Connect with us

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Çağında Veri Güvenliğimizi Nasıl Sağlayabiliriz

Yazar

tarih

Teknolojinin etkin olduğu kötüye kullanımı nasıl tanıyacağınızı öğrendikten sonra, onunla savaşmaya hazırsınız. Veri Güvenliğine İlişkin Ulusal Siber Güvenlik Farkındalık Ayının son haftasında, Bilgi Teknolojisi Hizmetleri ve Özsermaye Güvencesi Ofisi, #BeCyberAware’in nasıl yapılacağına dair ipuçları sunuyor.

Her şeyden önce, içgüdülerinize güvenin. Bir kişi sizin hakkınızda çok şey biliyor gibi görünüyorsa, cihazlarınızı izliyor, hesaplarınıza erişiyor veya çevrimiçi bilgi topluyor olabilir. Dijital kötüye kullanımla mücadele etmek için izlenilmesi gereken adımları listeledik.

Veri Güvenliğimizi Nasıl Sağlayabiliriz

Teknoloji Çağında Veri Güvenliğimizi Nasıl Sağlayabiliriz
  1. Cihazlarınızı ve ayarlarınızı kontrol edin. Diğer cihazların ve hesapların sizinkine bağlı olmadığından emin olmak için mobil cihazınızı, uygulamalarınızı ve çevrimiçi hesaplarınızı gözden geçirin. Kullanmadığınız zamanlarda cihazdan cihaza erişimi kapatın. Yedekleme için hangi e-posta hesabının kullanıldığını onaylayın. İzleme yazılımının kullanımda olduğunu gösterebilecek veri kullanımında ani artışlara bakın. Gizli bir cihaz veya hediye olarak verilen bir kamera olasılığını düşünün.
  2. “Daha güvenli” bir cihaz kullanın. Birinin bilgisayarınızı, tabletinizi veya telefonunuzu izlediğini düşünüyorsanız, kötüye kullananın erişemeyeceği bir kütüphane bilgisayarı gibi bir cihaz kullanın. Ön ödemeli veya kullandıkça öde bir telefon satın almayı düşünün. Bir şifre belirleyin ve yeni cihazı kötüye kullananların bildiği eski bulut hesaplarına bağlamayın.
  3. Güvenliğinizi artırın. Erişildiğini düşündüğünüz çevrimiçi hesapların kullanıcı adını ve şifresini değiştirin ve oturum açmak için izlendiğinden şüphelendiğiniz cihazı kullanmayın. Yeni bir cihazda yeni hesaplar oluşturmayı düşünün ve eski ve yeni hesapları birbirine bağlamayın. Birden fazla hesap için asla aynı şifreyi kullanmayın. Kullanılmadığı zaman Bluetooth ve konum paylaşım hizmetlerini kapatın.
  4. Belge kötüye kullanımı. Metinleri, telefon görüşmelerini ve sesli mesajları kaydedin, ekran görüntüleri alın veya ayrıntılarla bir günlük oluşturun. Tarih, saat, yer, ilgili şüpheli teknoloji, kısa bir açıklama eklediğinizden ve tanıkları not ettiğinizden emin olun. Kanıtlarınızı birden fazla yere kaydedin ve hatta fiziksel konumları düşünün.
  5. Kişisel güvenliğiniz için plan yapın. Cihazları atmak, hesapları kapatmak ve başka bir şekilde kötüye kullananın erişimini sona erdirmek davranışlarını artırabilir. Bir kamerayı veya GPS izleyiciyi çöpe atmadan önce, istismarcının nasıl tepki vereceğini düşünün ve bir müttefik ve gidilecek güvenli bir yer de dahil olmak üzere fiziksel sağlığınız için bir planınız olduğundan emin olun.

Siz veya tanıdığınız biri, teknoloji destekli kötüye kullanım veya taciz yaşıyorsanız, önce kendi güvenliğinizi ve başkalarının güvenliğini sağlayın.

Continue Reading
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknoloji Haberleri

Bulut Bilişim Sistemlerine Yapılan Yatırımlar 56 Milyar Dolara Ulaştı

Yazar

tarih

Bulut Bilişim Sistemlerine Yapılan Yatırımlar 56 Milyar Dolara Ulaştı

Bulut bilişim sistemleri altyapı geliştirmesine yapılan yatırımlar 2022 yılı ilk çeyreğinde 2 milyar dolar arttı. Geçtiğimiz 2021 yılı ilk çeyreğine göre ise 14 milyar dolar artış gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Artan tedarik zinciri sorunları, siber güvenlik tehditleri ve jeopolitik istikrarsızlar küresel tedarik zincirlerini bulut depolama hizmetlerine yönlendirdi. Birçok kuruluş, donanım tedarik sorunu ve küresel anlamda artan enflasyon tehdidinden kendilerini korumak için bulut depolama hizmetlerine yatırım yaptı.

Canalys Araştırma Analisti Yi Zhang, “Bulut altyapı hizmetlerinin kullanım durumları genişledikçe, potansiyel karmaşıklık da artıyor. Hibrit ve çoklu bulut dağıtımlarının piyasada yaygın olduğunu görüyoruz. Hiper ölçekleyiciler, hızlı kanal geliştirmeye yatırım yapıyor ve ortaklar, fırsatlar arttıkça yanıt veriyor” dedi.

