Stabil Koin (Stable Coins) Nedir ?

Stabil Koin (Stable Coins) Nedir ?

Stablecoin’ler, fiyatın bir kripto para birimine, itibari paraya veya borsada işlem gören emtialara (kıymetli metaller veya endüstriyel metaller gibi) sabitlenmek üzere tasarlandığı kripto para birimleridir.

Stabilcoin’ler, değeri çok fazla değişmeyen ABD doları gibi bir varlığa bağlı bir tür kripto para birimidir.

Halihazırda var olan düzinelerce stablecoinin çoğu, referans varlıkları olarak doları kullanıyor, ancak birçoğu da euro ve yen gibi hükümetler tarafından çıkarılan diğer fiat para birimlerine sabitlenmiş durumda.

Sonuç olarak, ani iniş ve çıkışlara eğilimli bitcoin ve ethereum gibi yüksek profilli kripto para birimlerinin aksine, stablecoin’lerin fiyatı çok az dalgalanıyor.

2014 yılında oluşturulan ilk stablecoin diğer birçok stabil koinin modellendiği Tether idi.

Kullanıcılar yatırdıkları her dolar için bir jeton alırlar. Teorik olarak, jetonlar daha sonra herhangi bir zamanda bire bir döviz kuru üzerinden orijinal para birimine geri dönüştürülebilir.

28 Temmuz 2021 itibariyle, Tether’de yaklaşık 62 milyar ABD doları veya dünya çapındaki tüm stabilcoinlerin 117 milyar dolarlık piyasa değerinin yarısından biraz fazlası vardı. Bir sonraki en büyüğü, yaklaşık 27 milyar dolarlık bir piyasa değeri olan USD Coin olarak bilinir.

Stabil koinler neden önemlidir?

Başlangıçta, stabil koinler öncelikle bitcoin gibi diğer kripto para birimlerini satın almak için kullanılıyordu. Çünkü birçok kripto para borsası geleneksel bankacılığa erişime sahip değildi. Ülkeler tarafından verilen para birimlerinden daha faydalıdırlar. Çünkü onları dünyanın her yerinde günde 24 saat haftada yedi gün kullanabilirsiniz. Bankalar uğraşmadan para transferlerinin yapılması saniyeler sürer.

Stabil koinlerin bir başka kullanışlı özelliği de, geleneksel sözleşmelerin aksine yasal bir yetki gerektirmeyen blok zincirleri üzerinde akıllı sözleşmeler olarak adlandırılanlarla çalışabilmeleridir. Yazılımdaki kod, sözleşmenin şartlarını ve paranın nasıl ve ne zaman transfer edileceğini otomatik olarak belirler. Bu stablecoin’leri doların yapamayacağı şekilde programlanabilir hale getiriyor.

Bu sebeple FED (Amerikan Merkez Bankası) Stable Coinleri tehlikeli görüyor ve stable coinlere ilgisini artırıyor.

Stabilcoin’in istikrarını korumanın maliyeti, yedek rezervi korumanın maliyetine ve yasal uyumluluk maliyetine, lisansların, denetçilerin ve düzenleyici tarafından gerekli olan iş altyapısının sürdürülmesine eşdeğerdir.

KAYNAK:

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Stablecoin
  • https://theconversation.com/what-are-stablecoins-a-blockchain-expert-explains-164812