alıcıların ve satıcıların buluştuğu halka açık bir piyasadır. Varlıkların alınıp satılması hemen gerçekleşir. Ancak bu neyin alınıp satılmasına da bağlıdır. Genellikle işlemler en çok iki iş günü içerisinde gerçekleşir. Menkul Kıymetler, Emtialar ve Döviz (Forex), bu piyasalara örnek verilebilir.

Spot Piyasalar esas olarak fiziksel piyasalar olarak bilinirler ve nakit piyasa şeklinde de adlandırılırlar. Bu piyasalarda çok sayıda mal veya varlıklar fonlar karşılığında takas edilir. Alıcıdan satıcıya para transferleri gecikebilir.

Spot Fiyat Nedir?

Ticari malların o anki fiyatına spot fiyat denir. Varlığın hemen alınıp satılabileceği fiyattır. Piyasa üzerinde alıcılar ve satıcılar alım satım emirleri oluşturarak spot fiyatı oluştururlar.

Arz ve talebin birbirleri ile etkileşimi, spot fiyatların dalgalanmasına sebep olur. Arzın azalıp talebin artması durumunda fiyat yükselir. Arz azalıp talep arttığında ise fiyat düşme eğilimi gösterir.

Spot Piyasa ve Vadeli İşlem Piyasası Arasındaki Fark Nedir?  

  • Spot piyasada arz ve talep fiyatları tetikleyen temel unsurdur. Vadeli işlem piyasasında ise fiyatlar sadece bu iki faktöre göre değil, aynı zamanda gelecekteki fiyat beklentilerine, depolama maliyetlerine ve diğer birçok faktöre de bağlıdır. Örneğin, hava durumu bozulabilir mallar için vadeli işlem piyasasındaki fiyatları etkileyebilir.
  • Vadeli işlem piyasası, spot piyasadan farklı olarak alıcı ve satıcıların satış işleminin gerçekleştiği gün belirlenen fiyat üzerinden gelecek bir tarihte teslim edilmek üzere varlıklarını alıp sattıkları bir piyasadır.
  • Ek olarak spot piyasa ve vadeli işlem piyasası birbirini besleyen iki piyasadır. Spot piyasada meydana gelen değişikliklerin vadeli işlem fiyatlarında gecikmeli değişikliklere neden olabilir.
  • Spot ve vadeli piyasaların her ikisinden de elde edilebilecek kazanç arasındaki fark çok büyük olabilmektedir. Bu farkı doğuran sebep vadeli işlemler piyasasındaki kaldıraçlı işlem yapabilme etkisidir. Kaldıraçlı işlemler tamamen profesyoneller tarafından karşılıklı oynanan oyundur. 1500 fide rating sahibi bir satranç oyuncusunun 2500 fide rating satranç oyuncusuna karşı kazanma ihtimali neyse kaldıraçlı işlemlerde de aynı ihtimal geçerlidir.