Teknik Analiz Nasıl Yapılır ?

Teknik Analiz Nasıl Yapılır ?

Gelişen dijital ve finansal piyasalar üzerinde yatırım yapmak isteyenler veya parasını forex, crypto borsaları, global borsalar gibi piyasalar üzerinde değerlendirmek isteyenler için hazırlamış olduğum herkesin okuması gereken temel bilgiler.

Teknik Analiz Nasıl Yapılır ?

Finansal piyasalarda tahminde bulunmak herkesin tahmin edebileceği gibi zordur. Günümüze kadar geliştirilen analiz yöntemlerini anlatan pek çok çalışma mevcut. Ancak her bir yöntem için ayrı ve kalın onlarca kitap, saatlerce uzunlukta video eğitimleri var. Büyük bölümü ise yalnızca kendi yönteminin doğruluğunu savunuyor. Bu yazıdaki amacım size zamandan tasarruf edebileceğiniz kısa bilgiler vermek.

En temel şekliyle analiz teknikleri önemli kısa bilgi notlarını sizin için en kısa biçimde özetledim. Eminim aralarında işinize çok yarayan bir yöntem veya bölüm olacaktır. Dikkatinizi çeken konuda gerekli araştırma yaparak ve eğitim alarak bu piyasalarda etkin bir yatırımcı olacağınıza inanıyorum.

Teknik Analiz Nedir ?

Zaman içindeki fiyat ve hacim değişikliklerinin incelenerek, yatırım yapılmak istenen enstrüman için alım satım stratejisi oluşturmaktır. Fiyat hareketlerini yorumlayan analizdir. Grafiklere ve fiyat hareketlerine dayanır.

Teknik analiz geleceği değil sadece geçmişte ne olduğunu ve şimdi ne olup bittiğini gösterir. Teknik analizde dahil olmak üzere, başka bir yöntem veya hiç kimse gelecekte olacakları istikrarlı bir şekilde doğru tahmin edemez. Teknik analizde kullandığımız araçlar ise fiyatın ne yönde hareket ettiğini net bir şekilde görmemizi ve strateji oluşturmamızı sağlar.

Psikolojik Savaş

Borsada para kazanmak mümkündür. Ancak belirli kurallara uymak gerekir. Kazanç ve kayıp bu piyasanın yapısında vardır ve kardeştir. Önemli olan kazançlarınızın kayıplarınızdan kalite olarak fazla olmasıdır.

İnsanların kazanmaları ya da kaybetmeleri algı dünyalarından kaynaklanır. Algı dünyaları davranışlarını belirler. Bu bağlamda kazanma hırsı ve kaybetme korkusu büyük olasılıkla kaybetmeyi tetikler.

Kayıptan kaçınmak için insanlar sürü psikolojisiyle hareket eder. Risk yönetimi sizi stresten ve kayıplardan büyük ölçüde uzak tutar. Risk yönetimi stop ve iz süren stoplarla önlenebilir.

Yatırım piyasalarında zafere nasıl ulaşalım.

1- Bilgi

Burada olduğumuza göre gerekli olan bilgiyi öğrenmeye hazırız. Destek direnç formasyon indikatör. Nedir? Ne değildir? Bunları öğreneceğiz.


2-Risk yönetimi

Gelecek zamanda oluşacak şimdiden kestiremediğimiz durumlarda nasıl hareket edeceğiz. Bu koşullarla karşılaştığımızda istediğimiz sonuca ulaşmak için önceden bir oyun planı bir strateji geliştireceğiz.


3-Alım satım kuralları Trading sistemleri


Başarı için yatırım yapmaya önceden planlanmış, test edilmiş, zaafları ve zorlukları belirlenmiş, sonucu ve ödül miktarı belli kurallarla başlamak. Ve bu kurallardan ödün vermemek.


4-Deneyim

Deneyim zamanla kazanılır. 4 senede deneyim elde etmektense günlük çalışma temposunu artırmak en mantıklı yoldur. Piyasayı incelemek. Bir fiyat grafiğinin geçmişini rahatlıkla görebiliyorsak geçmişte deneyimler kazanabiliriz. Fiyat hareketlerini grafik yoluyla görüyorsak ve deneyim için çok çalışmak gerekiyorsa, 4 yıl geleceği yaşamaktansa 4 yıl önceden grafikler üzerinden bu zamana gelerek deneyim kazanabiliriz.


5-Davranışsal finans


Davranışsal finans yatırım kararlarında sosyal, bilişsel, duygusal etkileri araştırır. Çevremizden nasıl etkileniyoruz. Kendimizi nasıl saat gibi kuruyoruz. Kendi kendimize neler fısıldıyoruz. Nasıl bir algı dünyamız var. Algılamak gerçeğin yansıması değildir, sadece kişisel bir değerlendirmedir. Kişisel değerlendirmemizle olup biten arasında
nasıl bir bağ var.

6-Kendi trading sistemimizi oluşturma.


Alım ve satım kurallarımız neler olacak. Kişisel özelliklerimize uygun bir alım-satım stratejisi geliştirmemiz gerekli. Zarar etmeyi sevmiyorsanız katlanabileceğiniz zarara uygun stop belirlemeniz gerek.

7- Stopsuz olmaz

Yarının garantisi yok. Bir saniye sonrasını kimse bilmiyor. Ve biz fiyat hareketlerinden strateji oluşturma çabasındayız.
Acı veren kayıpları önlemenin tek yolu zarar stobudur. Piyasalara zarar stobu koymadan giren yatırımcıların macerası mutlaka ve mutlaka başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Kimisi birkaç günde kimisi daha uzun sürede ama eninde sonunda silinip gidecektir.

