Sri Lanka, Çin’e Olan Borçlarının Ertelenmesi Talebinde Bulundu

Sri Lanka, Çin’e Olan Borçlarının Ertelenmesi Talebinde Bulundu

Sri Lanka yetkilileri tarafından dile getirilen talep, bu Pazar günü Çin Dışişleri Bakanı ile yapılan görüşmeler sırasında yapıldı. Ülke ağır borçlandı ve geçmiş borçlarını ödemek ve açıklarını finanse etmek için artan borçlanma kısır döngüsüne yakalandı. Şu an için Çin tepki göstermedi.

Çin, ekonomisi büyük ölçüde turizme dayanan bir ülke olan Sri Lanka’nın en büyük borç verenidir. Pandemiden etkilenen bir sektör. Ülkenin döviz rezervleri Kasım sonunda sadece 1,5 milyar dolara düştü.

Jeneratörleri için petrol ithalatını finanse etmek için parası tükenen güney Hindistan’da bulunan ada, ülkenin ana elektrik tedarikçisinin santralleri için artık akaryakıt satın alamaması nedeniyle 7 Ocak’ta elektriğe karne getirdi. Süpermarketlerde, temel ürünler aylardır karneyle dağıtılıyor.

Sri Lanka Satış Kotası Getirdi

Sri Lanka’nın ciddi boyutlara ulaşan döviz sıkıntısı çimento, süt tozu, şeker ve pişirme gazının karne ile satılmasına yol açtı.  

Bir hükümet kaynağına göre Sri Lanka, 35 milyar dolarlık dış borcunun yaklaşık %10’unu veya 3 milyar dolardan fazlasını Çin’e borçlu olduğu biliniyor.

Uluslararası derecelendirme kuruluşları da Sri Lanka’nın kredi notunu düşürdü ve ülkenin dış rezervleri tehlikeli seviyelere düştüğünü belirten kuruluşlar, adanın 26 milyar dolarlık dış borcunun da temerrüde düşebileceğine dair endişeli olduklarını belirttiler. 

Avrupa Enflasyonu Yeni Bir Rekor Daha Kırdı

Avrupa enflasyonu Aralık ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarak Avrupa Merkez Bankası'nın politikası hakkında daha fazla soru işaretine neden oldu.Bugün temin edilen ön veriler, geçen yılın aynı ayına kıyasla aylık manşet enflasyonun %5 olduğunu gösterdi. Bu rakam, rekor seviyedeki en yüksek rakam ve Kasım ayındaki %4,9'luk rekor seviyeyi takip ediyor.

İlgili İçerik