Subaru ve Toyota’dan İlk Ortak Elektrikli Otomobil

Subaru ve Toyota’dan İlk Ortak Elektrikli Otomobil

Japon şirketi Subaru, en büyük hissedarı Toyota Motor ile iki yıllık bir ortak geliştirme projesinin sonucu olan ilk tamamen elektrikli otomobil (EV) Solterra’yı tanıttı.

SUV’nin lansmanı, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler karbon emisyonlarını azaltmak için çevre düzenlemelerini sıkılaştırdıkça, elektrikli araçlara yönelik artan talebin ortasında geliyor. Toyota geçen ay elektrikli aracın kendi versiyonunu duyurdu.

İçten yanmalı motorlardan teknolojik olarak uzaklaşma, pahalı elektrikli araç geliştirmeyi finanse etmeyi zor bulan Subaru gibi daha küçük otomobil üreticileri için bir zorluk teşkil ediyor.

Ortak Elektrikli Otomobil Projemizde İlişkimizi Güçlendireceğiz

Subaru CEO’su Tomomi Nakamura, modelin sunumu sırasında “Elektrikli araç pazarı yeni gelişiyor, bu nedenle Toyota ile olan ilişkimizi güçlendirerek yanıt vereceğiz” dedi.

Ona göre, Solterra ilk kez Japonya’daki Toyota fabrikalarında monte edilecek. Subaru, şirketin yeterli satışı olduğunda üretimi ana pazarına (ABD) taşıyabilir.

Hibrit elektrikli araçların öncüsü, ancak tamamen elektrikli otomobil pazarına oldukça geç giriş yapan Toyota, 2025 yılına kadar on beş EV modelinden oluşan bir seriyi piyasaya sürmeyi planlıyor. Şirket ayrıca araç akü kapasitesini genişletmek için önümüzdeki on yılda 13,5 milyar dolar harcayacağı belirtildi.

Subaru’nun otomobil satışları, üretim hacminde dünya lideri olan Toyota’nın onda birinden daha azını oluşturuyor.

Subaru bir basın açıklamasında, önden çekişli Solterra’nın 530 km’lik bir menzile sahip olduğunu, dört tekerlekten çekişli versiyonunun ise tam dolu bir pil şarjı ile 460 km yol gidebileceğini söyledi.

Toyota, Subaru’nun beşte birine ve Toyota teknolojisiyle çalışan hibrit ve AGH’ler dahil olmak üzere 2025 yılına kadar on üç elektrikli aracı piyasaya sürmeyi planlayan Mazda Motor’da %5 hisseye sahip.