Stabilcoin Nedir?

Stabilcoin Nedir?

Stablecoin” itibari para birimi (sterlin, euro, dolar vb…) veya altın gibi başka bir varlık sınıfına sabitlenen bir tür kripto para birimidir.

Buradaki fikir, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine , sabit paraların fiyatları, hangi fiat para birimini destekliyorsa ona göre sabit kalmasıdır.

Merkezi Stabilcoin

Tether (USDT): Tether , ilk sabit paralardan biridir ve en ünlüsüdür. Gerçek bir dolar rezervi “teminat” yani “blockchain dışı” merkezi üçüncü taraf tarafından kontrol edilen gerçek dünya konumunda bir rezerv para birimi tarafından destekleniyor.

Altın Destekli Stabilcoin’ler

Stabilcoinlerin büyük çoğunluğu bir banka kasasında saklanan ABD doları tarafından desteklenirken, USD ve fiat etrafındaki zayıflayan hissiyat çeşitli altın destekli kripto para birimleri de dahil olmak üzere diğer varlıklar tarafından desteklenen Stabilcoin’lerin geliştirilmesine yol açtı. Bunlar biçimleri ve kullanılabilirlikleri açısından önemli ölçüde farklılık gösterir.

CACHE gold: (CACHE) bunların en popülerleri arasındadır. Her CACHE, dünya çapında depolanan kasalarda tutulan 1g saf altınla desteklenir. CACHE tokenleri göndermek, token başına 1g altın göndermeye eşdeğerdir.

Algoritmik Stabilcoin’ler

Terra (LUNA): Merkezi olmayan bir stabilcoindir; bu, güvenilir bir üçüncü tarafa güvenmek yerine, istikrarı sağlamak amacıyla karmaşık bir algoritma kullanır. Bunu yapmak için, “zincir üzerindeki” rezervleri, akıllı sözleşmelerde saklı tutar. Bu Arz ve talep ile otomatik olarak dengeler ve trader’ların kazara veya kasıtlı olarak fiyatla oynama şansını azaltır.

Dai’nin (DAI): Merkezi olmayan olmayan bir stabilcoindir. Blockchain şirketi MakerDAO tarafından oluşturulan DAI, değeri ABD dolarına sabitlenmiş bir ERC20 tokenidir ve Ethereum cüzdanları arasındaki transferler için kullanılabilir.

Stabilcoin’lerin Dezavantajlı Tarafları Varmı?

Stabilcoinlerin akılda tutulması gereken birkaç dezavantajı vardır. Stabilcoin’lerin tipik olarak kurulma şekli nedeniyle, diğer kripto para birimlerinden farklı acı noktaları vardır.

Rezervler bir bankada veya başka bir üçüncü şahısta saklanıyorsa, diğer bir güvenlik açığı karşı taraf riskidir. Bu, şu soruyu akıllara getirir; İşletme gerçekten sahip olduğunu iddia ettiği teminata sahip mi? Bu, örneğin, USDT tokeni ve ABD doları arasında gerçek bir 1-1 desteğini sürdürüp sürdürmediği konusunda Tether’a sıkça sorulan bir soru olmuştur.

En kötü senaryoda, bir stablecoin’i destekleyen rezervlerin kullanımı için yetersiz kalması ve potansiyel olarak kripto paraya olan güveni sarsılmasıdır.

Amerikan Doları, madeni paraların yasadışı bir şekilde kullanılması durumunda ödemeleri durdurmak için arka kapıya sahiptir. USDC’nin arkasındaki firmalardan biri olan Circle, Temmuz 2020’de kolluk kuvvetlerinin emriyle 100.000 dolarlık stablecoin’i dondurduğunu doğruladı.