Stop Seviyesi Belirleme Yöntemleri

1- Dektek ve Direnç Seviyelerinin Kırılması İle Çalışan Stoplar

Bu yöntemde işlem yaparken referans altığımız destek ve direnç noktalarının kırılması ile pozisyondan çıkılır.

2- Belirli bir kayıp tutarına yazılan stoplar

Bu yöntemde yatırımcı feragat edebileceği bir tutarı stop seviyesi olarak belirler.

3- Olağan hareket aralığının dışına yazılan stoplar

ATR (Average True Range) benzeri osilatörler ile seçilen periyottaki fiyat hareketine bakılır ve işlem vadesinde bu hareket olağan kabul edilerek bunun üstünde bir stop seviyesi belirlenir.

4- Fibonacci düzeltme seviyelerine yazılan stoplar

Fibonacci düzeltme seviyelerine kâr al ve zarar durdur emirleri yazmak sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

5- Bollinger Bantları’nı referans alan stoplar

Zarflar ya da Bollinger Bantları seviyelerine stop emirleri yazılabilir ve sıklıkla uygulanan bir yöntemdir.

Teknik Analiz Nasıl Yapılır

ALIM – SATIM

Finans piyasalarında başarılı olmanın yolu doğru zamanda alış ve satış işlemleri yapmaktan geçer. Alış ve açığa satış işlemleri için karar alınırken belirli bir sistemden yararlanmak profesyonel bir yaklaşımdır. Ancak yatırımcıların büyük bir çoğunluğu, kararlarını duygu ve içgüdülerinin kontrolüne bırakmaktadır.

Sistematik yaklaşımı olmayan yatırımcıların ezici çoğunluğunda oldukça yaygın yanılgı ve batıl inançlar söz konusudur. Buna en sık rastlanılanı ‘En dipten alıp, en tepeden satmak saplantısıdır. Bu ütopik düşüncenin gerçekleşmesi teoride mümkün olabilir ancak pratikte oldukça düşük bir olasılıktır. Çünkü her test edilen destek ve direnç, yeni beklentiler yaratır. Bu beklentilerin gerçek olması durumunda da güçlü görülen destek ve dirençler kırılır.

Her destek ve direncin kırılabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle karlı uzun pozisyonları zirveyi beklemeden, kısa
pozisyonları dibi beklemeden kapatmak daha isabetli sonuçlar doğurmaktadır. Bir diğer yaygın olan saplantılı yaklaşım ise düşen bir paritenin daha fazla düşmeyeceği, yükselen bir paritenin ise daha fazla yükselmeyeceğidir. Bu yanılgıyla hareket eden yatırımcılar, akıntıya karşı kürek çekmektedir ve çoğunlukla da kaybetmektedir. Doğru olan yaklaşım ise trend ile birlikte hareket etmektir.

Yükselen bir parite daha fazla yükselebilir, düşen pariteyse daha fazla düşebilir ve bu olasılık her zaman trendin dönmesi olasılığından daha yüksektir. Zaten olası bir trend dönüşünde ters pozisyonda kalınması durumunda, stop loss yatırımcıyı çoğu zaman başarıyla korumaktadır.

KÂRLI İŞLEM GERÇEKLEŞTİRMEK (Take Profit)

Stop loss stratejisinin tersi olarak tanımlanabilir. Yani karda olan pozisyonun, beklentiler doğrultusunda bir kar elde edildiğinde kapatılmasıdır. Stop loss a göre uygulanması ilk bakışta daha kolay gibi gözükmesine karşın, özellikle uzun bir dönem zarar eden yatırımcıların ufak karlarda piyasadan çıkma eğilimine girmesine neden olmaktadır. Oysa ki doğru yaklaşım karda mümkün olduğu kadar uzun bir süre beklemektir.

Her paritenin kendine özgü piyasa hareketleri vardır. Bu nedenle take profit ve stop loss seviyeleri belirlenirken, her parite için aynı stratejileri uygulamak riskli bir yaklaşımdır. Örneğin, Japon yeni, altın ve petrol gibi karakteristik olarak dalgalı olan paritelerde stop loss ve take profit aralığını biraz daha geniş tutmak sık olarak uygulanan bir stratejidir.

Dikkat Edin!

Piyasalar genel olarak dalgalı ve öngörülmesi çok zor yerlerdir. Alım satım yaparken tüyo, arkadaş tavsiyesi gibi bilgiler ile kesinlikle yatırım yapmayın. Yatırımlarınıza gerekli tüm araştırmalarınızı yaparak kendiniz karar verin. Bu gibi piyasalarda çok kazanan olduğu gibi çok kaybeden de var. Unutmayın ki; her kayıp kazanmayacağınız, her kazanç ise kaybetmeyeceğiniz anlamına gelmez.

Teknik analiz çok kapsamlı bir konu olduğu için eğitim alınması gerektiğini düşünenlerdenim, Tek bir teknik analiz yöntemi sizi başarıya ulaştırmaz. Piyasalar tüm koşulları göz önüne alarak fiyat skalası oluşturur. Bu sebeple tek bir analiz yöntemi size başarıyı getirmez. Tüm koşulları tekrar ve tekrar gözden geçirmeniz ve olabildiğince çok teknik analiz yöntemine hakim olmanız gerekir.