Lider Bulut Bilişim Sistemleri Sağlayıcıları

Konu ile ilgili Canalys verilerine göre lider bulut depolama hizmeti sağlayıcısı Amazon Web Services 2022 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda %37 büyüdü. Amazon, T-Systems, Verizon ve Telefónica gibi telekomünikasyon şirketlerine odaklanarak önemli müşterilerin kazandığını duyurdu. Ayrıca telekomünikasyon şirketleri için 5G ağının benimsenmesini hızlandıracak bir otomasyon platformuna güç sağlamak için Tech Mahindra ile olan ilişkisini de geliştirdi.

Pazar payının %21’ine sahip olan Microsoft Azure, 2022 yılı ilk çeyreğinde %46 büyüme kaydederek dünyanın en büyük ikinci bulut depolama hizmet sağlayıcısı oldu.

Son olarak pazar payının %8’ine sahip olan Google Cloud, 2022 yılı ilk çeyreğinde %54 büyüme kaydederek dünyanın en büyük üçüncü bulut depolama hizmet sağlayıcısı konumunda yerini korudu. Google Cloud diğer bulut sağlayıcılardan farklı olarak dijital egemenlik, analitik, yapay zeka ve siber güvenliğe odaklanıyor.

Continue Reading

Teknoloji Haberleri

Apple CEO’su Pandemi Etkisi Hakkında Konuştu

Yazar

tarih

Apple CEO'su Pandemi Etkisi Hakkında Konuştu

Apple CEO’su Tim Cook, “2030 yılına kadar tedarik zincirimizde ve ürünlerimizde karbon nötr olmak için kaydettiğimiz ilerlemenin yanı sıra yeni ürünlerimize yönelik güçlü müşteri tepkisini görmekten memnuniyet duyduklarını” söyledi.

Apple, Covid ile ilgili aksaklıklar ve silikon kıtlığı nedeniyle karşılaştığı “tedarik kısıtlamalarına” rağmen, yıllık yüzde 9 artışla Mart çeyreğinde 97.3 milyar dolarlık bir gelir rekoru açıkladı.

CEO Tim Cook, “2030 yılına kadar tedarik zincirimizde ve ürünlerimizde karbon nötr olmak için kaydettiğimiz ilerlemenin yanı sıra yeni ürünlerimize yönelik güçlü müşteri tepkisini görmekten memnuniyet duyduklarını” söyledi. “Hem yarattığımız hem de geride bıraktıklarımız konusunda her zaman olduğu gibi dünyada iyilik için bir güç olmaya kararlıyız” diye ekledi.

Cook, Covid ile ilgili aksaklıklara ve endüstri çapında silikon kıtlığı ile yakından ilgilendiklerini söyledi. “Kısıtlamaların 4 milyar ila 8 milyar dolar arasında olduğunu tahmin ettik” dedi ve bunların “öncelikle Şanghay koridoru etrafında toplandığını” da sözlerine ekledi. Olumlu yanı, “etkilenen son montaj fabrikalarının neredeyse tamamının şimdi yeniden başlatılmış olması” olduğunu söyledi. 

Apple CFO’su Luca Maestri ise şunları ekledi: “Dünya çapında en çok satan akıllı telefonlara baktığımızda, Mart çeyreğinde oldukça inanılmaz sonuçlar elde ettik. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk altı model iPhone’lar, Japonya’daki ilk dört, Avustralya’daki ilk beş, kentsel Çin’deki ilk altıdan beşi vb. Dolayısıyla iPhone 13 gerçekten küresel bir başarı elde etti” dedi.

Continue Reading

Teknoloji Haberleri

Huawei AR-GE’ye 22 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

Yazar

tarih

Huawei AR-GE'ye 22 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

Huawei Ar-Ge’ye 2021 yılında 22 Milyar Dolar Yatırım Yaptı.

Bloomberg, kendi verilerine dayanarak, Huawei Technologies’in 2021’de ABD yaptırımlarını atlatmak için 22 milyar dolardan fazla araştırma ve geliştirmeye (Ar-Ge) yatırım yaptığını yazıyor.

Çin’in en büyük teknoloji devi, son beş yılda Ar-Ge bütçesini neredeyse ikiye katlayarak 2021’de 22,1 milyar dolara ulaştı. Huawei, bu miktarın şirketin o yılki satışlarının yaklaşık %22.4’ünü temsil ettiğini söyledi.

Ajansa göre Huawei, Microsoft (22.2 milyar dolar), Apple (23,1 milyar dolar) ve Meta dahil olmak üzere geçen yıl Ar-Ge harcamaları 20 milyar doları aşan dünyadaki altı şirketten biriydi Facebook ve Instagram 24,7 milyar dolar ile Rusya’da aşırılık yanlısı olarak yasaklandı. En büyük Ar-Ge harcaması Amazon (56 milyar dolar) ve Alphabet (32.6 milyar dolar) tarafından yapıldı.

Continue Reading

Popüler